Türkiye (Turcja) odnotowała znaczący wzrost ruchu turystycznego w 2024 roku
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Liczba turystów odwiedzających ten śródziemnomorski kraj, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku wzrosła o 13,9%.
Podczas konferencji prasowej w Stambule, Ministerstwo Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) ogłosiło wyniki dotyczące turystyki przyjazdowej za pierwszą połowę 2024 roku. Minister Kultury i Turystyki, Mehmet Nuri Ersoy, poinformował, że liczba odwiedzających Türkiye (Turcję) w pierwszej połowie 2024 roku wzrosła o 13,9% rok do roku, osiągając wynik 26,1 miliona. Dochody z turystyki w tym okresie wzrosły o 9,3%, utrzymując się na poziomie 23,7 miliarda USD. Średnie dzienne wydatki na jednego turystę wyniosły natomiast 98 USD. Minister Ersoy podkreślił również, że wyniki za pierwsze sześć miesięcy tego roku, potwierdzają zaangażowanie Türkiye (Turcji) w realizację postawionego na ten rok celu, jakim jest osiągnięcie 60 milionów odwiedzających oraz 60 miliardów USD dochodu.
Dynamiczny wzrost na kluczowych rynkach
Największe rynki źródłowe dla tureckiej turystyki, czyli Rosja, Niemcy i Wielka Brytania, odnotowały dalszy wzrost udziału w przyjazdach, podczas których licznie odwiedzano główne ośrodki i regiony turystyczne Türkiye (Turcji), takie jak Antalya, Stambuł, Izmir i Muğla. Ponad 2,7 miliona Rosjan wybrało Türkiye (Turcję) jako miejsce na wakacje, co stanowi wzrost o 3% w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku. W tym samym okresie liczba niemieckich turystów przekroczyła 2,5 miliona, co oznacza wzrost o 9% na rynku niemieckim. Wielka Brytania, trzeci co do wielkości rynek źródłowy dla Türkiye (Turcji), miała wynik większy o 19%, co świadczy o tym, że w pierwszej połowie roku kraj ten odwiedziło prawie 1,8 miliona Brytyjczyków. Największy wzrost odnotowano na rynku chińskim, gdzie liczba odwiedzających wzrosła o 111% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku, osiągając ponad 187 000 osób. Oprócz tego w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku, Türkiye (Turcję) odwiedziło ponad 56 000 japońskich turystów, czyli o 96% więcej w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku.
Rosnące zainteresowanie dziedzictwem kulturowym
Bezcenne historyczne, kulturowe i archeologiczne dziedzictwo Türkiye (Turcji) wzbudza coraz większe zainteresowanie na całym świecie. W pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku tureckie muzea i miejsca o znaczeniu historycznym odwiedziło prawie 14 milionów turystów, czyli o 12% więcej w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Najczęściej odwiedzanymi miejscami dziedzictwa kulturowego były: Efez w prowincji Izmir, Muzeum Mevlany w Konyi, Hierapolis i Pamukkale w okolicy Denizli, a także muzea na wolnym powietrzu w Göreme i Zelve-Paşabağları w regionie Kapadocji w okolicy miasta Nevşehir.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.