Urlop dla zdrowia, czyli sezon wakacyjny w ubezpieczeniach podróżnych
Dźwięk szkolnego dzwonka oznacza, że szczyt sezonu urlopowego już za nami. Bez względu na cel i kierunek wyjazdu, troska o zdrowie jest kluczowa, aby móc w pełni móc cieszyć się urlopem. Sprawdźmy zatem, co o kwestiach zdrowotnych Polaków podczas sezonu urlopowego można powiedzieć, analizując dane dotyczące ubezpieczeń podróżnych.
Znaczenie ubezpieczenia podróżnego, które obejmuje m.in. aspekty medyczne dla bezpieczeństwa i komfortu naszych podroży, zaczyna być coraz powszechniej dostrzegane przez Polaków. To zaś przekłada się m.in. na wzrost liczby zgłoszeń zdarzeń medycznych przez ubezpieczonych. Według danych Mondial Assistance do końca sierpnia br. liczba tego typu przypadków zwiększyła się o 17,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniosła ponad 17,5 tys. zdarzeń. To oznacza, że z różnymi przypadkami z obszaru zdrowia zgłosiła się grupa osób odpowiadająca populacji np. Garwolina leżącego na Mazowszu.
Liczba zgłoszeń z poszczególnych krajów odpowiada z kolei najpopularniejszym wśród Polaków destynacjom turystycznym. Mondial Assistance podaje, że podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Turcji (ponad 3,5 tys.), Grecji (ponad 1,9 tys.) oraz Bułgarii (ponad 1,8 tys.). W okresie od czerwca do końca sierpnia 2024 ubezpieczyciel zorganizował w sumie 130 transportów medycznych, w tym 7 lotów sanitarnych.
Odpowiednia kwota odszkodowania
O znaczeniu odpowiedniego zakresu ubezpieczenia turystycznego podczas urlopu możemy przekonać się na przykładzie pewnego 70-latka, który podróżował do USA. W konsekwencji upadku, do którego doszło w domu, w którym przebywał, turysta złamał kręgosłup w odcinku szyjnym i piersiowym. W szpitalu wszczęto wszelkie procedury medyczne, by zabezpieczyć jego stan i przywrócić go do zdrowia. Koszty zabiegów określone zostały na kwotę 185 tys. dolarów. Niestety suma ubezpieczenia, które posiadał, wynosiła ok. 125 tys. dolarów (500 tys. złotych), co sprawiło, że bliscy ubezpieczonego musieli dopłacić, aby pokryć pozostałe koszty leczenia.
W innym zdarzeniu, do którego doszło tego lata na południu Turcji, 69 letnia kobieta przyjęta w trybie nagłym do szpitala, trafiła do prywatnej placówki w prowincji Antalya. W placówce zdiagnozowano udar krwotoczny mózgu. W związku z poważnym stanem zdrowia wymagała transportu do kraju lotem sanitarnym. Z uwagi na niewystarczającą sumę ubezpieczenia rodzina była zmuszona dopłacić kwotę 137 tys. złotych, aby możliwa była organizacja transportu medycznego.
Jak widać, nawet wydająca się znaczną kwota ubezpieczenia może okazać się zbyt mała, dlatego, chcąc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas i tak komplikujących życie zdarzeń, powinniśmy za każdym razem skonsultować wysokość sumy ubezpieczenia, jaką wybieramy i jaką maksymalnie wypłaci ubezpieczyciel w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia.
Wakacyjne przygody
- Ubezpieczenie podróżne to nie tylko kwestie zdrowotne – wskazuje Anna Czaplicka, kierownik Platformy Medycznej Mondial Assistance. Polisy tego typu zapewniają odszkodowanie np. w przypadku rezygnacji z podróży czy odwołania wyjazdu lub lotu. W tym obszarze w bieżącym sezonie urlopowym zauważyliśmy znaczący wzrost zgłoszeń, bo aż o 43 proc. w stosunku do ubiegłorocznych wakacji. Na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku, pozostają zgłoszenia szkód z tytułu uszkodzenia czy utraty bagażu albo dostarczenia go z opóźnieniem. Nieznacznie wzrosła liczba zgłoszeń w obszarze odszkodowań z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków, do których doszło w podróży – podsumowuje Anna Czaplicka.
Jak widać, zakup ubezpieczenia turystycznego to naprawdę istotny element planowania wyjazdu, który może wybawić z wielu kłopotów, mogących nie tylko popsuć urlop, ale także zrodzić szereg innych problemów. Dzięki niemu zapewniamy sobie nie tylko ochronę finansową w razie niespodziewanych wydatków medycznych, ale także możliwość uzyskania szybkiej pomocy w nagłych przypadkach oraz chronimy się przed roszczeniami osób trzecich.
Eksperci Mondial Assistance przypominają, że kupując tego typu polisę, powinniśmy za każdym razem zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony, sumę ubezpieczenia, wyłączenia i ograniczenia. Tylko dzięki temu wyjazd urlopowy będzie naprawdę czasem relaksu i beztroski.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.