Troja - bogate dziedzictwo kulturowe antycznego miasta
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Według mitów, na górze Kazdağı - zwanej też górą Idy, odbył się pierwszy w historii konkurs piękności. Jak głosi legenda, finalnie doprowadził on do dziesięcioletniego oblężenia Troi, leżącej na zboczach góry. Wojna Trojańska od wieków pozostaje inspiracją różnych dzieł kultury. Ale to nie jedyne warte odwiedzenia miejsce w regionie.
Jedno z najbardziej znanych starożytnych miast, Troja, położone jest w prowincji Çanakkale w północno-zachodniej Türkiye (Turcji). To tutaj rozegrał się najsłynniejszy konflikt czasów antycznych, który został opisany w „Iliadzie” Homera. Stanowisko archeologiczne, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co roku przyciąga setki tysięcy miłośników historii. W 2019 roku otwarte zostało również Muzeum Troi, które znajduje się w nowym budynku usytuowanym przy wejściu do starożytnego miasta. Na 3 tys. m2 części wystawowej można podziwiać tu tysiące lat historii, przedstawione za pomocą posągów, płaskorzeźb, a także fotografii i animacji. Zobaczyć tu można również słynnego, drewnianego konia trojańskiego. Autorem 12,5 metrowej instalacji, która powstała z drewna sosnowego z Gór Kaz w 1975 roku, jest turecki artysta İzzet Senemoğlu. Co ciekawe, w centrum miasta Çanakkale stoi także drewniany koń, stworzony na potrzeby filmu „Troja” z 2004 roku.
Skarby Çanakkale
Çanakkale ma dużo więcej do zaoferowania oprócz miejsc i wydarzeń związanych z Troją. Warto odwiedzić tu m.in. starożytne, portowe miasto Assos, które przez pewien czas zamieszkiwał słynny filozof Arystoteles. Do dziś pozostały 4 km murów otaczających tę miejscowość. Znajduje się tu też jedna z najstarszych doryckich świątyń w całej Anatolii – Świątynia Ateny. W Assos zachowała się ponadto duża część teatru dla 4 tys. widzów.
W pobliżu Çanakkale położone są również dwie wyspy, o których warto wspomnieć. Pierwsza z nich - Bozcaada słynie ze swoich winnic. Poza tym może się pochwalić ciekawą, zabytkową architekturą, w większości są to domy w białym kolorze. W tym regionie znajduje się także największa z tureckich wysp. Gökçeada, bo o niej mowa, wyróżnia się bogactwem flory i fauny. Na wzgórzach wyspy pełno jest drzew oliwnych, sosnowych, a także klasztorów. Gökçeada to również wiodący ośrodek surfingu. Wietrzna pogoda i czysta woda sprzyja uprawnianiu sportów wodnych. Interesującym miejscem w prowincji Çanakkale jest też Babakale, najdalej wysunięta na zachód część kontynentu azjatyckiego. Można tu zwiedzić Zamek Babakale, ostatnią tego typu budowlę, która powstała za czasów Imperium Osmańskiego. Z murów zamku rozciąga się wspaniały widok.
Festiwal na Szlaku Kulturowym Troi
Prowincja Çanakkale jest też gospodarzem bardzo ważnego wydarzenia kulturalnego. W dniach 16-25 września odbywa się tu Festiwal na Szlaku Kulturowym Troi, na który przybywają miłośnicy sztuki i ponad 1000 artystów. W tym czasie w czterdziestu miejscach w całej prowincji odbędzie się ponad 100 wydarzeń. Przez 10 dni w instytucjach kultury i na scenach na świeżym powietrzu będzie można podziwiać wystawy, udać się na koncerty, a także wziąć udział w prelekcjach i warsztatach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.