Turcja osiągnęła rekordowe wyniki w turystyce na koniec trzeciego kwartału 2024
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku Türkiye (Turcję) odwiedziło 49,2 mln osób, a przychody sektora turystycznego sięgnęły 46,9 mld dolarów. Liczba turystów wzrosła o 9% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym, a przychody zwiększyły się o 7%. Dzięki pobiciu dotychczasowego rekordu liczby gości, kraj jest na dobrej drodze do przekroczenia założonego na koniec roku celu, wynoszącego 60 milionów odwiedzających.
Podczas konferencji prasowej w Stambule tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki zaprezentowało wyniki sektora turystycznego za trzeci kwartał 2024 roku. Minister kultury i turystyki, Mehmet Nuri Ersoy, poinformował, że liczba odwiedzających Türkiye (Turcję) w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku wzrosła o 9% rok do roku, osiągając 49,2 mln osób.
Przychody z turystyki w Türkiye (Turcji) w tym okresie zwiększyły się o 7%, osiągając 46,9 mld dolarów. Średnie dzienne wydatki jednego zagranicznego turysty wyniosły 107 dolarów. – Osiągnięte przez nas wyniki za pierwsze dziewięć miesięcy są najwyższe w historii Republiki Turcji, dlatego wyznaczamy nowy cel na ten rok na poziomie 61 milionów odwiedzających – powiedział Minister Ersoy.
Polska wykazuje stabilny wzrost
W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku Türkiye (Turcję) odwiedziło 1 623 707 polskich turystów, co stanowi wzrost o 20,48% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku.
Stambuł i Antalya przyciągnęły turystów z całego świata i odnotowały znaczący wzrost
Największa metropolia Türkiye (Turcji), Stambuł, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy przyjęła ponad 14 milionów turystów z całego świata, co oznacza wzrost o 7%. Główne atrakcje turystyczne Stambułu, zlokalizowane na Półwyspie Historycznym, w dzielnicach Taksim, Karaköy oraz wzdłuż Bosforu po europejskiej i azjatyckiej stronie miasta, gościły odwiedzających z ponad 200 krajów, z takich kontynentów jak Ameryka, Europa, Afryka, Australia i Azja. Antalya, znana jako „stolica tureckiej turystyki”, przyciągnęła ponad 13,3 miliona odwiedzających, utrzymując swoją pozycję lidera we wschodniej części wybrzeża Morza Śródziemnego.
Wakacje w listopadzie? Druga połowa miesiąca dużo tańsza!
Wypoczynek bez dzieci bez poczucia winy
Kuchnia jesienna Korei Południowej: Sezonowe smaki i tradycje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Qczaj: W widocznym miejscu na szyi wytatuowałem sobie różę. Ma mi przypominać, że warto wytrwać w walce z uzależnieniem
Trener zaznacza, że dla niego każdy kolejny tatuaż to forma terapii, sposób na zewnętrzne wyrażenie wewnętrznych zmagań i przypomnienie, że nawet w najtrudniejszych momentach warto znaleźć w sobie siłę, by pokonać zwątpienie. Ponad dwa lata temu Qczaj odstawił alkohol i chce wytrwać w tym postanowieniu. Symbolem walki z uzależnieniem są dwa nowe tatuaże: róża i pszczółka z balonikiem.
Gwiazdy
Anna Głogowska: Obsesyjnie sortuję śmieci. Jestem wściekła na wszystkich sąsiadów, którzy tego nie robią
Tancerka zauważa, że dbając o środowisko naturalne, jednocześnie dbamy o swoje zdrowie i troszczymy się o przyszłe pokolenia. Nie powinno się więc lekceważyć postaw proekologicznych, myśląc, że są one zarezerwowane dla kogoś innego. Zmiany na lepsze trzeba zacząć od swojego podwórka, bo nawet drobne gesty mają dużo większe znaczenie, niż może nam się wydawać. Anna Głogowska zapewnia, że w jej domu szczególną uwagę zwraca się na segregowanie śmieci i ograniczanie plastiku. Na przykład jednorazowe butelki zastępuje bidonami.
Transport
Ostatni moment na przygotowanie samochodu do zimy. Wśród zaleceń nie tylko wymiana opon, ale i sprawdzenie oświetlenia
Listopad to ostatni dzwonek na przygotowanie samochodu do zimy – wymianę opon i sprawdzenie oświetlenia. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, ale jak wynika z badania Goodyear, 82 proc. polskich kierowców tego pilnuje. Z ustawieniem świateł jest gorzej. Mniej niż połowa pojazdów jest w stanie zapewnić minimum oświetlenia określonego przepisami – wynika z danych Instytutu Transportu Samochodowego.