W długi weekend 11-13 XI Karpacz popularnością wygrywa z Zakopanem
Przed nami kolejny długi listopadowy weekend, związany ze Świętem Niepodległości. Wśród najczęściej wybieranych przez turystów miejscowości tym razem Karpacz pokonał Zakopane, widać również wzrost zainteresowania miejscowościami położonymi nad morzem. Sporo osób decyduje się na wyjazd ze znajomymi — blisko ⅕ szuka zakwaterowania dla grup od trojga do ośmiorga dorosłych.
Pierwsza połowa listopada tradycyjnie upływa pod znakiem długich weekendów. Dzień Wszystkich Świętych dopiero za nami, a już za kilka dni Święto Niepodległości. W tym roku 11 listopada wypada w piątek, pozwalając wydłużyć weekend bez konieczności brania urlopu. Mimo to blisko 80 proc. osób planujących wyjazd na terenie Polski w dniach 11-13 listopada zamierza przeznaczyć na niego dwa dni, jak wynika z danych Nocowanie.pl, polskiego serwisu turystycznego odwiedzanego w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie.
Karpacz w górach i Gdańsk nad morzem
Wciąż zdecydowana większość wyjeżdżających - 61 proc. - wybiera odpoczynek w górach, widać jednak spore przetasowanie na liście miejscowości, w których najczęściej poszukują oni zakwaterowania. Na początku listopada najpopularniejsze było Zakopane, teraz jednak jego miejsce, przesuwając się z czwartego, zajął Karpacz. Na trzeciej pozycji uplasowała się Szklarska Poręba. Z kolei czwarte miejsce zajmuje Gdańsk, który jeszcze na Wszystkich Świętych zajmował ósmą pozycję. Pierwszą piątkę najpopularniejszych podczas najbliższego długiego weekendu miejscowości zamyka Kraków. Wzrosło zainteresowanie miejscowościami nadmorskimi - wśród dwudziestu najczęściej wyszukiwanych, oprócz wspomnianego Gdańska, znalazły się również Sopot, Międzyzdroje, Krynica Morska i Kołobrzeg.
Przy wyborze zakwaterowania kierujemy się ceną i opiniami innych turystów
Ponad ⅓ turystów poszukuje zakwaterowania na kwaterach i w pokojach. Blisko ¼ chciałaby spędzić wyjazd w wynajętym apartamencie, a 15 proc. w domku. Wielu naszych użytkowników przy wyborze miejsca pobytu przywiązuje dużą wagę do jego ocen wystawionych przez innych turystów, warto więc zachęcać odwiedzających do pozostawienia opinii na portalu rezerwacyjnym. Nic w tym dziwnego, chcemy mieć pewność, że trafimy do miejsca, gdzie wypoczniemy, zrelaksujemy się, oderwiemy od codzienności i skorzystamy w pełni z uroków wyjazdu. Dlatego istotne są też dostępne w obiekcie udogodnienia jak bezpłatny parking czy wi-fi. Coraz więcej osób chciałoby mieć możliwość zabrania na wyjazd swojego czworonożnego przyjaciela - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl - Najważniejszym czynnikiem wyboru jednak pozostaje cena noclegu. Według naszych szacunków w ten długi weekend wyniesie ona średnio 65 zł za osobę na dobę.
Polacy coraz chętniej wyjeżdżają w zorganizowanych grupach
Wśród osób zainteresowanych wyjazdem na drugi długi listopadowy weekend przeważają pary dorosłych - stanowią aż 34 proc. Co dziesiąty wyjeżdżający szuka zakwaterowania dla dwojga dorosłych z jednym dzieckiem, również co dziesiąty dla dwojga dorosłych z dwojgiem dzieci. Widać wzrost zainteresowania wyjazdami w grupach - o ile w okresie dnia Wszystkich Świętych nieco ponad 11 proc. wyszukiwań dotyczyło noclegów dla grupy od trojga do ośmiorga dorosłych, to teraz jest to niemal 20 proc.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.