Tej wiosny egzotyka jest na celowniku Polaków
Kiwi.com regularnie przygląda się i bada aktualne trendy podróżnicze wśród Polaków. Do najczęściej wybieranych przez nas kierunków podróży od lat należą kraje z południa Europy, głównie Hiszpania, Włochy, Grecja, Portugalia. Marzy nam się słoneczna pogoda, ciepełko w przyjaznej dla portfela cenie. Jednak wyniki ostatnio przeprowadzonej analizy wskazują na ożywienie zainteresowania dalekimi, międzykontynentalnymi podróżami, również do tych krajów m.in. w regionie Azji, które dotąd z powodu COVID-19 były raczej zaniedbane przez turystów. Kiwi.com sprawdza, które egzotyczne kraje tej wiosny podbiły serca użytkowników z Polski.
Do tych krajów udamy się tej wiosny!
Międzykontynentalne podróże wracają do łask i cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Okazuje się, że ciepła i słońca zaczynamy poszukiwać już wczesna wiosną, stawiając na bardziej egzotyczne destynacje, a nie tylko te w zasięgu Europy. Kierunki w Azji, Azji Południowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie odnotowują w tym roku największy wzrost rezerwacji w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Kraje, które w szczególności odnotowują największy wzrost liczby rezerwacji, to:
- Malediwy
- Tajlandia
- Japonia
- Korea Południowa
- Oman
- Arabia Saudyjska
- Malezja
- Wietnam
- Indie
Oman to niewielki kraj, który od lat cieszy się rosnącą popularnością i przyciąga coraz większe zainteresowanie turystów. Dodatkowo, jest doskonały na samodzielny roadtrip. Nowością w zestawieniu jest Arabia Saudyjska, a wszystko dzięki temu, że kraj ten otworzył się na turystykę i podobnie jak Irak, wprowadził wizy turystyczne, dostępne na lotnisku. To ogromne ułatwienie. Podróż na Bliski Wschód wiosną to nie tylko fantastyczny, ale i bardzo rozsądny pomysł, pod względem wysokich temperatur. O tej porze roku będą one “w miarę umiarkowane” w przeciwieństwie do sezonu wakacyjnego, kiedy mogą osiągnąć nawet 50 stopni.
Ile czasu spędzimy na miejscu?
Wedle analizy Kiwi.com w zależności od kraju docelowego długość pobytu będzie się znacznie różnić:
- Choć podróżujący do Bangkoku w Tajlandii średnio spędzą 10 dni to aż ponad połowa użytkowników zamierza pozostać od 2-3 tygodni
- Zjednoczone Emiraty Arabskie (podróżujący do Abu Dhabi) - tam średni czas pobytu wynosi około 6,5 dnia, z kolei 67% użytkowników na miejscu pozostanie od 1-2 tygodni
- Na Malediwach średnio będziemy odpoczywać 9,5 dnia, z kolei 50% ma zamiar pozostać od 2 do 3 tygodni
- W Indiach (Bombaj) średnio pozostaniemy około 7 dni - co drugi użytkownik będzie eksplorował kraj od 2-3 tygodni, a 25% planuje pozostać na miejscu od 3 tygodni do 2 miesięcy!
- Wedle danych Kiwi.com w Japonii pozostaniemy najdłużej - średnio ponad 17 dni. 38% planuje pobyt od 1-2 tygodni, a co trzeci użytkownik od 2-3 tygodni.
Z jakim wyprzedzeniem kupowaliśmy bilety?
W tym roku, podróżujący zachowali zaskakująco wysokie okno rezerwacji w porównaniu z rokiem ubiegłym, a nawet przed-pandemicznym 2019 - wyjątkiem są Malediwy.
Średnie okno rezerwacji w tym roku to około 1,5-2 miesiące. Do Tajlandii podróżujący kupowali bilety około 2 miesięcy przed planowaną podróżą, na Malediwy około 1,5 miesiąca przed wylotem, do Indii około 40 dni wcześniej, a do Emiratów Arabskich i Japonii około 54 dni wcześniej.
Ile zapłacimy za bilet?
Kiwi.com sprawdziła ile średnio podróżujący płacili za bilety lotnicze. Tokio czy Male, w porównaniu z ubiegłym rokiem odnotowały największy spadek:
Średnia cena za lot:
Bangkok - > 674 EUR
Abu Dhabi - > 223 EUR
Male -> 448 EUR (w 2022 roku średnia cena to 693 EUR)
Bombaj -> 419 EUR
Tokio - > 1096 EUR ( w 2022 średnia cena to 1663 EUR)
Skąd polecimy najtaniej?
Analiza Kiwi.com wskazuje, że wybierając się w daleką podróż najtaniej polecimy z lotniska w Modlinie, płacąc średnio 259 EURO. Dla porównania ze stołecznego lotniska Chopina za długodystansowy lot zapłacimy ponad 2 razy więcej, średnio 558 EURO. Fani kierunków azjatyckich i bliskowschodnich powinni rozważyć lot z Katowic - lokalne lotnisko ma ciekawą i urozmaiconą siatkę połączeń do krajów egzotycznych.
Do najpopularniejszych długodystansowych kierunków, do których podróżujący udają się z Modlina należą:
- Kanada
- Stany Zjednoczone
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Sri Lanka
Z kolei z lotniska w Katowicach pasażerowie najczęściej rozpoczynają podróż do:
- Zjednoczonych Emiratów Arabskich
- Tajlandii
- Stanów Zjednoczonych
O Kiwi.com
Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1500 osób na całym świecie. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując 2 miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 60 000 miejsc.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.