Komunikaty PR

Wilno na wakacje – 700-lecie miasta to idealny czas na jego poznanie

2023-04-24  |  14:25
Biuro prasowe

Wilno, szczególnie w nadchodzących, letnich miesiącach, oferuje odwiedzającym wiele możliwości na udany wypoczynek, ale też i zabawę. Lot balonem o zachodzie słońca, spływ kajakowy, udział w koncertach i wystawach na świeżym powietrzu, a może poznawanie kulinarnej strony miasta? Na gości czeka wiele atrakcji i unikatowych wydarzeń. 

Weekendowy wypad na zwiedzanie

Ciepłe miesiące sprzyjają eksplorowaniu nowych miejsc, a Wilno to świetna destynacja na weekendowy wypad. Zwiedzanie można zacząć od zamku Giedymina, z którego roztacza się panorama miasta. Smakosze mogą wybrać się do licznych restauracji w poszukiwaniu idealnego przysmaku – słynnej zupy z buraków na zimno, która jest jednym z ulubionych dań Litwinów w okresie letnim, lub kufla wysokiej jakości piwa rzemieślniczego z dodatkiem smażonego chleba. Niektóre restauracje zachęcają do wyboru historycznej kuchni wileńskiej, odtworzonej specjalnie z okazji jubileuszu, oferując degustację najbardziej charakterystycznych dla Wilna potraw – zrazów Nelsona czy kugla jerozolimskiego.

Jakie atrakcje czekać będą na odwiedzających podczas jubileuszu Wilna?

Jednym z najważniejszych punktów programu obchodów 700-lecia Wilna będzie festiwal muzyczny „Młode jak Wi(l)no”, odbywający się w jednym z ulubionych miejsc mieszkańców – parku Vingis. Z kolei „Muzyka dla Wilna” to projekt muzyczny łączący siedmiu światowej sławy kompozytorów, którzy uchwycą ducha Wilna poprzez dźwięk. Wśród muzyków będą: Michael Gordon (USA), Anna Korsun (Ukraina) czy Toshio Hosokawa (Japonia). Wydarzenia muzyczne odbywać się będą od 6 maja do 6 lipca.

Spojrzenie w przeszłość przez artystyczną soczewkę

W muzeum „MO” w Wilnie zobaczyć można wystawę, która prezentuje przeszłość i teraźniejszość Wilna, jego tożsamość narodową i kulturową oraz transformację w nowoczesne europejskie miasto. Reżyserem tej niezwykłej podróży w czasie jest Oskaras Koršunovas, jeden z najwybitniejszych litewskich reżyserów artystycznych.

Od maja goście będą mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć życia w Wilnie takim, jakim było ono 200 lat temu. Nowoczesne technologie światła, dźwięku, projekcji i rozszerzonej rzeczywistości pozwolą zwiedzić zrekonstruowane dawne miasto i zobaczyć, jak przed wiekami wyglądały ulubione miejsca w Wilnie, jakie perełki urbanistyczne zachowały się do dziś, gdzie mieszkały elity i znane osobistości. To wszystko zobaczyć można będzie w Muzeum Narodowym Litwy w bezpłatnym pawilonie, otwartym 24 godziny na dobę przez cały sezon. 

Jeszcze więcej atrakcji!

Wileńskie Biennale Sztuki Performance, czyli festiwal zaprojektowany specjalnie z okazji jubileuszu miasta, wprowadzi sztukę do najbardziej nieoczekiwanych miejsc: parków, ulic, historycznych i nowych budynków. Potrwa on od 26 lipca do 6 sierpnia. 

Wilno planuje również ułatwić urlopowiczom wejście w jesień poprzez coroczny Festiwal Dni Stolicy 2023. Festiwal, który jest największą z miejskich imprez, co roku przyciąga tłumy. Spektakle taneczne, pierwszy utwór operowy wskrzeszony przy pomocy AI, wystawy, wydarzenia muzyczne z udziałem światowej sławy wykonawców – to atrakcje, które czekać będą na odwiedzających od 1 do 3 września.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj:

https://www.700vilnius.lt/en/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.