Wizyta Ministra Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) w Gallipoli
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Minister Kultury i Turystyki Republiki Türkiye (Turcji) Mehmet Nuri Ersoy odwiedził Historyczny Park Podwodny Gallipoli. Minister wziął udział w nurkowaniu, podczas którego obejrzał m.in. wrak statku Lundy znajdujący się na głębokości 27 metrów. Historyczny Park Podwodny Gallipoli położony w cieśninie Dardanele, na styku dwóch mórz – Egejskiego i Marmara to niezwykłe miejsce, które zachwyca nurków z całego świata.
Minister Ersoy był gościem odbywającego się w Çanakkale Festiwalu na Szlaku Kulturowym Troi. Następnie wraz z İsmailem Kaşdemirem, przewodniczącym historycznego stanowiska upamiętniającego bitwy, które toczyły się na półwyspie Gallipoli, nurkował na głębokości 27 metrów w zatoce Suvla, gdzie znajduje się wrak statku Lundy. Po zwiedzeniu ogromnego, 188-tonowego okrętu, który od momentu zatonięcia w 1915 roku został zachowany w prawie niezmienionym stanie, Minister wygłosił oświadczenie dla obecnych przedstawicieli mediów.
„W zeszłym roku otworzyliśmy centrum nurkowe wraz z przewodnictwem historycznego stanowiska upamiętniającego bitwy, które miały miejsce na półwyspie Gallipoli w Çanakkale (Çanakkale Wars Gallipoli Historical Site). W tym roku do Çanakkale przybyło wielu turystów z całego świata zainteresowanych nurkowaniem. Mamy nadzieję, że w przyszłym będzie ich jeszcze więcej. Dzisiaj w zatoce Suvla miało miejsce historyczne wydarzenie. Znajduje się tu wrak statku Lundy, zbudowanego w 1904 roku. Okręt od swojego zatonięcia do dnia dzisiejszego przetrwał we właściwie niezmienionym stanie. Nurkując tu, można odnieść podobne wrażenie, jak chodząc po powierzchni statku” – powiedział Minister Ersoy.
Okręty wojenne, które zatonęły 107 lat temu na historycznym półwyspie Gallipoli, gdzie toczyły się bitwy morskie w Cieśninie Dardanelskiej, można zobaczyć w Historycznym Parku Podwodnym Gallipoli. Niesamowite wraki statków w Çanakkale kryją w sobie wiele historii, a teraz są częścią pierwszego podwodnego parku o tematyce I wojny światowej.
Historyczny Park Podwodny Gallipoli
W 2017 roku dyrektoriat historycznego stanowiska Gallipoli rozpoczął prace nad projektem Historycznego Parku Podwodnego Gallipoli pod przewodnictwem Ministerstwa Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji), w celu stworzenia z Çanakkale jednego z najważniejszych na świecie ośrodków nurkowania. W 2019 roku do projektu dołączyła Agencja Rozwoju południowej części regionu Marmara, podpisując protokół o wsparciu. Ośrodek Badawczy regionu Marmara TÜBİTAK rozpoczął badania terenowe pod nadzorem Wydziału Konserwacji Podwodnych Relikwii Kulturowych Uniwersytetu Stambulskiego. Na podstawie trwających dwa lata analiz wyznaczono miejsce do nurkowania na obszarze 150 kilometrów.
Historyczny Park Podwodny Gallipoli, na styku mórz Egejskiego i Marmara przyciąga uwagę świata. Od dnia jego otwarcia, które miało miejsce 2 października 2021 roku, nurkując można podziwiać niezwykłe podwodne zabytki.
Ukryte pod wodą skarby
Pierwszym ważnym punktem podczas nurkowania w Historycznym Parku Podwodnym Gallipoli jest 120-metrowy brytyjski pancernik HMS Majestic, zatopiony 27 maja 1915 roku przez niemiecki okręt podwodny U-21 u wybrzeży Seddülbahir. Niewybuchłe pociski artyleryjskie i proch strzelniczy na zatopionym okręcie na głębokości 24 metrów przyciągają miłośników nurkowania.
Statek AndreaMassena, który wziął swoją nazwę od jednego z ważnych marszałków Rewolucji Francuskiej oraz okręt Seghalien, który wyruszył z nim na ostatnią misję, czekają na głębokości 5-7 metrów w zatoce Ertugrul. Statki, które zachowane zostały we właściwie niezmienionym stanie, stwarzają wrażenie, że pod powierzchnią wody czas się zatrzymał.
W Historycznym Parku Podwodnym Gallipoli można też zobaczyć barki Helles, których zadaniem było zaopatrzenie podczas desantu tysięcy żołnierzy w Çanakkale.
Wyjątkowa historia podwodnego świata
W Historycznym Parku Podwodnym Gallipoli znajdują się wraki statków Tekke Bay (W Beach), Arıburnu Lash, Lundy, HMS Louis, S. S Milo i Tuzla oraz barek Arıburnu czy Small Bone. Na głębokości 10 metrów, uwagę podwodnych fotografów zwraca miejsce, gdzie zostały zatrzymane dziesiątki łodzi podwodnych podczas bitew morskich w Çanakkale.
Niesamowite widoki i setki morskich stworzeń
Na głębokości 70 metrów w Kabatepe znajduje się brytyjski okręt HMS Triumph, który zatonął 25 maja 1915 roku wraz z 73 członkami załogi.
W granicach Historycznego Parku Podwodnego Gallipoli setki żywych organizmów mieszkają w rafach Bebek. Tutaj też po raz pierwszy w historii widziano Kometę Halleya. Pełne kolorów i morskich stworzeń rafy Bebek są na dobrej drodze do stania się jednym z najbardziej popularnych miejsc dla miłośników nurkowania z całego świata.
Historyczny Park Podwodny Gallipoli to projekt, który powstał w celu podniesienia świadomości na temat bitew, które toczyły się na półwyspie Gallipoli. Równolegle, przy użyciu najnowszych technologii cyfrowych, zlokalizowano wraki statków w cieśninie Dardanele i w Morzu Egejskim z czasów I wojny światowej. To ciągle trwający projekt badawczy, który ma pomóc w ochronie wraków statków z Bitwy o Gallipoli dla następnych pokoleń.
Dyrektoriat historycznego stanowiska Gallipoli został założony w 2014 roku w celu zwiększenia świadomości i ochrony obszaru, na którym rozegrała się Bitwa o Gallipoli. Uznane za najlepiej zachowaną strefę bitwy, zostało wpisane na Listę Informacyjną Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachowane są nie tylko ślady walki na lądzie, ale w 2017 roku rozpoczęto akcję mającą na celu zlokalizowanie i udostępnienie zwiedzającym wraków okrętów zatopionych podczas Bitwy o Gallipoli po wykonaniu czynności zabezpieczających.
Wspominając Çanakkale, pierwsze, co przychodzi na myśl to walka na lądzie, która toczyła się na Półwyspie Gallipoli podczas I wojny światowej. Co ciekawe, jedno z najważniejszych wydarzeń morskich I wojny światowej również wydarzyło się w Çanakkale, lecz niewiele osób o tym słyszało. Do tej pory mało, kto miał szansę zobaczyć zabytki wojenne, które poszły na dno w trakcie trwania działań zbrojnych. Teraz stały się one podwodnym dziedzictwem kulturowym, które ulokowane jest na różnych głębokościach morza.
Dodatkowo dyrektoriat posiada mapy 3D oraz aplikację, przedstawiające wraki na dnie morza, aby każdy mógł zobaczyć te podwodne zabytki i zrozumieć ich historię.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.