Komunikaty PR

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

2024-06-28  |  10:00
Biuro prasowe

Polski fotograf u ministra w Ghanie!  

Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka zainteresował się Mark Okraku-Mantey, wiceminister sztuki, kultury i turystyki Ghany. Zaremba jest pierwszym Polakiem, którego przyjął. Wkrótce do Ghany przyleci znany fotograf i operator Piotr Jaxa.

W Polsce opowiadam o Ghanie, a w Ghanie nie zapominam, że jestem z Polski, Dzielę swoje życie między oba te kraje, i w obu jest moje serce  – mówi Wojciech Zaremba. Polak dokumentuje wszystko co go interesuje i zachwyca – przede wszystkim ludzi, ich codzienne życie i obyczaje. Dzięki spotkaniu z wiceministrem pasja Polaka ma szansę zyskać nowy wymiar. – Minister jest zainteresowany współpracą i zapowiedział wsparcie moich projektów fotograficznych i filmowych – powiedział Zaremba po spotkaniu. Polak podarował ministrowi swój najnowszy album, którego zdjęcia niedawno były prezentowane w warszawskim Muzeum im. B. Biegasa na wystawie „Ghana. Barwy dzieciństwa”.  27 lipca będzie można obejrzeć fotografie i porozmawiać z ich twórcą w Kazimierzu Dolnym. W lipcu w Ghanie na zaproszenie Wojciecha Zaremby będzie gościł operator filmowy i fotograf Piotr Jaxa, który pracuje nad nowym projektem.

Cieszyć się życiem

W Ghanie Wojciech Zaremba żyje, pracuje i fotografuje od 10 lat. Jednym z niezwykłych wydarzeń w życiu jest fakt, że został ghańskim… księciem.– Bez względu na to skąd jesteśmy, gdzie żyjemy, ile mamy lat i jaki mamy kolor skóry każdy z nas w głębi serca ma pragnienie szczęścia – mówi. – Przemierzam setki kilometrów po ghańskich wsiach, osadach i miastach. Obserwuję, jak żyją ludzie w Ghanie. Poznaje ich kulturę, zwyczaje, rytm życia… Widzę codzienne życie ludzi, którzy tak samo jak my, mają swoje problemy i troski, ale jedno z nich emanuje – potrafią cieszyć się życiem, takim jakim ono jest – opowiada.

Tu i teraz ważniejsze niż wczoraj

W Ghanie najważniejsza jest rodzina, a największym bogactwem są dzieci. – Widok tych ludzi żyjących razem napawa mnie optymizmem. Bije z nich spokój, harmonia i siła. Często nie mają wiele, ale cieszą się sobą i potrafią z tego czerpać. Mają czas dla siebie. Nie odkładają życia na później. W Ghanie to, co będzie jutro, nie jest tak ważne – najważniejsze jest to, co jest teraz. Nie wiem, czy to jest recepta na szczęście, ale wydaje mi się, że często szczęście jest blisko nas, tylko go nie zauważamy i nie dopuszczamy myśli, że to, co wyjątkowe właśnie nas spotkało – przekonuje W. Zaremba.

Wojciech Zaremba z wykształcenia jest prawnikiem, a z pasji fotografem. Od 10 lat mieszka i pracuje w Ghanie. Jego fotoreportaże prezentują przede wszystkim ludzi mieszkających w tym przepięknym zakątku nad Zatoką Gwinejską. Zatrzymana w kadrach codzienność jest najlepszym dowodem, że życzliwość może być kluczem otwierającym drzwi do poznania Ghańczyków. Odmienność kulturowa nie tylko ciekawi, ale zachęca także do zadawania pytań: „czy nasze życie naprawdę jest lepsze?”, „co to znaczy być szczęśliwym?”. Na wystawach swoich prac w Polsce Wojciech Zaremba przybliża świat mieszkańców Ghany, ich obyczaje i kulturę. Bogaty zbiór tych fotografii jest prezentowany również w trzech jego albumach.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności Biuro prasowe
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także
Styl życia LATO W OFFIE: NIEDZIELNY OBIAD BEZ „BOMBELKÓW” I SPOTKANIA ZE SZTUKĄ
2024-06-27 | 10:00

LATO W OFFIE: NIEDZIELNY OBIAD BEZ „BOMBELKÓW” I SPOTKANIA ZE SZTUKĄ

LATO W OFFIE:  NIEDZIELNY OBIAD BEZ „BOMBELKÓW” I SPOTKANIA ZE SZTUKĄ   Dla miłośników sztuk wizualnych: poszukiwanie sensu utraconych chwil na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.