Zielone okolice Warszawy – gdzie aktywnie spędzimy czas
Codzienność w Warszawie toczy się szybciej. Każdy gdzieś biegnie, warszawskie ulice tętnią życiem od świtu do zmierzchu, wszędzie jest gwarno i tłoczno. Nic dziwnego, że mieszkańcy stolicy często uciekają pod miasto w poszukiwaniu wytchnienia. Wiosną chętnie wybierają podmiejskie tereny zielone, gdzie aktywnie spędzają wolny czas. Jakie miejsca warto odwiedzić? A może by tak przeprowadzić się na przedmieście i na co dzień korzystać z uroków okolicznej przyrody?
Wycieczka do Kampinosu
Mieszkańcy stolicy uwielbiają spędzać czas wolny w Kampinoskim Parku Narodowym. Rozciągający się na północny zachód od Warszawy, pokryty terenami Puszczy Kampinoskiej, to jeden z najlepszych terenów rekreacyjnych w okolicy. Utworzony w 1959 roku Kampinos jest jednym z dwóch parków na świecie graniczących ze stolicą państwa. Ponad 70% jego powierzchni zajmują pełne uroku lasy, w których rośnie ponad 100 gatunków roślin, w tym dęby, brzozy, goździki piaskowe, a nawet paprocie górskie.
Podwarszawski Kampinos to idealnie miejsce na piesze wycieczki. Liczne szlaki turystyczne przyciągają tu mieszkańców stolicy spragnionych odpoczynku od miejskiego zgiełku. Do dyspozycji turystów jest ponad 360 kilometrów tras pieszych i ponad 200 kilometrów tras rowerowych.
Atrakcje w zasięgu ręki
Mało kto wie, że województwo mazowieckie to niezwykle atrakcyjny turystycznie i wbrew pozorom bardzo zielony region Polski. Nieopodal Warszawy znajduje się mnóstwo zielonych atrakcji. Jednym z ulubionych miejsc mieszkańców stolicy jest okolica Zalewu Zegrzyńskiego. Zalew Zegrzyński to utworzony w 1963 roku zbiornik retencyjny na Narwi, usytuowany w powiecie legionowskim. Nad wodę można dojechać samochodem lub rowerem. Na miejscu czeka na turystów kilka malowniczo położonych plaż, jacht cluby i urokliwe knajpki.
Każdy mieszkaniec Warszawy przynajmniej raz powinien odwiedzić Rezerwat Przyrody Horowe Bagno, zlokalizowany w granicach administracyjnych Marek. Rezerwat utworzono w celu ochrony wilgotnego lasu, torowisk i wód, będących siedliskiem rzadkich roślin. Spacer naokoło torfowiska nie zajmuje więcej niż godzinę.
Innym ciekawym miejscem nieopodal stolicy są Lasy Legionowskie. Jest to niezwykle różnorodny teren. Znajdziemy tam piaszczyste wydmy, tereny podmokłe, liczne ścieżki i dukty, brzozowe zagajniki i wrzosowiska. Spacer pośród takich okoliczności przyrody to gratka dla dzieci i dorosłych.
Po drugiej stronie Warszawy znajduje się magiczny Rezerwat Przyrody Stawy Raszyńskie. Jest to rezerwat ornitologiczny, będący idealnym środowiskiem do życia dla ptactwa wodnego i błotnego. Podczas wycieczki wśród wybudowanych w drugiej połowie XVIII wieku stawów można spotkać m.in. czaple siwe, perkozy, kormorany czy łabędzie.
Zamieszkaj pod miastem
A co, gdyby tak każdego dnia korzystać z uroków zielonej okolicy, jednocześnie nie rezygnując z wygody, jaką oferuje stolica? Życie na przedmieściach daje ogromny komfort. Mieszkańcy do dyspozycji mają większą i bardziej zaciszną przestrzeń, o którą trudno w centrum miasta. Kiedy natura niemal wkracza do domu przez okna, łatwiej się wyciszyć, zrelaksować i odstresować. W każdej chwili można wówczas udać się do pobliskiego lasu na spacer, wybrać się na przejażdżkę rowerową po okolicznych ścieżkach czy spędzić aktywny czas na jednej z leśnych polan.
Miejscem, które idealnie wpisuje się w wizję spokojnego życia pod miastem, są Michałowice. Michałowice to prężnie rozwijająca się wieś tuż pod Warszawą. Graniczy z dwoma warszawskimi osiedlami – Ursusem i Włochami. Plusem Michałowic jest doskonałe połączenie komunikacyjne ze stolicą. Do centrum dojedziemy pociągiem z jednej z pobliskich stacji lub samochodem – np. trasą S8 – mówi Martyna Budziszewska specjalista ds. sprzedaży w RealCo.
W okolicy Michałowic nie brakuje rozległych obszarów łąkowych i kompleksów leśnych, idealnych na wiosenne aktywności. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą odwiedzić malowniczy Las Młochowski usytuowany ok. 10 km od Michałowic. Na przejażdżkę rowerową warto wybrać się do Lasów Sękocińskich, przez które wiodą utwardzone ścieżki, idealne do jazdy na jednośladzie.
Przeprowadzka na przedmieście to idealne rozwiązanie nie tylko dla miłośników aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, ale także dla każdego, kto poszukuje spokoju i prywatności – podkreśla Martyna Budziszewska z RealCo. – Nasza inwestycja Michałowice Parkowa to odpowiedź na potrzeby najbardziej wymagających klientów. Staraliśmy się połączyć kameralną atmosferę z najwyższym komfortem i bezpieczeństwem. Domy będą wyposażone w nowoczesne i energooszczędne rozwiązania – przyłącza do montażu fotowoltaiki, ogrzewanie podłogowe czy system rekuperacji.
Mieszkańcy osiedla do dyspozycji będą mieć prywatne ogrody liczące nawet 500 mkw. W przydomowych ogródkach będzie można odpocząć w leniwy weekend czy zrobić porządny, wiosenny trening – dodaje ekspertka RealCo.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.