Wykład noworoczny prof. Yang Huiling
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na pierwszy z serii wykładów poświęconych najważniejszym świętom w chińskiej kulturze, tym razem tematem będzie Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok.
Wykład poprowadzi prof. Yang Huiling - chińska dyrektorka Instytutu Konfucjusza w Krakowie.
Wydarzenie odbędzie się on 1 lutego w godzinach 18:30-20:00 na platformie MS Teams w języku chińskim z tłumaczeniem na język polski. Przewidziany został czas na pytania słuchaczy.
Z Chińskim Nowym Rokiem, czyli Świętem Wiosny, związanych jest wiele zjawisk, wyjątkowych w skali całego świata, takich jak: 春运 chunyun - największa wewnętrzna migracja ludności, Gala Noworoczna CCTV - program telewizyjny o największej oglądalności oraz niezwykle bogata kolacja noworoczna - 年夜饭 Nian Ye Fan.
Podczas wykładu będziecie mieli okazję nie tylko zapoznać się z pochodzeniem i tradycyjnymi formami obchodów Święta Wiosny, ale również dowiedzieć się o tym, jak to święto obchodzone jest współcześnie. Materiały wideo, które zaprezentuje prelegentka pomogą skrócić dystans dzielący Polskę oraz Chiny i jeszcze lepiej poczuć atmosferę Święta Wiosny.
Prof. Yang Huiling od grudnia 2021 r. pełni funkcję dyrektora Instytutu Konfucjusza w Krakowie ze strony chińskiej. Jest specjalistką w dziedzinie wymiany międzykulturowej między Chinami i Zachodem, została wyróżniona nagrodami “Talent Nowego Wieku” Ministerstwa Edukacji ChRL oraz “Wybitny Młody Nauczyciel” Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych.
Tłumaczenie na język polski: mgr Joanna Labak.
Czas: wtorek, 1 lutego, godz. 18:30-20:00.
MS Teams
Szczegółowe informacje www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.