Komunikaty PR

Szalone święto poświęcone różowemu chłodnikowi

2023-05-30  |  15:37
Biuro prasowe

Uwielbiany przez Litwinów, Łotyszy, ale też Polaków. Narodowa duma kuchni bałtyckiej, chłodnik litewski, czyli zimna zupa z buraków, doczeka się własnego święta. Różowa gorączka (pomimo zimnego przecież dania) ogarnie Wilno już 10 czerwca. Podczas festiwalu chłodnika Pink Soup Fest spróbować można będzie najsmaczniejszych odmian tej potrawy i wziąć udział w tematycznych rozrywkach. Kto zostanie Królową lub Królem Różowej Zupy?

Chłodnik litewski uwielbiany jest w każdym litewskim domu. Szczególnie w miesiącach letnich. Potrawie słynącej z jasnoróżowego koloru poświęcony jest festiwal chłodnika Pink Soup Fest. Festiwal odbędzie się w centrum miasta, a świętowanie zaplanowane jest na cały dzień. Chłodnik na Litwie i w Polsce ma bardzo podobną recepturę. To kombinacja buraków, ogórka, świeżego kopru, jajek i kefiru. Do tego podawane są gorące ziemniaki. Tradycyjnie chłodnik litewski serwowano z ugotowanymi szyjkami rakowymi lub z pokrojoną pieczenią cielęcą.

Różowe szaleństwo w całym mieście

Podczas festiwalu mile widziane będą różowe stylizacje lub akcesoria. Najwięksi entuzjaści potrawy mogą założyć fantazyjny kostium nawiązujący do składników zupy – buraka, jajka lub kartonu kefiru – i zjechać ze wzgórza Bastion, z którego roztacza się panoramiczny widok na Zarzecze, dzielnicę bohemy i samozwańczą odrębną republikę, prosto do specjalnie wykonanej sztucznej miski z zupą!   

Po zjeździe ze wzgórza zostanie wybrany Król lub Królowa Różowej Zupy. Na gości czekać będą food trucki, ale słynnej potrawy spróbować będzie można prawie wszędzie – w pubach, restauracjach, a nawet kawiarniach. Festiwalowi towarzyszyć będą koncerty oraz atrakcje dla najmłodszych, a ponieważ zbiega się on z rocznicą 700-lecia Wilna, odwiedzający będą mieli okazję zanurzyć się w świątecznej, jubileuszowej atmosferze i wziąć udział w innych wydarzeniach kulturalnych. A tych w Wilnie nie brakuje.

Przez żołądek do serca

W ciągu ostatnich kilku lat wileńska scena gastronomiczna gwałtownie urosła i oferuje mieszkańcom i gościom ciekawe i unikalne koncepty gastronomiczne. Renomowani szefowie kuchni przygotowują dania ze świeżych produktów sezonowych i lokalnych gospodarstw. Mieszkańcy i goście Wilna chętnie testują nowe smaki w bardzo popularnych food courtach lub odkrywają wielokulturową kuchnię fusion, która obejmuje żydowskie, polskie i litewskie dania szlacheckie oraz smaki z Libanu, Japonii, Indii, Nepalu, Francji i innych krajów. Ponieważ chłodnik jest nieodłącznym elementem ciepłego sezonu na Litwie i jest jedną z atrakcji dla odwiedzających, festiwal zapoczątkuje tradycję świętowania, która odbywać się będzie co roku na początku lata.

Święto dla społeczności

Okazja ta zjednoczy członków społeczności Wilna – restauracje, kawiarnie, puby, kluby nocne, przewodników, firmy, wykonawców, społeczności motoryzacyjne i wiele innych. Restauracje i kawiarnie zaproszą uczestników festiwalu do wypróbowania unikalnych odmian tego dania. Ci, którzy przyjdą ubrani na różowo lub z różowymi akcesoriami, otrzymają specjalne zniżki na wiele atrakcji, takich jak zajęcia jogi, przejażdżka gondolą lub wycieczki autobusowe.

Co więcej, odwiedzający festiwal będą mieli okazję zabrać ze sobą zapachy różowej zupy do domu i nacieszyć oczy graffiti z motywem litewskiego dania. Mural z różową zupą został namalowany przez artystkę Eglė Žvirblytė w pobliżu Ogrodu Bernardyńskiego w samym sercu Wilna, a kolejny zdobi Open Gallery – inicjatywę, która obrazuje i podkreśla kulturę miejską na Nowym Mieście.

Więcej informacji tutaj: https://www.govilnius.lt/festiwal-chlodnika

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Atrium Kasztanowa z kolejnym biurem podróży Biuro prasowe
2024-04-24 | 11:40

Atrium Kasztanowa z kolejnym biurem podróży

Pod koniec kwietnia do Atrium Kasztanowa wprowadzi się nowy najemca - TUI. To drugie biuro podróży po Itace, otwarte w pilskiej galerii w tak krótkim odstępie czasu, i trzecie,
Podróże 10 najciekawszych faktów o Korei Południowej
2024-04-24 | 11:00

10 najciekawszych faktów o Korei Południowej

Korea Południowa to kraj pełen fascynującej historii, bogatej kultury i dynamicznego rozwoju. To kraj pełen kontrastów, który oferuje odwiedzającym niezapomniane doświadczenia
Podróże Bo Natura, to nie bzdura!
2024-04-24 | 08:00

Bo Natura, to nie bzdura!

Polska platforma świętuje trzeci rok, łącząc turystów z właścicielami naturalnych miejsc noclegowych, zarówno w naszym kraju, jak i w Hiszpanii. W AlohaCamp bez trudu można

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.