Komunikaty PR

Tutaj Cię jeszcze nie było! Poznaj 5 niezwykłych atrakcji na jesienną wyprawę

2022-10-18  |  01:00
Biuro prasowe

Skałki Piekło pod Niekłaniem

Okazuje się, że wyjątkowe formacje skalne to nie tylko „specjalność” Dolnego Śląska. Góry Stołowe czy unikalne kompozycje w Rudawach Janowickich mają mocną konkurencję w Świętokrzyskiem – rezerwat przyrody nieożywionej Skałki Piekło. Mieści się w pobliżu wioski o tej samej nazwie oraz innej, nazwanej… Niebo. Według legend ten umiejscowiony na wzniesieniu Wzgórz Niekłańsko-Bliżyńskich park krajobrazowy był niegdyś miejscem pokuty niesfornych diabłów.

Na terenie rezerwatu można podziwiać zbudowane z piaskowców skalne grzyby, kominy, gzymsy i… sfinksy. Imponują nie tylko kształtem, ale i wysokością. Ta potrafi bowiem sięgać nawet do 8 metrów. Wśród tych ciągnących się na przestrzeni 1 kilometra formacji miłośnicy przyrody odnajdą jeszcze jeden skarb – zanokcicę północną, czyli rzadką paproć będącą pamiątką po klimacie polodowcowym.

 

Sokołowsko k. Wałbrzycha

„Dolnośląskie Davos” – tak w czasach swojej świetności nazywane było Sokołowsko. Ta niewielka miejscowość, dziś już nieco zapomniana, kiedyś pełniła rolę uzdrowiska przeciwgruźliczego, które przyciągało w okolice Wałbrzycha kuracjuszy z całej Europy. Malownicze krajobrazy Gór Suchych były także magnesem dla tzw. śmietanki towarzyskiej, a później też dla artystów. W tamtych okolicach bywał i tworzył np. Krzysztof Kieślowski.

Teraz to jedno z tych miejsc, o których mówi się, że czas się w nich zatrzymał. Pozostałości po legendarnym sanatorium dr. Hermanna Brehmera, urokliwa cerkiew i… wszechobecna cisza. Warto odwiedzić to nieco zapomniane letnisko, nie tylko przy okazji górskiej wędrówki po pobliskich Sudetach.

 

Twierdza Srebrna Góra

Będąc na Dolnym Śląsku, można ominąć popularny Zamek Książ czy Zamek Czocha (choć i tak polecamy je zobaczyć) i pojechać nieco dalej. U podnóża Gór Sowich i Bardzkich wyrasta bowiem największa twierdza górska w Europie – Twierdza Srebrna Góra. Wybudowano ją pod koniec XVIII wieku, a jej architektoniczny rozmach robi wrażenie do dziś. Składa się na nią bowiem aż 151 kazamat (tzw. pomieszczeń fortecznych), 6 fortów i kilka bastionów. W środku – poza studniami i magazynami – mieściło się także więzienie, szpital i browar. Obecnie twierdza jest idealnym celem podróży dla poszukiwaczy skarbów. Według legend w jej murach mieści się chociażby słynna Bursztynowa Komnata.

 

Skit w Odrynkach

Są takie miejsca w Polsce, które aż emanują ciszą i spokojem. Jednym z nich jest założony przez Ojca Gabriela Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach. Ta położona na Podlasiu prawosławna pustelnia jest jedynym takim miejscem w naszym kraju. Nic dziwnego, że zjeżdżają się do niej pragnący wytchnienia mieszkańcy dużych miast z całej Polski. Szczególnie urokliwa jest ona właśnie jesienią, kiedy zostaje otoczona przez granatowe wody Narwi. Warto się tam udać, chociaż na chwilę, aby wsłuchać się w siebie i otaczającą cerkiew naturę.

 

Park Gródek w Jaworznie

Co mają wspólnego Malediwy i Wyżyna Śląska? Krajobraz! A to za sprawą splotu nieszczęśliwych okoliczności. Położony na przedmieściach Jaworzna Park Gródek to bowiem dawna kopalnia dolomitu, która w 1997 roku przerwała swoją działalność i została całkowicie zalana. Tak powstały rozlewiska, które dzisiaj przyciągają nieskazitelnie czystą wodą. Teraz to idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu na łonie natury. Sprzyjają temu liczne ścieżki i punkty widokowe, które pozwalają spojrzeć na stawy z góry w złotej, jesiennej oprawie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże W harmonii z naturą, czyli zrównoważone podróżowanie w Południowym Tyrolu Biuro prasowe
2024-05-09 | 12:00

W harmonii z naturą, czyli zrównoważone podróżowanie w Południowym Tyrolu

Południowy Tyrol / Südtirol od lat kładzie nacisk na działania związane ze zrównoważonym rozwojem, zachęcając turystów do odwiedzania regionu poza szczytowym sezonem, w
Podróże Bo Natura, to nie bzdura!
2024-05-08 | 14:40

Bo Natura, to nie bzdura!

Polska platforma świętuje trzeci rok, łącząc turystów z właścicielami naturalnych miejsc noclegowych, zarówno w naszym kraju, jak i w Hiszpanii. W AlohaCamp bez
Podróże Wielki powrót pracy marzeń w roli World Travel Hackera!
2024-04-30 | 14:00

Wielki powrót pracy marzeń w roli World Travel Hackera!

Kiwi.com, firma travel-tech i wyszukiwarka tanich lotów i podróży, wraca z nową edycją rekrutacji na stanowisko World Travel Hackera, czyli osoby, która w towarzystwie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

IT i technologie

Mobilne USG umożliwia dokładniejszą diagnostykę na miejscu wypadku. Z tym sprzętem jeździ coraz więcej karetek w Polsce

Badanie ultrasonograficzne jest podstawą diagnostyki w medycynie, a aparat USG znajduje się już na wyposażeniu każdego szpitala. Dzięki rozwojowi technologii urządzenia te doczekały się także mobilnej wersji, która jest łatwa w transporcie, a jednocześnie zachowuje wysokiej jakości obraz. Ten sprzęt jest coraz częściej wyposażeniem karetek ratunkowych. – W ramach umowy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Philips dostarczył 155 takich mobilnych ultrasonografów do 90 stacji ratownictwa w całej Polsce – mówi Michał Szczechula z Philips. Teraz ratownicy szkolą się z ich obsługi.

Motoryzacja

Joanna Jędrzejczyk: Chciałabym przejechać Rajd Dakar. Po zakończeniu kariery sportowej szukam czegoś, co da mi adrenalinę

Zawodniczka MMA chce spróbować swoich sił w kultowym rajdzie. Ma świadomość tego, że ta wyprawa jest niezwykle wymagająca i trzeba się do niej odpowiednio przygotować, ale przecież wielokrotnie już udowodniła, że dla niej nie ma rzeczy niemożliwych. Ostateczną decyzję w tej sprawie Joanna Jędrzejczyk podejmie po powrocie z Dubaju, gdzie będzie ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora.