Komunikaty PR

Wieszanie wianków i puszczanie latawców, czyli obchody Święta Pracy w Europie

2024-04-30  |  11:00
Biuro prasowe

Majówka to zdecydowanie nasze polskie “narodowe święto”, które wielu z nas wykorzystuje na odpoczynek i spotkania z rodziną i przyjaciółmi przy grillu. Jednak 1 maja, czyli Międzynarodowe Święto Pracy, jest obchodzone w wielu krajach Europy i wiążą się z tym ciekawe tradycje, jak na przykład wręczanie konwalii we Francji czy puszczanie latawców w Grecji. Warto je znać, spędzając w tych krajach majówkowy urlop. 

Odpoczynek, rodzinne spotkania i pikniki, udział w wydarzeniach kulturalnych i demonstracjach - to wspólne elementy obchodów Międzynarodowego Święta Pracy w wielu europejskich krajach. Jednak wiele z nich ma swoje wyjątkowe, charakterystyczne dla danego miejsca obrzędy, które zaobserwować można m.in. w Hiszpanii, Grecji czy Włoszech. Udział w nich może stanowić ciekawe urozmaicenie majówkowego urlopu, co warto wykorzystać, bo tego typu atrakcje często mają miejsce tylko raz w roku. Getaway, platforma pełniącą funkcję kreatora podróży “szytej na miarę”, wyszukała warte uwagi tradycje związane z obchodami 1 maja. 

Francuskie życzliwości na 1 maja

1 maja we Francji obchodzi się "Fête du Travail" (Święto Pracy) lub "Fête des Travailleurs" (Święto Pracowników). Najbardziej charakterystyczną tradycją związaną z obchodami święta w tym kraju jest zwyczaj wręczania bliskim muguety, czyli konwalii. Tego dnia ulice francuskich miast są wypełnione straganami, na których można kupić bukiety tych białych kwiatów, symbolizujących szczęście i powodzenie. Zebrane środki często przekazywane są na cele charytatywne. Wręczanie konwalii w ten dzień ma historię sięgającą aż XVI wieku. W 1560 roku, król Charles IX po raz pierwszy zauważył zwyczaj ofiarowywania sobie konwalii w Drôme. Ten gest bardzo mu się spodobał i następnego roku ofiarował kwiaty damom na swoim dworze, co w kolejnych latach stało się zwyczajem. Oprócz tego, 1 maja w wielu francuskich miejscowościach organizowane są festyny, na których można kupić lokalne produkty oraz uczestniczyć w różnych atrakcjach i wydarzeniach kulturalnych.

Podczas majówkowych urlopów w wielu miejscach w Europie napotkać można bardzo ciekawe obrzędy związane ze świętowaniem Międzynarodowego Święta Pracy. Jest to świetny pretekst do zgłębienia historii miejsc, które zwiedzamy, bo właśnie te lokalne zwyczaje często powiązane są z długoletnimi tradycjami, wynikającymi z różnych, historycznych zdarzeń. Jest to okres, w którym łatwiej można również nawiązać znajomość z rodzimymi mieszkańcami tych miast, bo w tych dniach również mają wolne od pracy. Warto zatem spojrzeć na majówkowe wyjazdy z “lokalnej” perspektywy - mówi Grzegorz Mikielewicz z Getaway, platformy pełniącej funkcję intuicyjnego, inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”.

Spacer z pniem drzewa cypryjskiego, czyli Święto Pracy w Grecji

Pierwszy dzień maja dla Greków to nie tylko Święto Pracy i związane z nim pochody, ale również święto wiosny, kwiatów i życia zgodnie z wierzeniem, że w tym czasie ziemia odradza się po długiej zimie. Jego korzenie sięgają już czasów starożytnych, a wiele z tych zwyczajów przetrwało do dziś. W tym dniu na drzwiach wielu greckich domów zobaczyć można przepiękne wianki kwiatowe, zwykle wykonane z polnych kwiatów. Wianki te wiszą na drzwiach aż do Nocy Świętojańskiej, kiedy to zostają spalone w świętym ogniu, podczas palonych wówczas ognisk. Zwyczaj plecenia wianka ma przybliżyć ludziom przyrodę. Inną grecką tradycją związaną z obchodami 1 maja jest organizowanie pikników, zwłaszcza w mniejszych miastach i na wsiach. Charakterystycznym widokiem jest wtedy niebo pełne latawców. W wielu wioskach na greckiej wyspie Korfu do dzisiaj przetrwał też zwyczaj spaceru mieszkańców niosących pień drzewa cyprysowego. Drzewo to, zwane także Mayoxilo, jest ozdobione wieńcami z zielonych gałęzi oraz pokryte żółtymi stokrotkami. Niosący pień młodzi mężczyźni muszą mieć wtedy na sobie białe ubrania i czerwone szale. Chodząc po ulicach, śpiewają majowe pieśni.

Majówka w Hiszpanii

1 maja w Hiszpanii znany jako "Fiesta del Trabajo". Tradycyjnie jest to dzień, w którym związki zawodowe i inne organizacje społeczne organizują wiele marszów i demonstracji na ulicach miast. Wydarzenia te mają na celu podkreślenie znaczenia pracy i solidarności społecznej.W niektórych regionach Hiszpanii, zwłaszcza w Katalonii, istnieje również tradycja "Majówki" (La Diada de Sant Josep Oriol), która jest połączeniem obchodów Święta Pracy z tradycyjnymi świętami wiosennymi. Mieszkańcy organizują wtedy pikniki, festyny, koncerty i inne wydarzenia kulturalne, aby świętować nadejście ciepłej pory roku i wspólnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.

Spędzając majówkę w europejskich krajach warto poszukiwać lokalnych, kultywowanych przez mieszkańców tradycji, które mogą uatrakcyjnić nasz pobyt i stanowić dobrą alternatywę do zwiedzania najbardziej popularnych atrakcji, które w tym okresie mogą być zatłoczone. 

O Getaway                        

Getaway to platforma, która pełni funkcję intuicyjnego, inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”. Narzędzie oszczędza klientowi zarówno czas, jak i pieniądze, dostarczając klientom najlepszą możliwą konfigurację wyjazdu. Uzupełnieniem usługi planowania podróży jest pełna opieka 24/7 oraz organizacja wszelkich formalności, takich jak odprawy online, gromadzenie potwierdzeń i udostępnienie klientowi interaktywnego przewodnika na wyjazd. Misją twórców Getaway jest rozwój platformy w kierunku kompleksowego, zaawansowanego technologicznie narzędzia do komponowania dowolnych podróży i ich obsługi w czasie rzeczywistym, co może przyczynić się do rewolucji w nowoczesnym podróżowaniu. Marka Getaway jest tworzona przez zespół zaangażowanych ekspertów z pasją do podróżowania i nowoczesnych technologii. 
Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.getaway.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.