Szalone święto poświęcone różowemu chłodnikowi
Uwielbiany przez Litwinów, Łotyszy, ale też Polaków. Narodowa duma kuchni bałtyckiej, chłodnik litewski, czyli zimna zupa z buraków, doczeka się własnego święta. Różowa gorączka (pomimo zimnego przecież dania) ogarnie Wilno już 10 czerwca. Podczas festiwalu chłodnika Pink Soup Fest spróbować można będzie najsmaczniejszych odmian tej potrawy i wziąć udział w tematycznych rozrywkach. Kto zostanie Królową lub Królem Różowej Zupy?
Chłodnik litewski uwielbiany jest w każdym litewskim domu. Szczególnie w miesiącach letnich. Potrawie słynącej z jasnoróżowego koloru poświęcony jest festiwal chłodnika Pink Soup Fest. Festiwal odbędzie się w centrum miasta, a świętowanie zaplanowane jest na cały dzień. Chłodnik na Litwie i w Polsce ma bardzo podobną recepturę. To kombinacja buraków, ogórka, świeżego kopru, jajek i kefiru. Do tego podawane są gorące ziemniaki. Tradycyjnie chłodnik litewski serwowano z ugotowanymi szyjkami rakowymi lub z pokrojoną pieczenią cielęcą.
Różowe szaleństwo w całym mieście
Podczas festiwalu mile widziane będą różowe stylizacje lub akcesoria. Najwięksi entuzjaści potrawy mogą założyć fantazyjny kostium nawiązujący do składników zupy – buraka, jajka lub kartonu kefiru – i zjechać ze wzgórza Bastion, z którego roztacza się panoramiczny widok na Zarzecze, dzielnicę bohemy i samozwańczą odrębną republikę, prosto do specjalnie wykonanej sztucznej miski z zupą!
Po zjeździe ze wzgórza zostanie wybrany Król lub Królowa Różowej Zupy. Na gości czekać będą food trucki, ale słynnej potrawy spróbować będzie można prawie wszędzie – w pubach, restauracjach, a nawet kawiarniach. Festiwalowi towarzyszyć będą koncerty oraz atrakcje dla najmłodszych, a ponieważ zbiega się on z rocznicą 700-lecia Wilna, odwiedzający będą mieli okazję zanurzyć się w świątecznej, jubileuszowej atmosferze i wziąć udział w innych wydarzeniach kulturalnych. A tych w Wilnie nie brakuje.
Przez żołądek do serca
W ciągu ostatnich kilku lat wileńska scena gastronomiczna gwałtownie urosła i oferuje mieszkańcom i gościom ciekawe i unikalne koncepty gastronomiczne. Renomowani szefowie kuchni przygotowują dania ze świeżych produktów sezonowych i lokalnych gospodarstw. Mieszkańcy i goście Wilna chętnie testują nowe smaki w bardzo popularnych food courtach lub odkrywają wielokulturową kuchnię fusion, która obejmuje żydowskie, polskie i litewskie dania szlacheckie oraz smaki z Libanu, Japonii, Indii, Nepalu, Francji i innych krajów. Ponieważ chłodnik jest nieodłącznym elementem ciepłego sezonu na Litwie i jest jedną z atrakcji dla odwiedzających, festiwal zapoczątkuje tradycję świętowania, która odbywać się będzie co roku na początku lata.
Święto dla społeczności
Okazja ta zjednoczy członków społeczności Wilna – restauracje, kawiarnie, puby, kluby nocne, przewodników, firmy, wykonawców, społeczności motoryzacyjne i wiele innych. Restauracje i kawiarnie zaproszą uczestników festiwalu do wypróbowania unikalnych odmian tego dania. Ci, którzy przyjdą ubrani na różowo lub z różowymi akcesoriami, otrzymają specjalne zniżki na wiele atrakcji, takich jak zajęcia jogi, przejażdżka gondolą lub wycieczki autobusowe.
Co więcej, odwiedzający festiwal będą mieli okazję zabrać ze sobą zapachy różowej zupy do domu i nacieszyć oczy graffiti z motywem litewskiego dania. Mural z różową zupą został namalowany przez artystkę Eglė Žvirblytė w pobliżu Ogrodu Bernardyńskiego w samym sercu Wilna, a kolejny zdobi Open Gallery – inicjatywę, która obrazuje i podkreśla kulturę miejską na Nowym Mieście.
Więcej informacji tutaj: https://www.govilnius.lt/festiwal-chlodnika
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.