Zachwyć się barwami wiosny w Stambule
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Gdy temperatura wzrasta, a przyroda rozkwita, Stambuł promienieje wiosennym blaskiem. Wiosna w tym mieście przynosi ze sobą słońce, przyjemną bryzę i urocze niespodzianki w otoczeniu pachnących kwiatów. Odkryj Półwysep Historyczny zdobny w tulipany i podziwiaj Bosfor otulony kwitnącymi drzewami judaszowca w odcieniach lawendy. Oto kilka najpiękniejszych miejsc, które pozwolą Ci poczuć wiosnę w Stambule...
Zachwycające wiosenne krajobrazy
Cieśnina Bosfor jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc w Stambule, mieście położonym na styku Azji i Europy. Podczas wycieczek łodzią wzdłuż tej połyskującej drogi wodnej, można rozkoszować się zapachami i kolorami wiosny, a przy tym obserwować zabytkowe rezydencje położone wzdłuż brzegów Bosforu, z których każda ma swoją własną, wielowiekową historię. Wycieczka po Bosforze, rozpoczynająca się w nadmorskich dzielnicach, takich jak Eminönü i Üsküdar, ukazuje, jak drzewa judaszowca – znane również jako kwiaty Stambułu – pokrywają obie strony miasta intensywnymi odcieniami różu i fioletu. Wieże Stambułu, jako jedne z najbardziej charakterystycznych budowli miasta, stanowią idealne miejsce do podziwiania panoramy tej metropolii. Z Wieży Leandra (Panny), która po ostatnich renowacjach pełni funkcję muzeum, rozciąga się niesamowity widok na to ponadczasowe miasto z perspektywy Bosforu. Zapierający dech w piersiach krajobraz Bosforu i Półwyspu Historycznego można też oglądać, będąc w Muzeum İstanbul Modern w dzielnicy Karaköy, mieszczącym się w budynku zaprojektowanym przez znanego architekta Renzo Piano. Co ciekawe, spektakularna siedziba İstanbul Modern została uznana za „Budowlę Roku” w kategorii architektury przestrzeni kulturowych przez ArchDaily – jedną z wiodących platform architektonicznych na świecie.
Festiwal tulipanów i mimozy
Wyspy Książęce to kolejne niezwykle popularne miejsce, gdzie można cieszyć się wiosennymi widokami. Położone są po azjatyckiej stronie Stambułu i charakteryzują się bujnymi zielonymi wzgórzami, malowniczymi, krętymi uliczkami, osłoniętymi drzewami mimozy, zabytkowymi rezydencjami oraz przestronnymi tawernami serwującymi rakı, ryby i meze – czyli wszystko, co najlepsze, a ich odległość od miasta to krótka wyprawa promem. Jednakże, być może najwspanialszymi wiosennymi atrakcjami w Stambule są słynne tulipany, które co roku w kwietniu rozkwitają milionem kolorów. Można je podziwiać w licznych parkach i ogrodach, od parku Gülhane, przez Emirgan, aż po Fethipaşa i Park Botaniczny Soğanlı.
Skarby Stambułu czekają na odkrycie
Stambuł wraz ze swoją długą, tysiącletnią historią, oczarowuje podróżnych już od pierwszych chwil. Dzięki monumentalnym budowlom i nowoczesnym atrakcyjnym miejscom, w tym ponadczasowym mieście nigdy nie brakuje ciekawych wydarzeń dla odwiedzających. Wśród nich są odrestaurowane miejsca kultury, muzea zaprojektowane przez słynnych architektów, unikalne wystawy, odnowione zabytkowe budynki oraz kultowa kuchnia Stambułu. Nawet jeśli masz ograniczony czas na zwiedzanie, w Stambule zdecydowanie warto zobaczyć serce miasta, czyli Półwysep Historyczny. Hagia Sophia, Wielki Bazar, Cysterna Bazyliki i Pałac Topkapı to tylko kilka z wielu tutejszych atrakcji do odkrycia! Inną niezwykłą trasą w Stambule jest odcinek od dzielnicy Karaköy do placu Taksim, pełen architektonicznych cudów. Możesz sam się przekonać się, że dynamika miasta i jego tętniące życiem ulice rozkwitają w harmonii z naturą w wiosennym słońcu.
Doświadczenia dla smakoszy
Innym powodem, dla którego warto odwiedzić Stambuł wiosną, jest możliwość skosztowania sezonowych potraw. Na stołach pojawiają się wtedy karczochy, okra, truskawki, śliwki oraz inne wiosenne warzywa i owoce. W Stambule, będącym nadmorskim miastem, sezonowo poławia się ryby, takie jak okoń morski (levrek), cefal (kefal) i turbot (kalkan balığı). Jako miasto z bogatą kulinarną tradycją, Stambuł oferuje różnorodne formy i miejsca, gdzie można cieszyć się tymi specjałami, począwszy od ulicznych stoisk ze street foodem, po wykwintne dania kuchni tureckiej i międzynarodowej w niewielkich kawiarniach, ekskluzywnych restauracjach typu fine dining oraz w lokalach wyróżnionych gwiazdkami Michelin. W Stambule możesz delektować się różnorodnością kulinarnych doznań, przygotowanych z sezonowych, lokalnych składników na bazie przekazywanych przez wieki receptur.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.