Wilno na wakacje – 700-lecie miasta to idealny czas na jego poznanie
Wilno, szczególnie w nadchodzących, letnich miesiącach, oferuje odwiedzającym wiele możliwości na udany wypoczynek, ale też i zabawę. Lot balonem o zachodzie słońca, spływ kajakowy, udział w koncertach i wystawach na świeżym powietrzu, a może poznawanie kulinarnej strony miasta? Na gości czeka wiele atrakcji i unikatowych wydarzeń.
Weekendowy wypad na zwiedzanie
Ciepłe miesiące sprzyjają eksplorowaniu nowych miejsc, a Wilno to świetna destynacja na weekendowy wypad. Zwiedzanie można zacząć od zamku Giedymina, z którego roztacza się panorama miasta. Smakosze mogą wybrać się do licznych restauracji w poszukiwaniu idealnego przysmaku – słynnej zupy z buraków na zimno, która jest jednym z ulubionych dań Litwinów w okresie letnim, lub kufla wysokiej jakości piwa rzemieślniczego z dodatkiem smażonego chleba. Niektóre restauracje zachęcają do wyboru historycznej kuchni wileńskiej, odtworzonej specjalnie z okazji jubileuszu, oferując degustację najbardziej charakterystycznych dla Wilna potraw – zrazów Nelsona czy kugla jerozolimskiego.
Jakie atrakcje czekać będą na odwiedzających podczas jubileuszu Wilna?
Jednym z najważniejszych punktów programu obchodów 700-lecia Wilna będzie festiwal muzyczny „Młode jak Wi(l)no”, odbywający się w jednym z ulubionych miejsc mieszkańców – parku Vingis. Z kolei „Muzyka dla Wilna” to projekt muzyczny łączący siedmiu światowej sławy kompozytorów, którzy uchwycą ducha Wilna poprzez dźwięk. Wśród muzyków będą: Michael Gordon (USA), Anna Korsun (Ukraina) czy Toshio Hosokawa (Japonia). Wydarzenia muzyczne odbywać się będą od 6 maja do 6 lipca.
Spojrzenie w przeszłość przez artystyczną soczewkę
W muzeum „MO” w Wilnie zobaczyć można wystawę, która prezentuje przeszłość i teraźniejszość Wilna, jego tożsamość narodową i kulturową oraz transformację w nowoczesne europejskie miasto. Reżyserem tej niezwykłej podróży w czasie jest Oskaras Koršunovas, jeden z najwybitniejszych litewskich reżyserów artystycznych.
Od maja goście będą mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć życia w Wilnie takim, jakim było ono 200 lat temu. Nowoczesne technologie światła, dźwięku, projekcji i rozszerzonej rzeczywistości pozwolą zwiedzić zrekonstruowane dawne miasto i zobaczyć, jak przed wiekami wyglądały ulubione miejsca w Wilnie, jakie perełki urbanistyczne zachowały się do dziś, gdzie mieszkały elity i znane osobistości. To wszystko zobaczyć można będzie w Muzeum Narodowym Litwy w bezpłatnym pawilonie, otwartym 24 godziny na dobę przez cały sezon.
Jeszcze więcej atrakcji!
Wileńskie Biennale Sztuki Performance, czyli festiwal zaprojektowany specjalnie z okazji jubileuszu miasta, wprowadzi sztukę do najbardziej nieoczekiwanych miejsc: parków, ulic, historycznych i nowych budynków. Potrwa on od 26 lipca do 6 sierpnia.
Wilno planuje również ułatwić urlopowiczom wejście w jesień poprzez coroczny Festiwal Dni Stolicy 2023. Festiwal, który jest największą z miejskich imprez, co roku przyciąga tłumy. Spektakle taneczne, pierwszy utwór operowy wskrzeszony przy pomocy AI, wystawy, wydarzenia muzyczne z udziałem światowej sławy wykonawców – to atrakcje, które czekać będą na odwiedzających od 1 do 3 września.
Więcej informacji można znaleźć tutaj:
https://www.700vilnius.lt/en/

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.