Komunikaty PR

W starożytnym porcie Soli Pompeiopolis rozpoczęły się wykopaliska

2022-09-14  |  16:30
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Türkiye (Turcji) rozpoczęło wykopaliska mające na celu odkopanie starożytnego portu Soli Pompeiopolis, jednego z najważniejszych i największych portów we wschodniej części Morza Śródziemnego. 

Zainicjowane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Türkiye (Turcji) wykopaliska w starożytnym porcie Soli Pompeiopolis będą prowadzone pod kierunkiem prof. dr. Remzi Yağcı, kierownika Katedry Muzeologii na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Dokuz Eylül. Pochodzący z II wieku, liczący 1800 lat starożytny port Soli Pompeiopolis znajduje się w Mersin, w południowej części Türkiye (Turcji). Wykopaliska mają potrwać około dwóch miesięcy.

Celem pierwszego etapu prac wykopaliskowych jest odsłonięcie falochronów portu. Natomiast w końcowej fazie projektu powinno zostać odkryte połączenie portu z ulicą z kolumnadą.

W czasach świetności był to jeden z największych portów we wschodniej części Morza Śródziemnego. „To port należący do miasta założonego przez wielkiego Pompejusza. W swoim czasie Soli Pompeiopolis było ważnym ośrodkiem, a port podkreślał jego znaczenie gospodarcze. Pomimo tego, że większość portu nadal pozostaje pod ziemią, był to jeden z najbardziej aktywnych portów Cesarstwa Rzymskiego. Od dawna planowaliśmy te prace wykopaliskowe i nareszcie się rozpoczęły” – mówi prof. dr Remzi Yağcı.

„To majestatyczny port”

Zespół pracuje obecnie na zachodnim falochronie –„Na razie widać obszar o długości 160 metrów. Całkowita długość portu wynosi 320 metrów, a odległość między dwoma falochronami to 180 metrów. Znaleziono tutaj beton hydrauliczny stosowany w dużych portach. Badania prowadzone w rzymskich przystaniach wykazały, że Pompeiopolis i port we Włoszech miały podobne proporcje. Solidną, dwupiętrową konstrukcję portu można zobaczyć na monecie wybitej w 249 rocznicę założenia miasta. Na okazałość tej przystani wskazują posągi, które znajdują przy falochronach. Oczywiście odsłonięcie całego portu to projekt długoterminowy” – kontynuuje prof. dr Remzi Yağcı.

Historia portu sięga II wieku – „Port powstał prawie dwa tysiące lat temu. Teraz ważnym zadaniem jest połączenie portu z ulicą z kolumnadą. Prawie trzy czwarte portu przykryte jest piaskiem, dlatego, żeby udowodnić, że port istnieje najpierw chcemy odsłonić falochrony” – dodaje prof. dr Yağcı.

Historia starożytnego miasta Soli Pompeiopolis

Według historycznych źródeł miasto portowe Soli założyli greccy koloniści z Rodos. Podobnie jak inne miasta Anatolii, Soli znalazło się później pod panowaniem perskim, ale cieszyło się dość dużą autonomią, posiadając prawo do emisji własnych pieniędzy. Po pokonaniu Persów przez Aleksandra Wielkiego w 333 r. p.n.e. cały region znalazł się pod panowaniem władców hellenistycznych.

Swój szczytowy okres miasto przeżywało po śmierci Aleksandra, pod rządami jego dowódcy Seleucusa. Wraz z osłabieniem potęgi Greków, miasto było narażone na ataki piratów. Ponowny rozkwit miasta nastąpił wraz z przybyciem w 67 r. p.n.e. rzymskiego generała Pompejusza, który pokonał piratów i wprowadził nowe rozwiązania.

Cesarz rzymski Hadrian odwiedził miasto w 130 roku i udzielił wsparcia finansowego na rozbudowę portu. W okresie bizantyjskim Soli zyskało rangę biskupstwa. W 525 roku n.e. Pompeiopolis zostało doszczętnie zniszczone przez potężne trzęsienie ziemi w Cylicji i nigdy już nie odzyskało dawnego znaczenia. Następnie osady aluwialne transportowane przez rzekę Liparis przykryły miasto.

Pisma XIX-wiecznych europejskich podróżników, które można znaleźć w Mersin odnotowują również istnienie na tym terenie teatru, nekropolii i łaźni.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.