Wybierasz się w podróż na Wielkanoc? W tych miejscach będzie tłoczno!
Wielkanoc już za 2 tygodnie. Kiwi.com sprawdza dokąd użytkownicy z Polski wybiorą się tym razem. Rzym od lat jest chętnie wybierany w okresie świąt Wielkanocy i wedle analizy Kiwi.com, w tym roku też, trasa Warszawa-Rzym należy do najpopularniejszych, podobnie jak Kraków-Paryż. Póki co, najwięcej turystów na wielkanocny urlop uda się z lotniska w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, a piątek 29 marca jest najchętniej wybieranym dniem na początek podróży. Gdzie już niebawem będziemy wypoczywać?
Gdzie będziemy wypoczywać?
Osoby poszukujące kameralnej atmosfery i ciszy, udające się na urlop w trakcie Świąt Wielkanocnych, powinni unikać poniższych kierunków. Tam z pewnością będzie tłoczno i głośno, z iście turystyczną atmosferą. Wedle analizy Kiwi.com, podróżujący z Polski w tym roku najczęściej udadzą się do:
- Rzymu
- Londynu
- Barcelony
- Paryża
- Mediolanu
- Aten
W tegorocznym zestawieniu TOP 20 znalazły się również bardziej odległe i egzotyczne destynacje, jak choćby:
- Tajlandia
- Turcja
- Filipiny
- Japonia
- Stany Zjednoczone
W tym roku trasy Warszawa - Rzym oraz Kraków - Paryż należą do najchętniej wybieranych, a za nimi plasują się Warszawa – Barcelona i Warszawa-Ateny. Z Krakowa najczęściej polecimy do Londynu, a także do Rzymu, z kolei z Gdańska wybierzemy się głównie do Kopenhagi.
Kiedy i na jak długo wyruszymy w podróż?
Kiwi.com wskazuje, że obecnie to piątek 29 marca jest najchętniej wybieranym dniem na początek urlopu, a tuż za nim środa 27 marca (ostatni dzień szkoły), a także czwartek, 28 marca. Ponad połowa użytkowników na miejscu spędzi do 3 dni, typowy city-break, a niemal co trzeci od 4 do 6 dni.
Ile w tym roku będzie kosztować nas Wielkanocny urlop?
W tym roku za bilet lotniczy zapłacimy o połowę więcej niż w roku ubiegłym. Średnia cena za lot to około 158 EURO, która w 2023 roku wyniosła 102 EURO. Za najczęściej wybierane przez podróżujących w tym roku, loty na krótkich trasach, średnia cena wyniosła 105 EURO, w ubiegłym roku z kolei była niższa o 32 EURO.
O Kiwi.com
Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1200 osób na całym świecie. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 70 000 miejsc.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.