Zrównoważona turystyka w Türkiye (Turcji)
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Türkiye (Turcja), strona paryskiego porozumienia klimatycznego, rozwija turystykę zrównoważoną. W tym celu, kraj ten, podpisał umowę o współpracy z Globalną Radą Turystyki Zrównoważonej (GSTC), największą na świecie platformą ma rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Na tej podstawie Türkiye (Turcja) wraz z tą organizacją, jako pierwsze państwo na świecie, opracuje Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki. Dzięki trzyletniej umowie turecka branża turystyczna, nie tylko ulegnie restrukturyzacji, ale również zostanie przyśpieszony proces wprowadzania dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Podczas pierwszego etapu trwania współpracy zostaną określone kryteria Narodowego Programu, a także odbędą się szkolenia firm odpowiedzialnych za prowadzenie kontroli. Ta część umowy wejdzie w życie w 2023 r. Drugi etap będzie stopniowo realizowany w 2025 r., a wszystkie międzynarodowe standardy zostaną spełnione do 2030 r. Globalna Rada Turystyki Zrównoważonej (GSTC) będzie wspierać Türkiye (Turcję) przez cały proces wprowadzania zmian. Efektem współpracy będzie rozwój turystyki zgodnie z międzynarodowymi trendami oraz umocnienie pozycji Türkiye (Turcji) jako jednego z najważniejszych państw w zakresie turystyki na arenie międzynarodowej.
Türkiye (Turcja) podjęła już wiele kroków w kierunku zrównoważonego podróżowania, dzięki czemu jest idealną destynacją dla turystów, którzy starają się zminimalizować swój ślad węglowy oraz wpływ turystyki na lokalne społeczności. Wynikiem tych działań są przyznane międzynarodowe certyfikaty ekologiczne m.in. plażom i marinom w całym kraju (Błękitna Flaga), a także lotniskom w Stambule i Bodrum (ACA - Airport Carbon Accreditation).
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.