W listopadzie nie tylko długi weekend chętnie wybieramy na urlop!
Listopad to ostatnia szansa, aby w tym roku wyjechać na dłuższy weekend, wykorzystując kilka dni tuż przed świętem 1 listopada lub kilka dni po, co daje w sumie pięć dni urlopu. Z danych firmy travel-tech, Kiwi.com wynika, że więcej użytkowników z Polski wybrało tę drugą opcję, i wielu planuje urlop w listopadzie. Większość wyjedzie w tygodniu rozpoczynającym się 6 listopada. Bilety zarezerwowano w sumie do 256 różnych miast. Wyszukiwarka sprawdziła, które kraje cieszą się największą popularnością i gdzie pojedziemy spędzić kilka wolnych dni.
Kiedy na urlop w listopadzie?
Kiwi.com wskazuje, że w listopadzie najczęściej wybieranym dniem na podróż jest 01.11, 03.11, 02.11, 04.11 oraz 10.11. Z kolei najpopularniejszym tygodniem jest ten, zaczynający się w poniedziałek, 06.11.
Choć wybierając na podróż początek miesiąca mamy więcej dni wolnego, to nie brakuje chętnych, by urlop zaplanować w drugim tygodniu listopada. Tym bardziej, że wypadające w sobotę święto, 11 listopada, możemy sobie odebrać.
Dokąd będziemy podróżować i jak długo zostaniemy na miejscu?
Kiwi.com zwróciła uwagę, że ci, którzy datę wylotu zaplanowali między 27-30 października za punkt startowy wybrali Warszawę (z wyjątkiem Tel Avivu - z Krakowa) i zarezerwowali lot do ponad 172 miast. Na liście top 5 znalazły się:
- Paryż
- Rzym
- Barcelona
- Tel Aviv
- Alicante
Wśród top 5 najpopularniejszych krajów znalazły się:
- Włochy
- Hiszpania
- UK
- Francja
- Norwegia
W tej grupie osób, najczęściej wybieranym dniem na początek podróży był piątek, 27.10.
Z analizy Kiwi.com wynika, że 38% podróżujących na miejscu pozostanie od 4-6 dni.
Z kolei, osoby, które dzień wylotu zaplanowały między 01.11 a 04.11 najczęściej wybierały 01.11 i również Warszawę za punkt startowy. Wśród top 5 najczęściej wybieranych destynacji znalazły się:
- Lizbona
- Barcelona
- Rzym
- Mediolan
- Oslo
W przypadku tej grupy, niemal co druga osoba (46%) zdecydowała się na pobyt do 3 dni, czyli
klasyczny city-break, a prawie co trzecia (28%) na miejscu pozostanie od 4-6 dni.
Ile zapłaciliśmy za bilet?
Kiwi.com wskazuje, że osoby udające się w podróż z końcem października za bilet lotniczy płaciły średnio 119 EURO. Średnia cena za loty na krótkich, europejskich trasach (0-1,499km) wyniosła 67 EURO, na trasach średniego zasięgu (1,500-3,999 km) średnio 123 EURO, a na najdłuższych (+ 4,000km) 477 EURO.
Z kolei ci, którzy zdecydowali się na podróż między 01.11 a 04.11 średnio płacili 125 EURO.
Loty na najkrótszych trasach kosztowały średnio 74 EURO, na trasach średniego zasięgu (1500-3999 km) 121 EURO, a na najdłuższych za bilet płacono średnio 463 EURO.
Najpopularniejsze kierunki w listopadzie
Listopad to nadal bardzo dobry moment, aby zaplanować kilka dni wolnego i skorzystać ze
słonecznej aury, zawłaszcza na południu Europy. Średnia cena z lot w listopadzie to około 112
EURO. Kiwi.com przygotowała listę top 10 najczęściej wybieranych w listopadzie przez
podróżujących z Polski krajów:
- Hiszpania
- Włochy
- UK
- Portugalia
- Francja
- Norwegia
- Malta
- Holandia
- Niemcy
- Dania
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.