Stambuł i Bodrum w rankingu najlepszych 25 miast świata
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Amerykański miesięcznik „Travel+Leisure” ogłosił swój coroczny ranking „25 najlepszych miast na świecie”. Czytelnicy jednego z najpopularniejszych magazynów podróżniczych wyróżnili dwa tureckie miasta. Stambuł znalazł się na 5 miejscu, a Bodrum na 17.
„Travel+Leisure” powstał w 1937 roku jako „U.S. Camera and Travel”. Od 1971 roku wydawany jest pod obecną nazwą. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej znanych magazynów o podróżach i turystyce. Ponadto co roku przeprowadza ankietę wśród swoich czytelników pt. „The World's Best Awards”. Na podstawie zebranych głosów „Travel+Leisure” publikuje rankingi najlepszych miast, wysp, hoteli i wielu innych.
Wypełniając ankietę czytelnicy oceniają miasta pod kątem ich atrakcji turystycznych, oferty kulturalnej, kulinarnej czy zakupowej, a także gościnności. W tegorocznym rankingu „25 najlepszych miast na świecie” na pierwszych dwóch miejscach znalazły się dwa meksykańskie miasta – Oaxaca i San Miguel de Allende. Na podium pojawiła się też miejscowość Ubud położona na indonezyjskiej wyspie Bali. Wysoki wynik uzyskała też włoska Florencja, a pierwszą piątkę zamyka największe miasto Türkiye (Turcji) – Stambuł. Czytelnicy magazynu „Travel+Leisure” wyróżnili też drugie tureckie miasto. 17 pozycję w rankingu zajęło Bodrum nad Morzem Egejskim.
Stambuł – miasto dwóch kontynentów
Stambuł jest największym i najbardziej rozwiniętym miastem w Türkiye (Turcji). Przez ponad 1500 lat był on kolejno stolicą imperium rzymskiego, bizantyjskiego i osmańskiego. Co ciekawe, jest to też jedyne miasto na świecie, które zostało zbudowane na dwóch kontynentach. Bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne, niesamowite doznania kulinarne oraz zapierające dech w piersiach widoki na każdym kroku co roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Stambuł to także niekwestionowane centrum kultury i sztuki w Türkiye (Turcji). Dzieła tureckich artystów zainspirowane dziedzictwem miasta oraz wpływami Azji i Europy, a także prace międzynarodowych twórców można podziwiać w licznych muzeach i galeriach. Przez cały rok w mieście odbywają się też liczne imprezy i festiwale: kulturalne, filmowe, muzyczne, jazzowe. Stambuł jest też rajem dla miłośników zakupów. Zadaszone bazary, piękne, wielobarwne targowiska, czy małe sklepy rzemieślnicze oferują kupującym jedyne w swoim rodzaju produkty.
Bodrum – słoneczny kurort nad Morzem Egejskim
Bodrum w Türkiye (Turcji) Egejskiej to raj dla turystów, którzy przybywają tu zachęceni śródziemnomorskim klimatem, turkusowym morzem, malowniczymi uliczkami i licznymi zabytkami. Jedną z atrakcji kurortu jest Zamek św. Piotra zwany też Zamkiem Bodrum, z XV wieku, w którym współcześnie mieści się Muzeum Archeologii Podwodnej. Ponadto w Bodrum nie brakuje plaż odznaczanych certyfikatem Błękitnej Flagi i miejsc do nurkowania, gdzie można podziwiać rafę koralową, podwodne jaskinie i zatopione statki.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.