Wykład noworoczny prof. Yang Huiling
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na pierwszy z serii wykładów poświęconych najważniejszym świętom w chińskiej kulturze, tym razem tematem będzie Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok.
Wykład poprowadzi prof. Yang Huiling - chińska dyrektorka Instytutu Konfucjusza w Krakowie.
Wydarzenie odbędzie się on 1 lutego w godzinach 18:30-20:00 na platformie MS Teams w języku chińskim z tłumaczeniem na język polski. Przewidziany został czas na pytania słuchaczy.
Z Chińskim Nowym Rokiem, czyli Świętem Wiosny, związanych jest wiele zjawisk, wyjątkowych w skali całego świata, takich jak: 春运 chunyun - największa wewnętrzna migracja ludności, Gala Noworoczna CCTV - program telewizyjny o największej oglądalności oraz niezwykle bogata kolacja noworoczna - 年夜饭 Nian Ye Fan.
Podczas wykładu będziecie mieli okazję nie tylko zapoznać się z pochodzeniem i tradycyjnymi formami obchodów Święta Wiosny, ale również dowiedzieć się o tym, jak to święto obchodzone jest współcześnie. Materiały wideo, które zaprezentuje prelegentka pomogą skrócić dystans dzielący Polskę oraz Chiny i jeszcze lepiej poczuć atmosferę Święta Wiosny.
Prof. Yang Huiling od grudnia 2021 r. pełni funkcję dyrektora Instytutu Konfucjusza w Krakowie ze strony chińskiej. Jest specjalistką w dziedzinie wymiany międzykulturowej między Chinami i Zachodem, została wyróżniona nagrodami “Talent Nowego Wieku” Ministerstwa Edukacji ChRL oraz “Wybitny Młody Nauczyciel” Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych.
Tłumaczenie na język polski: mgr Joanna Labak.
Czas: wtorek, 1 lutego, godz. 18:30-20:00.
MS Teams
Szczegółowe informacje www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.