Polscy artyści promują polską kulturę w ARTE po polsku
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
Wskutek ograniczonego dostępu do koncertów w czasach pandemii, uznany skrzypek Daniel Hope, laureat Europejskiej Nagrody Kultury 2015, zaprasza do swojego domu wybitnych artystów z różnych krajów Europy na kameralne koncerty. W niedzielę, 14 marca o 19:00 zagrają z nim polskie artystki: wiolonczelistka Zuzanna Szambelan i pianistka Katarzyna Wasiak. Koncert będzie emitowany na żywo i bezpłatnie w serwisie VOD ARTE po polsku na stronie https://www.arte.tv w ramach drugiego sezonu cyklu EUROPE@HOME, w którym telewizja ARTE przybliża widzom kulturę Starego Kontynentu.
W programie Daniela Hope’a „Europe@Home” każdy odcinek poświęcony jest kulturze innego kraju spośród państw członkowskich UE, aby podkreślić różnorodność kulturową i bogactwo muzyczne Europy. Goście towarzyszą Danielowi Hope’owi przy wykonywaniu tytułów ze swojego narodowego repertuaru, od kompozycji klasycznych, tradycyjnych pieśni i popularnych arii, po współczesne utwory wszystkich gatunków. Polskę będą reprezentować wiolonczelistka Zuzanna Szambelan i pianistka Katarzyna Wasiak. Wspólnie z Danielem Hopem, w jego domu w Berlinie, wykonają najwspanialsze utwory polskiej muzyki.
Zuzanna Szambelan jest laureatką licznych muzycznych konkursów, w tym m.in. Konkursu im. Domenico Gabriellego w Berlinie (II nagroda, 2015), XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (nagroda specjalna, 2011), VIII Międzynarodowego Konkursu im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie arii patrona konkursu, 2006). Z kolei Katarzyna Wasiak nagrała płytę „Mieczysław Weinberg: „Chamber Music”, która zdobyła Złoty Klucz i tytuł Płyty Roku 2020 francuskiego magazynu muzycznego ResMusica.
Koncert będzie transmitowany na żywo, bezpłatnie, w niedzielę 14 marca o godz. 19.00 https://www.arte.tv/pl/videos/102131-015-A/daniel-hope-zuzanna-szambelan-i-katarzyna-wasiak/ .
Europe@Home to cykl emitowany od 12 lutego br., w każdy weekend, od piątku do niedzieli, na żywo o godz. 19.00. Każdego wieczoru Daniel Hope przybliża widzom muzykę z jednego europejskiego kraju. W ten sposób, w ciągu 9 tygodni ARTE po polsku przedstawi od strony muzycznej i kulturowej wszystkie 27 państw Unii Europejskiej. Daniel Hope razem z europejskimi artystami muzyki klasycznej, jazzu czy popu, prezentuje znane i poruszające dzieła kompozytorów danego kraju. Goście opowiadają też o swoim kulturowym dziedzictwie. Udział w projekcie potwierdzili tacy artyści, jak Michael Barenboim, Camille Thomas, Nils Landgren, Herta Müller, Stepanka Pulcakova, Andrej Ionita, Raul da Costa, Klavier & Maria Carvalho, Gediminias Gelgotas, Martina Filjak, Tanja Sonc, Jelena Kordic, Jonian Ilias Kardesha i Marie Hauzel.
BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...
"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Łódź bez makijażu w debiutanckiej płycie Wolnych Bałut
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.