Zimowe oblicze Türkiye (Turcji) – najlepsze ośrodki narciarskie
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Ulubiony kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków, Türkiye (Turcja), zaprasza na niezapomniane zimowe eskapady. Nowoczesne ośrodki i kurorty narciarskie położone w górach to idealne miejsce dla wielbicieli sportów zimowych. Ze stoków i tras o różnej długości, nachyleniu oraz poziomie trudności mogą korzystać zarówno zawodowcy jak i amatorzy. W zbliżającym się sezonie narciarskim polecamy cieszyć się urokami zimy w Türkiye (Turcji).
Idealne warunki pogodowe do uprawiania zimowych sportów, nowoczesne ośrodki i wyciągi oraz malownicze trasy czekają we wszystkich zakątkach Türkiye (Turcji). Na nartach można jeździć w magicznej Kapadocji, w regionie Morza Czarnego, a nawet w pobliżu Stambułu. Ponadto oprócz szusowania po stokach można poznać fascynującą kulturę Türkiye (Turcji), zwiedzając pobliskie miasta i prowincje. Oto kilka ośrodków narciarskich, które warto odwiedzić tej zimy.
Erciyes
Centrum narciarskie Erciyes w miejscowości Kayseri w Kapadocji, powstało na wygasłym wulkanie o wysokości 3916 m n.p.m. Na szczycie znajduje się jaskinia, która była wykorzystywana przez bizantyjskich mnichów do ceremonii religijnych. Z góry Erciyes roztacza się malowniczy widok zarówno na Morze Czarne, jak i Morze Śródziemne. W tym ośrodku można uprawiać wiele sportów zimowych, w tym najpopularniejsze narciarstwo i snowboard. Dla narciarzy przygotowano prawie 102 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności.
Wyjazd na narty do Erciyes można połączyć ze zwiedzaniem Kapadocji. Ten malowniczy region Türkiye (Turcji), pełen jest wyjątkowych formacji skalnych, nazywanych „baśniowymi kominami”. Najważniejszym punktem wizyty w Kapadocji jest skansen Göreme, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tu podziwiać świątynie skalne, wydrążone w skale domy i całe podziemne miasta, będące pozostałościami tradycyjnego osadnictwa oraz zabytki sztuki naskalnej. Jedną z największych atrakcji w Kapadocji jest poranny lot balonem na rozgrzane powietrze, który robi wrażenie o każdej porze roku.
Palandöken
Położony w miejscowości Başköy w prowincji Erzurum, we wschodniej części Türkiye (Turcji), ośrodek narciarski Palandöken to świetne miejsce do uprawiania narciarstwa alpejskiego i jeżdżenia na snowboardzie. Najdłuższa trasa w całym kraju i świetne warunki meteorologiczne przyciągają doświadczonych narciarzy. Centrum narciarskie zostało zbudowane na potrzeby Zimowej Uniwersjady w 2011 roku. Najdłuższe trasy to Ejder (tur. smok) i Kapıkaya. Ich wielkość, zgodna z parametrami olimpijskimi pozwala na uprawianie dyscyplin slalomowych, w tym slalomu gigant. Łączna długość tras wynosi 28 km, a różnica poziomów między dolną i górną stacją wyciągów to ponad 1000 m.
Uludağ
Ośrodek narciarski Uludağ, położony 36 km na południe od Bursy jest jednym z ulubionych ośrodków sportów zimowych w kraju. Dzięki bogactwu flory i fauny ustanowiono tu Park Narodowy Uludağ, który co roku wita tysiące miłośników przyrody. Na wielbicieli nart czekają trasy na wysokości od 1750 do 2543 m n.p.m. W ośrodku Uludağ można też spróbować innych zimowych aktywności. Popularne są heliskiing, snowboard, łyżwiarstwo i kolarstwo śnieżne.
Warto odwiedzić położoną niedaleko Bursę, pierwszą stolicę Imperium Osmańskiego. Oprócz bogactwa kulturalnego ta miejscowość znana jest też z wód termalnych. Ze źródeł, bogatych w magnez, można skorzystać nie tylko w łaźniach, ale także w luksusowych hotelach spa i szpitalach. Ponadto Bursa znajduje się wśród 51 miejscowości uzdrowiskowych z 18 państw na Europejskim Szlaku Historycznych Miast Termalnych. Bursa słynie również ze swojej kuchni. Co ciekawe, to właśnie tu w 1867 r. İskender Efendi przyrządził po raz pierwszy jedno z najbardziej znanych dań tureckich – İskender Kebab. Z ośrodka narciarskiego Uludağ można się też udać na wycieczkę do Stambułu. Jedno z najstarszych, największych i najbardziej rozwiniętych miast na świecie stale fascynuje odwiedzających Türkiye (Turcję). Niezliczone muzea, monumentalne kościoły, pałace i wielkie meczety, pełne kolorów bazary oraz niezwykłe krajobrazy sprawiają, że Stambuł znajduje się w czołówce najlepszych destynacji urlopowych.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.