Podziwiaj wschód słońca pośród monumentalnych rzeźb na górze Nemrut
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Szczyt góry Nemrut, z panoramicznym widokiem na rozległe równiny i rzekę Eufrat, jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Türkiye (Turcji), skąd można podziwiać wschód i zachód słońca. Wyjątkowości tej majestatycznej górze, o wysokości 2150 m n.p.m., dodają monumentalne wizerunki pochodzące z czasów Królestwa Kommageny – wysokie, wapienne posągi, które stoją tam od dwóch tysiącleci. Rzeźby wzniesione przez króla Antiocha I Theosa (69-36 p.n.e.), który zwyciężył w starciu z Imperium Rzymskim i dążył do nieśmiertelności, były inspiracją dla wielu legend od czasów starożytności. Obecnie „Nemrut, tajemniczy szczyt Adıyaman” należy do najpopularniejszych szlaków dla poszukiwaczy przygód i niezmiennie zachwyca odwiedzających.
Magiczne dziedzictwo starożytnego świata
Góra Nemrut, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku, jest jednym z najbardziej imponujących szczytów na świecie. To wygasły wulkan położony na terenie dystryktu Kâhta w prowincji Adıyaman w południowo-wschodniej części Türkiye (Turcji), gdzie na przestrzeni dziejów rozwijały się różne cywilizacje i kultury. Wznosząca się na wysokości 2150 m n.p.m., góra Nemrut, spektakularnie prezentuje się z miast Malatya i Adıyaman. Wędrówka na Nemrut jest pełna magii, a po dotarciu na szczyt ukazuje się niesamowita sceneria z ogromnymi rzeźbami wykonanymi z wapiennych bloków, które mają od ośmiu do dziesięciu metrów wysokości i ważą nawet dziewięć ton. Te posągi, datowane na około dwa tysiące lat temu, zostały wzniesione przez króla Antiocha w obrębie jego sanktuarium pogrzebowego, które otacza cały obszar nad jego komorą grobową. Gigantyczne kamienne monumenty, będące niepowtarzalnym dziełem sztuki starożytnej, są hołdem złożonym przez Antiocha, wyrażającym wdzięczność wobec bogów i przodków, w tym jego pochodzącego z Persji ojca i wywodzącej się z Grecji (Hellady) matki.
Na szlaku prowadzącym na szczyt góry Nemrut znajdują się rzeźby rozmieszczone w trzech grupach: wschodniej, północnej i zachodniej. Podczas gdy północny tumulus nie został w pełni ukończony, tarasy na wschodzie i zachodzie udało się zachować. Na wschodnim tarasie mieszczą się Galeria Bogów, Galeria Przodków i ołtarz. Centralna formacja rzeźb składa się z pięciu bóstw reprezentujących panteon nowego kultu religijnego, łączącego w sobie wierzenia przodków. Po obu stronach tych postaci ustawiono lwa i orła, którzy mieli je chronić. Lew, król zwierząt, symbolizuje moc ziemską, a orzeł, zwiastun bogów, reprezentuje moc niebiańską. Rzeźby na zachodnim tarasie są usytuowane niemal identycznie. Trony na tarasie wschodnim uległy mniejszym zniszczeniom, a głowy posągów na tarasie zachodnim są lepiej zachowane. Tutaj też można zobaczyć posąg Antiocha I, króla Kommageny, statuy różnych bóstw, w tym Zeusa, oraz płaskorzeźby perskich królów. Chociaż inskrypcje wskazują, że znajduje się tu również grobowiec Antiocha, jak dotąd nie udało się go odnaleźć. Na zachodnim tarasie góry Nemrut umiejscowiono płaskorzeźby wywodzących się z Macedonii władców Królestwa Kommageny, a także płaskorzeźbę przedstawiającą zodiakalnego lwa, która jest uważana za najstarszy na świecie kalendarz astrologiczny.
Wschód i zachód słońca – wspaniałe doświadczenie
Szczyt góry Nemrut jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi, skąd można oglądać zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca. Każdego roku, o najbardziej dogodnych porach dnia, dziesiątki tysięcy odwiedzających wspinają się na szczyt, aby podziwiać przeplatające się złote, karmazynowe i lazurowe pasma na tle bezkresnej linii horyzontu. Należy pamiętać, że niezależnie od pory roku, na szczycie góry Nemrut o wschodzie i zachodzie słońca jest często chłodno – warto zabrać ze sobą cieplejszą odzież.
Prowincja Adıyaman
Chociaż wizyta na górze Nemrut jest jednym z najbardziej wyjątkowych doświadczeń w życiu, prowincja Adıyaman ma o wiele więcej do zaoferowania. Unikalne dziedzictwo naturalne i kulturowe regionu stanowi wyjątkowy cel podróży. Wśród historycznych miejsc w okolicy znajdują się Tumulus Karakuş, Most Cendere i starożytne miasto Arsemeia. Inne ważne punkty to zamek Gerger na zachodnim brzegu rzeki Eufrat, starożytne miasto Perre, jedno z pięciu głównych miast królestwa Kommageny oraz obszar na północ od centrum miasta Adıyaman. Ze względu na swoją charakterystyczną kulturę kulinarną, Adıyaman jest jednym z najbardziej uwielbianych ośrodków gastronomicznych w Türkiye (Turcji).
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.