Wyjazd samodzielny czy z biurem podróży? Jak podróżować mądrze i bezpiecznie
Planując podróż, niezależnie, czy na wakacje, na jesienną szarugę czy też na Sylwestra, najczęściej zaczynamy od pytania, gdzie chcemy odpocząć i jak ten wyjazd zorganizujemy. Na rynku jest przecież tyle różnych opcji: wyjazdy lokalne i zagraniczne; dające wiele swobody samodzielne wędrówki i wymarzony urlop w pięciogwiazdkowym hotelu. Czasami podróżujemy w grupie, z rodziną lub przyjaciółmi, innym razem mamy ochotę na samotny wypad do egzotycznego kraju. Co więc wybrać? Czy zdecydować się na pomoc biura podróży, czy też organizować cały wyjazd na własną rękę? Odpowiedzi na te pytania powinny zależeć od naszych oczekiwań i tego, jak chcemy spędzić nasz wolny czas.
Dla kogo all inclusive?
Wybierając tę opcję, zapewniamy sobie niemal nieograniczony dostęp do wszystkich wygód i udogodnień na terenie danego obiektu. W cenę wliczone są posiłki, napoje i przekąski. Nie musimy więc martwić się o jedzenie i koszty z nimi związane.
– Z prywatnego i zawodowego doświadczenia wiem, że osobom, które chcą wyjechać z dziećmi, najlepiej sprawdzi się właśnie opcja all inclusive. – mówi Victoria Iwanowska, właścicielka agencji [vi:], organizatorka eventów i Incentive Travel. Dodaje: W cenę podróży są wówczas wliczone, oprócz standardowych posiłków, także ulubione atrakcje dzieci, np. pizza, frytki, lody i aquapark.
Camper, a może campervan?
To dobry wybór dla tych bardziej niezależnych. Podróżowanie camperem lub campervanem (mniejszą wersją campera) stało się popularne w czasie pandemii. Wiele osób stawiało właśnie na tę formę, by nie narażać się na kontakt z innymi ludźmi. Camper, jako większy, jest też oczywiście bardziej wygodny. Warto się upewnić, czy posiada toaletę i ogrzewanie także w przypadku braku podłączenia do prądu. Campervan sprawdzi się, jeśli wyjeżdżamy do miejsc, gdzie jest ciepło, a ciągłe składanie i rozkładanie łóżka/stolika oraz mało miejsca nie wydaje się być problemem. Niestety – obecnie, kiedy ceny poszły w górę, podróżowanie w ten sposób stało się bardzo drogie. Często za taki wyjazd musimy zapłacić więcej niż za opcję all inclusive.
Z biurem podróży czy na własną rękę? Która opcja jest tańsza?
Przy planowaniu wyjazdu podliczamy koszty i zastanawiamy się, która opcja opłaci nam się bardziej. I znów pojawia się odpowiedź: wszystko zależy od tego, na ile chcemy wyjechać. Jeśli decydujemy się na krótki urlop, trwający 2-3 dni, a uda nam się znaleźć loty w promocyjnych cenach, to nie ma na co czekać! Warto zorganizować taką podróż samodzielnie. Jeśli jednak planujemy dłuższy, np. tygodniowy wyjazd do dalej położonych miejsc takich jak Kuba czy Malediwy, lepiej powierzyć swoje pieniądze biuru podróży.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Jak wygląda sytuacja z zabezpieczeniem środków, które przeznaczyliśmy na podróż? Tutaj odpowiedź jest już jednoznaczna. Biuro podróży zapewnia o wiele większą pewność. Przede wszystkim łatwiej jest zmienić datę wyjazdu i lotu. Przy samodzielnej organizacji, pieniądze mogą po prostu przepaść. Podobnie jest w sytuacji, kiedy bankrutuje zarezerwowany przez nas hotel lub linia lotnicza. Jeśli współpracujemy z biurem, to ono załatwia za nas wszystkie sprawy. Nie trzeba się też martwić, kiedy bankrutuje samo biuro. Podróżni mają wówczas pewność zwrotu wszystkich środków. Chronią ich prawo unijne oraz dwa rodzaje zabezpieczeń – gwarancja ubezpieczeniowa, a gdyby tych środków zabrakło, reszta pokrywana jest z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Warto przypomnieć, że dotyczy to jedynie legalnie działających biur, należy poprosić o wypis organizatora turystycznego oraz sprawdzić ten numer w ewidencji UFG.
W dobie pandemii pojawił się też kolejny problem. Ograniczenia we wjazdach do innych państw, spowodowały, że wielu samodzielnych podróżnych straciło nie tylko szansę na podróż, ale i pieniądze. W przypadku wyjazdów organizowanych przez biuro, to biuro podróży szuka rozwiązań.
– Biuro podróży jest zdecydowanie lepszą opcją, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Gdy podróżujemy samodzielnie, jesteśmy zdani tylko na siebie. Dzisiejsze nowoczesne podejście do organizacji nie pozbawia poczucia wolności – dla osób bardziej samodzielnych organizujemy także wyjazdy np. z wypożyczeniem samochodu, dajemy do ręki trasę, mapę i rezerwujemy noclegi. Przy wyjazdach z biurem osoby wyjeżdżające są objęte ubezpieczeniem oraz wsparciem lokalnego rezydenta, a w przypadku jakiegoś zagrożenia, mają zapewnioną opiekę oraz powrót do kraju. – mówi Victoria Iwanowska.
Wybierając się w podróż, pamiętajmy, że dobra organizacja to podstawa. Ona zapewni nam spokój i bezpieczeństwo. Dlatego też, zanim wyjedziemy, zastanówmy się, czego oczekujemy od tej wyprawy i czy oprócz poczucia wolności nie warto także zapewnić sobie opieki biura podróży na wszelki wypadek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.