Komunikaty PR

Tutaj Cię jeszcze nie było! Poznaj 5 niezwykłych atrakcji na jesienną wyprawę

2022-10-18  |  01:00
Biuro prasowe

Skałki Piekło pod Niekłaniem

Okazuje się, że wyjątkowe formacje skalne to nie tylko „specjalność” Dolnego Śląska. Góry Stołowe czy unikalne kompozycje w Rudawach Janowickich mają mocną konkurencję w Świętokrzyskiem – rezerwat przyrody nieożywionej Skałki Piekło. Mieści się w pobliżu wioski o tej samej nazwie oraz innej, nazwanej… Niebo. Według legend ten umiejscowiony na wzniesieniu Wzgórz Niekłańsko-Bliżyńskich park krajobrazowy był niegdyś miejscem pokuty niesfornych diabłów.

Na terenie rezerwatu można podziwiać zbudowane z piaskowców skalne grzyby, kominy, gzymsy i… sfinksy. Imponują nie tylko kształtem, ale i wysokością. Ta potrafi bowiem sięgać nawet do 8 metrów. Wśród tych ciągnących się na przestrzeni 1 kilometra formacji miłośnicy przyrody odnajdą jeszcze jeden skarb – zanokcicę północną, czyli rzadką paproć będącą pamiątką po klimacie polodowcowym.

 

Sokołowsko k. Wałbrzycha

„Dolnośląskie Davos” – tak w czasach swojej świetności nazywane było Sokołowsko. Ta niewielka miejscowość, dziś już nieco zapomniana, kiedyś pełniła rolę uzdrowiska przeciwgruźliczego, które przyciągało w okolice Wałbrzycha kuracjuszy z całej Europy. Malownicze krajobrazy Gór Suchych były także magnesem dla tzw. śmietanki towarzyskiej, a później też dla artystów. W tamtych okolicach bywał i tworzył np. Krzysztof Kieślowski.

Teraz to jedno z tych miejsc, o których mówi się, że czas się w nich zatrzymał. Pozostałości po legendarnym sanatorium dr. Hermanna Brehmera, urokliwa cerkiew i… wszechobecna cisza. Warto odwiedzić to nieco zapomniane letnisko, nie tylko przy okazji górskiej wędrówki po pobliskich Sudetach.

 

Twierdza Srebrna Góra

Będąc na Dolnym Śląsku, można ominąć popularny Zamek Książ czy Zamek Czocha (choć i tak polecamy je zobaczyć) i pojechać nieco dalej. U podnóża Gór Sowich i Bardzkich wyrasta bowiem największa twierdza górska w Europie – Twierdza Srebrna Góra. Wybudowano ją pod koniec XVIII wieku, a jej architektoniczny rozmach robi wrażenie do dziś. Składa się na nią bowiem aż 151 kazamat (tzw. pomieszczeń fortecznych), 6 fortów i kilka bastionów. W środku – poza studniami i magazynami – mieściło się także więzienie, szpital i browar. Obecnie twierdza jest idealnym celem podróży dla poszukiwaczy skarbów. Według legend w jej murach mieści się chociażby słynna Bursztynowa Komnata.

 

Skit w Odrynkach

Są takie miejsca w Polsce, które aż emanują ciszą i spokojem. Jednym z nich jest założony przez Ojca Gabriela Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach. Ta położona na Podlasiu prawosławna pustelnia jest jedynym takim miejscem w naszym kraju. Nic dziwnego, że zjeżdżają się do niej pragnący wytchnienia mieszkańcy dużych miast z całej Polski. Szczególnie urokliwa jest ona właśnie jesienią, kiedy zostaje otoczona przez granatowe wody Narwi. Warto się tam udać, chociaż na chwilę, aby wsłuchać się w siebie i otaczającą cerkiew naturę.

 

Park Gródek w Jaworznie

Co mają wspólnego Malediwy i Wyżyna Śląska? Krajobraz! A to za sprawą splotu nieszczęśliwych okoliczności. Położony na przedmieściach Jaworzna Park Gródek to bowiem dawna kopalnia dolomitu, która w 1997 roku przerwała swoją działalność i została całkowicie zalana. Tak powstały rozlewiska, które dzisiaj przyciągają nieskazitelnie czystą wodą. Teraz to idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu na łonie natury. Sprzyjają temu liczne ścieżki i punkty widokowe, które pozwalają spojrzeć na stawy z góry w złotej, jesiennej oprawie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.