Polka rekordzistką Guinnessa
Biuro Rekordów
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
info|biurorekordow.pl| |info|biurorekordow.pl
+48 690 939 469
https://biurorekordow.pl/
Polka rekordzistką Guinnessa. Jest pierwszą na świecie kobietą sędzią żużlową
Irena Nadolna-Szatyłowska została rekordzistką Guinnessa jako pierwsza kobieta na świecie, która została licencjonowaną sędzią żużlową. 29 maja 2024 biuro w Londynie oficjalnie potwierdziło jej osiągnięcie.
Irena Nadolna-Szatyłowska w 1964 roku zdobyła licencję sędzi żużlowej. Była pierwszą kobietą na świecie, która tego dokonała. Już w latach 50. jeździła w rajdach motocyklowych i latała szybowcem. Po zamknięciu kobiecej grupy rajdowej postanowiła dalej działać w sporcie motorowym, ale już jako sędzia. Rekordzistka zdobyła tytuł sędzi żużlowej.
Do tamtej pory przepisy Międzynarodowej Federacji Motocyklowej nie przewidywały, że kobieta może sędziować zawody motorowe. Dla pani Ireny Nadolnej-Szatyłowskiej zrobiono jednak wyjątek, czyniąc ją tym samym pierwszą kobietą sędzią żużlową.
W tym roku, 6 września, minie dokładnie 60 lat od jej sędziowskiego debiutu na stadionie żużlowym w Toruniu. Pani Irena sędziowała wówczas mecz Stal Toruń – Tramwajarz Łódź. Łącznie sędziowała 224 imprezy, w tym 32 międzynarodowe. Zakończyła swoją karierę 25 października 1987 podczas Turnieju o Łańcuch Herbowy w Ostrowie Wielkopolskim.
W pomoc w zebraniu odpowiednich dokumentów, relacji świadków oraz funduszy zaangażowane były Magdalena Świerczyńska-Dolot oraz Anna Zielińska-Fedoruk. Powstał także specjalny profil na portalu Facebook dedykowany osiągnięciom pani Ireny i jej dążeniom do wpisu do Księgi Guinessa.
https://www.facebook.com/profile.php?id=61558048141470
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.