Stambuł i Bodrum w rankingu najlepszych 25 miast świata
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Amerykański miesięcznik „Travel+Leisure” ogłosił swój coroczny ranking „25 najlepszych miast na świecie”. Czytelnicy jednego z najpopularniejszych magazynów podróżniczych wyróżnili dwa tureckie miasta. Stambuł znalazł się na 5 miejscu, a Bodrum na 17.
„Travel+Leisure” powstał w 1937 roku jako „U.S. Camera and Travel”. Od 1971 roku wydawany jest pod obecną nazwą. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej znanych magazynów o podróżach i turystyce. Ponadto co roku przeprowadza ankietę wśród swoich czytelników pt. „The World's Best Awards”. Na podstawie zebranych głosów „Travel+Leisure” publikuje rankingi najlepszych miast, wysp, hoteli i wielu innych.
Wypełniając ankietę czytelnicy oceniają miasta pod kątem ich atrakcji turystycznych, oferty kulturalnej, kulinarnej czy zakupowej, a także gościnności. W tegorocznym rankingu „25 najlepszych miast na świecie” na pierwszych dwóch miejscach znalazły się dwa meksykańskie miasta – Oaxaca i San Miguel de Allende. Na podium pojawiła się też miejscowość Ubud położona na indonezyjskiej wyspie Bali. Wysoki wynik uzyskała też włoska Florencja, a pierwszą piątkę zamyka największe miasto Türkiye (Turcji) – Stambuł. Czytelnicy magazynu „Travel+Leisure” wyróżnili też drugie tureckie miasto. 17 pozycję w rankingu zajęło Bodrum nad Morzem Egejskim.
Stambuł – miasto dwóch kontynentów
Stambuł jest największym i najbardziej rozwiniętym miastem w Türkiye (Turcji). Przez ponad 1500 lat był on kolejno stolicą imperium rzymskiego, bizantyjskiego i osmańskiego. Co ciekawe, jest to też jedyne miasto na świecie, które zostało zbudowane na dwóch kontynentach. Bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne, niesamowite doznania kulinarne oraz zapierające dech w piersiach widoki na każdym kroku co roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Stambuł to także niekwestionowane centrum kultury i sztuki w Türkiye (Turcji). Dzieła tureckich artystów zainspirowane dziedzictwem miasta oraz wpływami Azji i Europy, a także prace międzynarodowych twórców można podziwiać w licznych muzeach i galeriach. Przez cały rok w mieście odbywają się też liczne imprezy i festiwale: kulturalne, filmowe, muzyczne, jazzowe. Stambuł jest też rajem dla miłośników zakupów. Zadaszone bazary, piękne, wielobarwne targowiska, czy małe sklepy rzemieślnicze oferują kupującym jedyne w swoim rodzaju produkty.
Bodrum – słoneczny kurort nad Morzem Egejskim
Bodrum w Türkiye (Turcji) Egejskiej to raj dla turystów, którzy przybywają tu zachęceni śródziemnomorskim klimatem, turkusowym morzem, malowniczymi uliczkami i licznymi zabytkami. Jedną z atrakcji kurortu jest Zamek św. Piotra zwany też Zamkiem Bodrum, z XV wieku, w którym współcześnie mieści się Muzeum Archeologii Podwodnej. Ponadto w Bodrum nie brakuje plaż odznaczanych certyfikatem Błękitnej Flagi i miejsc do nurkowania, gdzie można podziwiać rafę koralową, podwodne jaskinie i zatopione statki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.