Podział mieszkania na strefę dzienną i nocną. Jakie są jego zalety?
Wyraźne rozgraniczenie w mieszkaniu stref to rozwiązanie bardzo praktyczne, pozwalające zapewnić komfort przyszłym domownikom. Dlaczego warto o nie zadbać?
Czym jest strefa dzienna i nocna?
To podział w mieszkaniu, który rozgranicza część z sypialnią, łazienką i opcjonalnie garderobą oraz biurem od salonu z kuchnią, a często też balkonem czy ogrodem. Pierwsza strefa to miejsce przeznaczone do odpoczynku i skupienia – dominuje tu spokojna kolorystyka, często też rezygnuje się z nadmiaru dodatków, aby atmosfera sprzyjała wyciszeniu – druga zaś jest centrum rodzinnego życia: to tu spędza się czas z bliskimi, przyjmuje się gości, spożywa się posiłki. W aranżacji można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej kolorów – również tych intensywnych.
Jak zaaranżować podział na strefy?
– Kiedy szukamy mieszkania, warto zwrócić uwagę, by sypialnie mieściły się po jednej stronie, a po drugiej – salon z kuchnią. W przypadku mniejszych lokali warto wybierać te, które dają możliwość wydzielenia nocnej strefy również z części pokoju – przy odpowiednim układzie jest to możliwe nawet w kawalerkach. Jeśli jednak nie mamy w planach zmiany lokum, wydzielenie części dziennej i nocnej możemy przeprowadzić za pomocą kilku prostych zabiegów – radzi Jakub Orski, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Przede wszystkim należy zabrać z sypialni i biura niepotrzebne rzeczy, które mogą nas rozpraszać. Warto postawić na neutralne kolory: biel, szarość, beż, wzbogacając je jedynie kolorowymi dodatkami. Istotne jest także zdefiniowanie funkcji pomieszczeń i ustalenie zasad korzystania z nich – np. w sypialni nie jemy posiłków, nie pracujemy itd.
Dla pracujących
Układ ten będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które często pracują zdalnie lub prowadzą własną działalność. Podczas gdy domownicy mogą wspólnie spędzać czas, w biurze mieszczącym się po przeciwnej stronie salonu będzie panował spokój, co ułatwi efektywną pracę. Również ci, którzy wracają do domu po ciężkim dniu w pracy, mogą w spokoju zrelaksować się w sypialni.
Dla tych, którzy szukają dobrego samopoczucia
Strefa nocna powinna służyć wyłącznie wypoczynkowi. Kiedy faktycznie przestrzegamy tej zasady, łatwiej jest nam zasnąć. Nie bez powodu eksperci wskazują, by przy pierwszych objawach bezsenności zwrócić uwagę na to, by sypialnia była wyłącznie miejscem relaksu – aby nie traktować jej jako biura czy nawet miejsca do czytania. Jeśli o to zadbamy, będziemy wypoczęci, a nasze samopoczucie się poprawi.
Dla miłośników towarzyskiego życia
Podział mieszkania na strefy daje jeszcze jedną zaletę. Ci, którzy uwielbiają częste spotkania ze znajomymi, z pewnością docenią możliwość wygospodarowania oddzielnego miejsca na imprezowanie – podczas gdy jeden z gości czy domowników może chcieć odpocząć, pozostali nie muszą przerywać zabawy. To wygodne również w przypadku osób, które mają dzieci – kiedy jedno z rodziców zajmuje się pociechą, goście mogą wciąż siedzieć z pozostałymi domownikami.
Dla inwestorów
Również w przypadku mieszkań na wynajem wyraźne rozdzielenie strefy dziennej i nocnej może okazać się atutem – zwłaszcza przy wynajmie z podziałem na pokoje. – Decydując się na inwestycyjny zakup mieszkania, gdzie po jednej stronie znajdują się sypialnie, a po drugiej salon z aneksem kuchennym, zwiększamy szanse szybkiego znalezienia najemcy. Taka oferta będzie bardzo atrakcyjna, ponieważ zapewnia komfort i spokój mieszkańcom, przy czym część dzienna będzie przestrzenią wspólną; miejscem, w którym toczy się życie towarzyskie – dopowiada Jakub Orski.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.