Pomoc spod znaku kwiatu magnolii dla osób HIV+
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
„Kwiat magnolii” to nowa grupa wsparcia dla osób HIV+ uruchomiona pod egidą Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” w ramach projektu „Pozytywna adaptacja”. Powstała z myślą o obniżeniu ogromnego stresu, z którym nadal wiąże się diagnoza potwierdzająca zakażenie tym wirusem. Kampania finansowana jest ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci.
Celem „Pozytywnej adaptacji” jest jak najszybsze włączenie nowo zdiagnozowanych pacjentów HIV+ do społeczności osób seropozytywnych oraz zapewnienie im wsparcia poprzez stały i osobisty kontakt, m.in. poprzez grupę na Facebooku. „Kwiat magnolii” skupia osoby żyjące z HIV, które już mają doświadczenie z radzeniem sobie z wirusem oraz te, które życie z HIV właśnie rozpoczynają. Nie ma tematów dotyczących zakażenia, których nie można byłoby poruszyć, ani pytań, których nie należy zadawać.
O istnieniu grupy zainteresowani dowiadują się w punktach testowania, a także w Poradni Profilaktyczno-Leczniczej Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie. Są tam dostępne wizytówki 5 edukatorów biorących udział w projekcie. Informacje o grupie przekazuje personel oraz dyżurujący wolontariusze. Edukatorzy to przeszkolone osoby żyjące z HIV, które nie tylko mogą odpowiedzieć na pytania o funkcjonowanie z wirusem, ale także pokazują na własnym przykładzie, że jest to po prostu jedna z wielu chorób przewlekłych, nie różniąca się zbytnio od innych.
„Do „Kwiatu magnolii” zgłaszają się osoby, które czekają na wynik testu na HIV oraz takie, które właśnie się o swoim zakażeniu dowiedziały. Niezależnie od tego, ile wiedzą na temat wirusa, to nie jest dla nich łatwy czas. Dlatego przydaje się wsparcie. Z edukatorami można porozmawiać osobiście i przez telefon. Z grupą lepiej komunikować się poprzez media społecznościowe, ale organizujemy także spotkania” – powiedziała Irena Przepiórka, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu, działająca w Stowarzyszeniu Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”. – „Są to warsztaty kulinarne, dyskusyjny klub filmowy, kręgle albo pikniki. Pomogliśmy już ponad 30 osobom. Są to głównie mieszkańcy Warszawy, ale zgłosiło się do nas także kilka osób spoza stolicy, w tym z Ukrainy, a nawet z Białorusi”.
Liczba nowych zakażeń HIV w Polsce rośnie niepokojąco szybko. Dane epidemiologiczne NIZP-PZH-PIB mówią o 1678 nowo zdiagnozowanych osobach w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku. To więcej niż przez cały, rekordowy przecież rok 2019, który zamknął się liczbą 1615 nowo wykrytych zakażeń! Wiele z osób po diagnozie nie wie, gdzie szukać pomocy. Dlatego tak istotne jest, że edukatorzy „Bądź z nami” pracują w miejscach, w których najwięcej osób słyszy diagnozę „seropozytywny”.
„Dzięki nowoczesnym, dostępnym bezpłatnie lekom, HIV nie eliminuje już z aktywnego życia, ale wciąż jest trudnym doświadczeniem. Dlatego cieszę się, że nowo zdiagnozowanym pomagają przez to przejść osoby, które wiedzą najlepiej, jak wygląda w Polsce życie z HIV. To cenne wsparcie” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Zrób sercu przysługę tego lata

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone
W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.
Nauka
Dog parenting jest skutkiem szerszych zmian społecznych. U źródeł rosnąca samotność i trudności w budowaniu relacji [DEPESZA]

Naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie uważają, że dzięki specyficznym cechom wyglądu niektórych psów, zachowaniom komunikacyjnym zbliżonym do niemowląt i zależności od człowieka mogą one budzić w nas instynkt opiekuńczy porównywalny z tym, jaki wywołują dzieci. Obserwowane w bogatych i rozwiniętych krajach zjawisko dog parentingu budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem naukowców nie ma ono wpływu na rodzicielstwo.
Podróże
Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły

Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.