Zimowe oblicze Türkiye (Turcji) – najlepsze ośrodki narciarskie
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka@synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Ulubiony kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków, Türkiye (Turcja), zaprasza na niezapomniane zimowe eskapady. Nowoczesne ośrodki i kurorty narciarskie położone w górach to idealne miejsce dla wielbicieli sportów zimowych. Ze stoków i tras o różnej długości, nachyleniu oraz poziomie trudności mogą korzystać zarówno zawodowcy jak i amatorzy. W zbliżającym się sezonie narciarskim polecamy cieszyć się urokami zimy w Türkiye (Turcji).
Idealne warunki pogodowe do uprawiania zimowych sportów, nowoczesne ośrodki i wyciągi oraz malownicze trasy czekają we wszystkich zakątkach Türkiye (Turcji). Na nartach można jeździć w magicznej Kapadocji, w regionie Morza Czarnego, a nawet w pobliżu Stambułu. Ponadto oprócz szusowania po stokach można poznać fascynującą kulturę Türkiye (Turcji), zwiedzając pobliskie miasta i prowincje. Oto kilka ośrodków narciarskich, które warto odwiedzić tej zimy.
Erciyes
Centrum narciarskie Erciyes w miejscowości Kayseri w Kapadocji, powstało na wygasłym wulkanie o wysokości 3916 m n.p.m. Na szczycie znajduje się jaskinia, która była wykorzystywana przez bizantyjskich mnichów do ceremonii religijnych. Z góry Erciyes roztacza się malowniczy widok zarówno na Morze Czarne, jak i Morze Śródziemne. W tym ośrodku można uprawiać wiele sportów zimowych, w tym najpopularniejsze narciarstwo i snowboard. Dla narciarzy przygotowano prawie 102 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności.
Wyjazd na narty do Erciyes można połączyć ze zwiedzaniem Kapadocji. Ten malowniczy region Türkiye (Turcji), pełen jest wyjątkowych formacji skalnych, nazywanych „baśniowymi kominami”. Najważniejszym punktem wizyty w Kapadocji jest skansen Göreme, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tu podziwiać świątynie skalne, wydrążone w skale domy i całe podziemne miasta, będące pozostałościami tradycyjnego osadnictwa oraz zabytki sztuki naskalnej. Jedną z największych atrakcji w Kapadocji jest poranny lot balonem na rozgrzane powietrze, który robi wrażenie o każdej porze roku.
Palandöken
Położony w miejscowości Başköy w prowincji Erzurum, we wschodniej części Türkiye (Turcji), ośrodek narciarski Palandöken to świetne miejsce do uprawiania narciarstwa alpejskiego i jeżdżenia na snowboardzie. Najdłuższa trasa w całym kraju i świetne warunki meteorologiczne przyciągają doświadczonych narciarzy. Centrum narciarskie zostało zbudowane na potrzeby Zimowej Uniwersjady w 2011 roku. Najdłuższe trasy to Ejder (tur. smok) i Kapıkaya. Ich wielkość, zgodna z parametrami olimpijskimi pozwala na uprawianie dyscyplin slalomowych, w tym slalomu gigant. Łączna długość tras wynosi 28 km, a różnica poziomów między dolną i górną stacją wyciągów to ponad 1000 m.
Uludağ
Ośrodek narciarski Uludağ, położony 36 km na południe od Bursy jest jednym z ulubionych ośrodków sportów zimowych w kraju. Dzięki bogactwu flory i fauny ustanowiono tu Park Narodowy Uludağ, który co roku wita tysiące miłośników przyrody. Na wielbicieli nart czekają trasy na wysokości od 1750 do 2543 m n.p.m. W ośrodku Uludağ można też spróbować innych zimowych aktywności. Popularne są heliskiing, snowboard, łyżwiarstwo i kolarstwo śnieżne.
Warto odwiedzić położoną niedaleko Bursę, pierwszą stolicę Imperium Osmańskiego. Oprócz bogactwa kulturalnego ta miejscowość znana jest też z wód termalnych. Ze źródeł, bogatych w magnez, można skorzystać nie tylko w łaźniach, ale także w luksusowych hotelach spa i szpitalach. Ponadto Bursa znajduje się wśród 51 miejscowości uzdrowiskowych z 18 państw na Europejskim Szlaku Historycznych Miast Termalnych. Bursa słynie również ze swojej kuchni. Co ciekawe, to właśnie tu w 1867 r. İskender Efendi przyrządził po raz pierwszy jedno z najbardziej znanych dań tureckich – İskender Kebab. Z ośrodka narciarskiego Uludağ można się też udać na wycieczkę do Stambułu. Jedno z najstarszych, największych i najbardziej rozwiniętych miast na świecie stale fascynuje odwiedzających Türkiye (Turcję). Niezliczone muzea, monumentalne kościoły, pałace i wielkie meczety, pełne kolorów bazary oraz niezwykłe krajobrazy sprawiają, że Stambuł znajduje się w czołówce najlepszych destynacji urlopowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.