PÓŁMETROWY JUREK OWSIAK Z TEATRU PINOKIO W ŁODZI GRA DLA WOŚP
PÓŁMETROWY JUREK OWSIAK Z TEATRU PINOKIO W ŁODZI GRA DLA WOŚP
Czerwone trampki, charakterystyczne oprawki okularów i uśmiech od ucha do ucha. W pracowni krawieckiej Teatru Pinokio w Łodzi powstała lalka wzorowana na postaci Jurka Owsiaka. Jest jedyna w swoim rodzaju i chociaż mierzy zaledwie 55 centymetrów, to podobnie jak jej pierwowzór ma wielką moc pomagania – została przekazana na licytację WOŚP przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską.
Za projekt i wykonanie lalki odpowiadają Magdalena Wlazło i Klaudia Anuszczyk z pracowni krawieckiej teatru Pinokio w Łodzi. Przystępując do pracy zdecydowały się na lalkę mimiczną, czyli taką która potrafi wyrażać emocje twarzą za sprawą dłoni animatora. W praktyce teatralnej prowadzenie takich lalek nie wymaga szerokiego gestu i ruchu scenicznego, bo ekspresją twarzy oddają wszystko, co potrzebne w budowaniu postaci i opowiadaniu historii. Lalki tego typu nazywane są również muppetami lub… pyskówkami.
Oryginalny i wykonany w jednym egzemplarzu muppet Jurka Owsiaka, został stworzony z wykorzystaniem lekkich materiałów, w tym gąbki, co sprawia, że jest w pełni funkcjonalny i doskonale nadaje się do animacji. Wyjątkowy charakter tego unikatu podkreśla nie tylko oryginalna metka Teatru Pinokio, ale również serce włożone w ręczne wykonanie i kilkudniowy proces tworzenia z troską o najmniejsze detale. Głowa Mupperta została wykonana z gąbki, a do obszycia i ubrań użyto różnorodnych tkanin, pozwalających odtworzyć charakterystyczny styl Jurka Owsiaka.
Lalka przekazana na licytację przez Prezydent Łodzi Hannę Zdanowską i Teatr Pinokio w Łodzi dochodem ze sprzedaży zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jest z pewnością świetną propozycją nie tylko dla kolekcjonerów lalek teatralnych.
Dodatkowo, nabywca muppeta Jurka Owsiaka, otrzyma zaproszenie dla dwóch osób na dowolny spektakl w Teatrze Pinokio, a także możliwość zwiedzania kuluarów i pracowni, gdzie powstają niezwykłe lalki teatralne.
Aukcję znaleźć można pod linkiem: https://allegro.pl/oferta/unikalny-muppet-jurka-owsiaka-i-zaproszenie-15049250026.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.