Polscy artyści promują polską kulturę w ARTE po polsku
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
Wskutek ograniczonego dostępu do koncertów w czasach pandemii, uznany skrzypek Daniel Hope, laureat Europejskiej Nagrody Kultury 2015, zaprasza do swojego domu wybitnych artystów z różnych krajów Europy na kameralne koncerty. W niedzielę, 14 marca o 19:00 zagrają z nim polskie artystki: wiolonczelistka Zuzanna Szambelan i pianistka Katarzyna Wasiak. Koncert będzie emitowany na żywo i bezpłatnie w serwisie VOD ARTE po polsku na stronie https://www.arte.tv w ramach drugiego sezonu cyklu EUROPE@HOME, w którym telewizja ARTE przybliża widzom kulturę Starego Kontynentu.
W programie Daniela Hope’a „Europe@Home” każdy odcinek poświęcony jest kulturze innego kraju spośród państw członkowskich UE, aby podkreślić różnorodność kulturową i bogactwo muzyczne Europy. Goście towarzyszą Danielowi Hope’owi przy wykonywaniu tytułów ze swojego narodowego repertuaru, od kompozycji klasycznych, tradycyjnych pieśni i popularnych arii, po współczesne utwory wszystkich gatunków. Polskę będą reprezentować wiolonczelistka Zuzanna Szambelan i pianistka Katarzyna Wasiak. Wspólnie z Danielem Hopem, w jego domu w Berlinie, wykonają najwspanialsze utwory polskiej muzyki.
Zuzanna Szambelan jest laureatką licznych muzycznych konkursów, w tym m.in. Konkursu im. Domenico Gabriellego w Berlinie (II nagroda, 2015), XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (nagroda specjalna, 2011), VIII Międzynarodowego Konkursu im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie arii patrona konkursu, 2006). Z kolei Katarzyna Wasiak nagrała płytę „Mieczysław Weinberg: „Chamber Music”, która zdobyła Złoty Klucz i tytuł Płyty Roku 2020 francuskiego magazynu muzycznego ResMusica.
Koncert będzie transmitowany na żywo, bezpłatnie, w niedzielę 14 marca o godz. 19.00 https://www.arte.tv/pl/videos/102131-015-A/daniel-hope-zuzanna-szambelan-i-katarzyna-wasiak/ .
Europe@Home to cykl emitowany od 12 lutego br., w każdy weekend, od piątku do niedzieli, na żywo o godz. 19.00. Każdego wieczoru Daniel Hope przybliża widzom muzykę z jednego europejskiego kraju. W ten sposób, w ciągu 9 tygodni ARTE po polsku przedstawi od strony muzycznej i kulturowej wszystkie 27 państw Unii Europejskiej. Daniel Hope razem z europejskimi artystami muzyki klasycznej, jazzu czy popu, prezentuje znane i poruszające dzieła kompozytorów danego kraju. Goście opowiadają też o swoim kulturowym dziedzictwie. Udział w projekcie potwierdzili tacy artyści, jak Michael Barenboim, Camille Thomas, Nils Landgren, Herta Müller, Stepanka Pulcakova, Andrej Ionita, Raul da Costa, Klavier & Maria Carvalho, Gediminias Gelgotas, Martina Filjak, Tanja Sonc, Jelena Kordic, Jonian Ilias Kardesha i Marie Hauzel.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.