Wyjazd samodzielny czy z biurem podróży? Jak podróżować mądrze i bezpiecznie
Planując podróż, niezależnie, czy na wakacje, na jesienną szarugę czy też na Sylwestra, najczęściej zaczynamy od pytania, gdzie chcemy odpocząć i jak ten wyjazd zorganizujemy. Na rynku jest przecież tyle różnych opcji: wyjazdy lokalne i zagraniczne; dające wiele swobody samodzielne wędrówki i wymarzony urlop w pięciogwiazdkowym hotelu. Czasami podróżujemy w grupie, z rodziną lub przyjaciółmi, innym razem mamy ochotę na samotny wypad do egzotycznego kraju. Co więc wybrać? Czy zdecydować się na pomoc biura podróży, czy też organizować cały wyjazd na własną rękę? Odpowiedzi na te pytania powinny zależeć od naszych oczekiwań i tego, jak chcemy spędzić nasz wolny czas.
Dla kogo all inclusive?
Wybierając tę opcję, zapewniamy sobie niemal nieograniczony dostęp do wszystkich wygód i udogodnień na terenie danego obiektu. W cenę wliczone są posiłki, napoje i przekąski. Nie musimy więc martwić się o jedzenie i koszty z nimi związane.
– Z prywatnego i zawodowego doświadczenia wiem, że osobom, które chcą wyjechać z dziećmi, najlepiej sprawdzi się właśnie opcja all inclusive. – mówi Victoria Iwanowska, właścicielka agencji [vi:], organizatorka eventów i Incentive Travel. Dodaje: W cenę podróży są wówczas wliczone, oprócz standardowych posiłków, także ulubione atrakcje dzieci, np. pizza, frytki, lody i aquapark.
Camper, a może campervan?
To dobry wybór dla tych bardziej niezależnych. Podróżowanie camperem lub campervanem (mniejszą wersją campera) stało się popularne w czasie pandemii. Wiele osób stawiało właśnie na tę formę, by nie narażać się na kontakt z innymi ludźmi. Camper, jako większy, jest też oczywiście bardziej wygodny. Warto się upewnić, czy posiada toaletę i ogrzewanie także w przypadku braku podłączenia do prądu. Campervan sprawdzi się, jeśli wyjeżdżamy do miejsc, gdzie jest ciepło, a ciągłe składanie i rozkładanie łóżka/stolika oraz mało miejsca nie wydaje się być problemem. Niestety – obecnie, kiedy ceny poszły w górę, podróżowanie w ten sposób stało się bardzo drogie. Często za taki wyjazd musimy zapłacić więcej niż za opcję all inclusive.
Z biurem podróży czy na własną rękę? Która opcja jest tańsza?
Przy planowaniu wyjazdu podliczamy koszty i zastanawiamy się, która opcja opłaci nam się bardziej. I znów pojawia się odpowiedź: wszystko zależy od tego, na ile chcemy wyjechać. Jeśli decydujemy się na krótki urlop, trwający 2-3 dni, a uda nam się znaleźć loty w promocyjnych cenach, to nie ma na co czekać! Warto zorganizować taką podróż samodzielnie. Jeśli jednak planujemy dłuższy, np. tygodniowy wyjazd do dalej położonych miejsc takich jak Kuba czy Malediwy, lepiej powierzyć swoje pieniądze biuru podróży.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Jak wygląda sytuacja z zabezpieczeniem środków, które przeznaczyliśmy na podróż? Tutaj odpowiedź jest już jednoznaczna. Biuro podróży zapewnia o wiele większą pewność. Przede wszystkim łatwiej jest zmienić datę wyjazdu i lotu. Przy samodzielnej organizacji, pieniądze mogą po prostu przepaść. Podobnie jest w sytuacji, kiedy bankrutuje zarezerwowany przez nas hotel lub linia lotnicza. Jeśli współpracujemy z biurem, to ono załatwia za nas wszystkie sprawy. Nie trzeba się też martwić, kiedy bankrutuje samo biuro. Podróżni mają wówczas pewność zwrotu wszystkich środków. Chronią ich prawo unijne oraz dwa rodzaje zabezpieczeń – gwarancja ubezpieczeniowa, a gdyby tych środków zabrakło, reszta pokrywana jest z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Warto przypomnieć, że dotyczy to jedynie legalnie działających biur, należy poprosić o wypis organizatora turystycznego oraz sprawdzić ten numer w ewidencji UFG.
W dobie pandemii pojawił się też kolejny problem. Ograniczenia we wjazdach do innych państw, spowodowały, że wielu samodzielnych podróżnych straciło nie tylko szansę na podróż, ale i pieniądze. W przypadku wyjazdów organizowanych przez biuro, to biuro podróży szuka rozwiązań.
– Biuro podróży jest zdecydowanie lepszą opcją, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Gdy podróżujemy samodzielnie, jesteśmy zdani tylko na siebie. Dzisiejsze nowoczesne podejście do organizacji nie pozbawia poczucia wolności – dla osób bardziej samodzielnych organizujemy także wyjazdy np. z wypożyczeniem samochodu, dajemy do ręki trasę, mapę i rezerwujemy noclegi. Przy wyjazdach z biurem osoby wyjeżdżające są objęte ubezpieczeniem oraz wsparciem lokalnego rezydenta, a w przypadku jakiegoś zagrożenia, mają zapewnioną opiekę oraz powrót do kraju. – mówi Victoria Iwanowska.
Wybierając się w podróż, pamiętajmy, że dobra organizacja to podstawa. Ona zapewni nam spokój i bezpieczeństwo. Dlatego też, zanim wyjedziemy, zastanówmy się, czego oczekujemy od tej wyprawy i czy oprócz poczucia wolności nie warto także zapewnić sobie opieki biura podróży na wszelki wypadek.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.