Tej wiosny egzotyka jest na celowniku Polaków
Kiwi.com regularnie przygląda się i bada aktualne trendy podróżnicze wśród Polaków. Do najczęściej wybieranych przez nas kierunków podróży od lat należą kraje z południa Europy, głównie Hiszpania, Włochy, Grecja, Portugalia. Marzy nam się słoneczna pogoda, ciepełko w przyjaznej dla portfela cenie. Jednak wyniki ostatnio przeprowadzonej analizy wskazują na ożywienie zainteresowania dalekimi, międzykontynentalnymi podróżami, również do tych krajów m.in. w regionie Azji, które dotąd z powodu COVID-19 były raczej zaniedbane przez turystów. Kiwi.com sprawdza, które egzotyczne kraje tej wiosny podbiły serca użytkowników z Polski.
Do tych krajów udamy się tej wiosny!
Międzykontynentalne podróże wracają do łask i cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Okazuje się, że ciepła i słońca zaczynamy poszukiwać już wczesna wiosną, stawiając na bardziej egzotyczne destynacje, a nie tylko te w zasięgu Europy. Kierunki w Azji, Azji Południowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie odnotowują w tym roku największy wzrost rezerwacji w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Kraje, które w szczególności odnotowują największy wzrost liczby rezerwacji, to:
- Malediwy
- Tajlandia
- Japonia
- Korea Południowa
- Oman
- Arabia Saudyjska
- Malezja
- Wietnam
- Indie
Oman to niewielki kraj, który od lat cieszy się rosnącą popularnością i przyciąga coraz większe zainteresowanie turystów. Dodatkowo, jest doskonały na samodzielny roadtrip. Nowością w zestawieniu jest Arabia Saudyjska, a wszystko dzięki temu, że kraj ten otworzył się na turystykę i podobnie jak Irak, wprowadził wizy turystyczne, dostępne na lotnisku. To ogromne ułatwienie. Podróż na Bliski Wschód wiosną to nie tylko fantastyczny, ale i bardzo rozsądny pomysł, pod względem wysokich temperatur. O tej porze roku będą one “w miarę umiarkowane” w przeciwieństwie do sezonu wakacyjnego, kiedy mogą osiągnąć nawet 50 stopni.
Ile czasu spędzimy na miejscu?
Wedle analizy Kiwi.com w zależności od kraju docelowego długość pobytu będzie się znacznie różnić:
- Choć podróżujący do Bangkoku w Tajlandii średnio spędzą 10 dni to aż ponad połowa użytkowników zamierza pozostać od 2-3 tygodni
- Zjednoczone Emiraty Arabskie (podróżujący do Abu Dhabi) - tam średni czas pobytu wynosi około 6,5 dnia, z kolei 67% użytkowników na miejscu pozostanie od 1-2 tygodni
- Na Malediwach średnio będziemy odpoczywać 9,5 dnia, z kolei 50% ma zamiar pozostać od 2 do 3 tygodni
- W Indiach (Bombaj) średnio pozostaniemy około 7 dni - co drugi użytkownik będzie eksplorował kraj od 2-3 tygodni, a 25% planuje pozostać na miejscu od 3 tygodni do 2 miesięcy!
- Wedle danych Kiwi.com w Japonii pozostaniemy najdłużej - średnio ponad 17 dni. 38% planuje pobyt od 1-2 tygodni, a co trzeci użytkownik od 2-3 tygodni.
Z jakim wyprzedzeniem kupowaliśmy bilety?
W tym roku, podróżujący zachowali zaskakująco wysokie okno rezerwacji w porównaniu z rokiem ubiegłym, a nawet przed-pandemicznym 2019 - wyjątkiem są Malediwy.
Średnie okno rezerwacji w tym roku to około 1,5-2 miesiące. Do Tajlandii podróżujący kupowali bilety około 2 miesięcy przed planowaną podróżą, na Malediwy około 1,5 miesiąca przed wylotem, do Indii około 40 dni wcześniej, a do Emiratów Arabskich i Japonii około 54 dni wcześniej.
Ile zapłacimy za bilet?
Kiwi.com sprawdziła ile średnio podróżujący płacili za bilety lotnicze. Tokio czy Male, w porównaniu z ubiegłym rokiem odnotowały największy spadek:
Średnia cena za lot:
Bangkok - > 674 EUR
Abu Dhabi - > 223 EUR
Male -> 448 EUR (w 2022 roku średnia cena to 693 EUR)
Bombaj -> 419 EUR
Tokio - > 1096 EUR ( w 2022 średnia cena to 1663 EUR)
Skąd polecimy najtaniej?
Analiza Kiwi.com wskazuje, że wybierając się w daleką podróż najtaniej polecimy z lotniska w Modlinie, płacąc średnio 259 EURO. Dla porównania ze stołecznego lotniska Chopina za długodystansowy lot zapłacimy ponad 2 razy więcej, średnio 558 EURO. Fani kierunków azjatyckich i bliskowschodnich powinni rozważyć lot z Katowic - lokalne lotnisko ma ciekawą i urozmaiconą siatkę połączeń do krajów egzotycznych.
Do najpopularniejszych długodystansowych kierunków, do których podróżujący udają się z Modlina należą:
- Kanada
- Stany Zjednoczone
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Sri Lanka
Z kolei z lotniska w Katowicach pasażerowie najczęściej rozpoczynają podróż do:
- Zjednoczonych Emiratów Arabskich
- Tajlandii
- Stanów Zjednoczonych
O Kiwi.com
Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1500 osób na całym świecie. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując 2 miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 60 000 miejsc.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.