Komunikaty PR

Wyjątkowe mozaiki w Türkiye (Turcji)

2022-08-30  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Niezliczone cywilizacje zamieszkujące obszary dzisiejszej Türkiye (Turcji) przez tysiąclecia stworzyły liczne dzieła sztuki. Niemalże każdego dnia udaje się odkryć nowe i ekscytujące skarby, a kolekcja tureckich mozaik nie ma sobie równych.

Kolekcja sztuki mozaikowej w Türkiye (Turcji) jest największa na świecie. Większość z tych arcydzieł pochodzi z czasów rzymskich i została odkryta w południowych i południowo-wschodnich regionach kraju. Wiele mozaik prezentowanych jest w prywatnych muzeach zgodnie ze współczesnymi tendencjami w muzealnictwie. Oto najważniejsze centra mozaik w Türkiye (Turcji):

Muzeum Mozaiki Zeugma w Gaziantep

Zeugma, miejscowość położona 10 km na wschód od dystryktu Nizip w Gaziantep, była ważnym ośrodkiem w czasach rządów Imperium Rzymskiego. Wspaniałe wille, ożywione życie towarzyskie i prężnie działający handel rzeczny sprawiły, że miasto stało się centrum zainteresowania, a jego rzemieślnicy byli znani w całym regionie. Znaczną część mieszkańców stanowiły zamożne osoby, które zamawiały freski i mozaiki do swoich willi. Tworzyli je mistrzowie z Zeugmy, którzy do zdobienia podłóg wykorzystywali kolorowe kamienie wydobywane z rzeki Eufrat. Mozaiki głównie przedstawiały mitologiczne postaci i opowieści.

Zapierające dech w piersiach mozaiki, znalezione podczas wykopalisk w starożytnym mieście Zeugma, można teraz podziwiać w Muzeum Mozaiki Zeugma w Gaziantep. Ta instytucja to jedno z najważniejszych muzeów mozaiki na świecie. Niezwykła kolekcja różni się od siebie pod względem przedstawionych motywów, palety kolorów, a także liczby użytych tesserów, czyli kamieni mozaikowych na metr kwadratowy. Dzieła w muzeum eksponowane są tak aby ułatwić odbiorcy wniknięcie w całą ich istotę i dlatego prezentowane są w otoczeniu elementów architektury, sztuki z danego okresu albo osadzone są w przestrzeni wystawowej zgodnie ze swoim dawnym przeznaczeniem. Oprócz słynnej na całym świecie mozaiki „Cygańskiej Dziewczyny” (Çingene Kız Mozaiği), w bogatej kolekcji muzeum znajduje się wykonana z brązu rzeźba Marsa, boga wojny. 

Muzeum Archeologiczne Hatay

Muzeum Archeologiczne w Hatay posiada największą kolekcję mozaik na świecie, liczącą 3 250 metrów kwadratowych. Znaczące dzieła z okresu paleolitu, neolitu, chalkolitu, epoki brązu, epoki hetyckiej, hellenistycznej, rzymskiej, wschodniorzymskiej, seldżuckiej i osmańskiej, podzielone na dziewięć obszarów tematycznych, można zobaczyć na powierzchni 10 700 metrów kwadratowych.

Muzeum Archeologiczne w Hatay jest uważane za jedno z najważniejszych centrów mozaik na świecie. O niezwykłości tutejszych zbiorów decyduje przed wszystkim wielkość, jakość mozaik i unikalność kamieni w nich użytych, a także szczegółowość opracowania kolekcji. Większość zbiorów została odnaleziona w latach 1932-1939 przez badaczy z Uniwersytetu Princeton w Stanach Zjednoczonych. W kolekcji muzeum znajdują się mozaiki „Porzucona Ariadna”, „Yakto” oraz „Satyr i Hermafrodyta”, jak również „Cztery pory roku”, „Narodziny Wenus”, „Artemida” i „Szkielet”. Wśród innych godnych uwagi dzieł można wymienić rzeźbę Suppiluliuma, Stele z Arsuz, Asyryjski Ortostat, posąg Tyche, Sarkofag z Antakyi i podstawę kolumny z dwoma lwami.

Muzeum Mozaiki Haleplibahçe

Prowincja Şanlıurfa, znana jest na całym świecie z licznych znalezisk archeologicznych, w tym niezwykłych Kamiennych Wzgórz (Taş Tepeler). Tu również znajduje się wiele ważnych mozaik. Muzeum Mozaiki Haleplibahçe, przylegające do Muzeum Şanlıurfa, największego muzeum w Türkiye (Turcji), prezentuje mozaiki odnalezione w Haleplibahçe. W kolekcji muzeum znajdują się jedyne mozaiki przedstawiające Amazonki. Dzieła sztuki prezentują sceny polowań i styl życia tych wojowniczych kobiet. Prezentowane w Willi Amazonek, jednej z sekcji muzeum, mozaiki są niezwykle cenne, ponieważ wykonano je z pochodzących z rzeki Eufrat kamieni o powierzchni 4 mm².

Wśród zbiorów muzeum znajdują się mozaiki „Ktisis”, „Życie Achillesa” i „Orfeusz”. „Ktisis” przedstawia popiersie bogini założycielki i opiekunki willi Amazonek. „Życie Achillesa” ilustruje sceny z życia półboga, w tym zanurzenie go jako niemowlęcia w rzece Styks, jego szkolenie przez najmądrzejszego z centaurów Chirona oraz Tetydę, która ze smutkiem obserwuje, jak Achilles przyłącza się do wojny trojańskiej. Z „Orfeuszem”, najstarszą (194 r. n.e.) z mozaik z Edessy/Urfy, wiąże się sensacyjna historia. Została skradziona i przemycona za granicę, a następnie szczęśliwie odzyskana, dzięki czemu można ją dzisiaj podziwiać w Muzeum Haleplibahçe. O wartości tego dzieła decyduje nie tylko jego wiek i ciekawa historia, ale też fakt umieszczenia na nim nazwiska artysty, którym był Bar Saged.

Muzeum Mozaiki Wielkiego Pałacu w Stambule

Mozaiki eksponowane w Muzeum Mozaiki Wielkiego Pałacu w Stambule zostały odnalezione w 1935 roku w trakcie wykopalisk w północno-wschodniej części krużganka Wielkiego Pałacu. Na dziełach datowanych na lata 450-550 n.e. przedstawiono 150 postaci ludzkich i zwierzęcych oraz 90 różnych motywów. Uważa się, że te mozaiki, zawierające sceny z życia codziennego, przyrody i mitologii, zostały wykonane przez rzemieślników pod kierownictwem czołowych mistrzów mozaiki z epoki. Muzeum znajduje się wewnątrz Bazaru Arasta w kompleksie Błękitnego Meczetu. 

Mozaiki w Muzeum w Stambule powstały z wapienia, terakoty i kolorowych kamieni o średniej wielkości 5 mm. Do ich tworzenia wykorzystano technikę „Opus Vermiculatum”, pozwalającą na uzyskanie finezyjnych kształtów. Mozaiki te zawierają też elementy białego marmuru układanego techniką „rybiej łuski”. Poszczególne obrazy oddzielone są konturami.

Na mozaikach w Muzeum można zobaczyć takie sceny jak: gryf pożerający jaszczurkę, słoń walczący z lwem, klacz karmiąca źrebię, dzieci pasące gęsi, mężczyzna karmiący kozę, dziecko karmiące osła, młoda dziewczyna niosąca dzban, niedźwiedzie jedzące jabłka czy walka myśliwego z tygrysem. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej Biuro prasowe
2024-07-23 | 13:00

Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej

  Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest priorytetem nie tylko dla rodziców, ale i dla całej branży hotelarskiej. Jak przypomina Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w
Podróże Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 17:00

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi
Podróże Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży
2024-07-22 | 12:00

Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży

To nie pierwszy rok, kiedy trend coolcationing jest widoczny wśród podróżujących, w tym m.in z Polski. Jednak rekordowe wysokie temperatury za oknem,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.