Komunikaty PR

Poprawić klimat w mieszkaniu

2021-06-28  |  01:00
Biuro prasowe

Letnie upały szczególnie dają się we znaki mieszkańcom bloków. Mieszkania nagrzewają się od promieni słonecznych a otwieranie okien na nic się zdaje. Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych. 

Komentarz Mariusza Łubińskiego, Prezesa Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami.

Montaż klimatyzacji w mieszkaniach staje się coraz bardziej popularny. Biorąc pod uwagę jakie temperatury w ostatnim czasie gościły w naszym kraju, decyzja o montażu takich urządzeń jest jak najbardziej uzasadniona. Mieszkania w blokach bardzo często budowane są w taki sposób, że wszystkie okna skierowane są w jedną stronę, jeżeli jest to ściana południowa, czyli ta najbardziej nasłoneczniona, mieszkanie zamienia się w nagrzaną puszkę. W takiej sytuacji zamykanie i zasłanianie okien czy uruchomienie wiatraków nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Właśnie wtedy najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zamontowanie klimatyzacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie i montażu tego rodzaju urządzenia warto zapoznać się z opinią wspólnoty lub spółdzielni i sąsiadów. Nie wszystkie wspólnoty lub spółdzielnie chętnie wyrażają zgodę na umieszczenie na elewacji jednostek zewnętrznych klimatyzatora. Wiele nieruchomości jest odnowionych, została w nich wyremontowane elewacja – montaż tego rodzaju urządzeń może ją uszkodzić czy zniszczyć. Jeżeli szkody nie spowoduje samo zamontowanie, działanie urządzenia może niszczyć budynek. Skraplająca się woda spływając po ścianie niszczy elewacje i sprawia, że staje się ona nieestetyczna. Pewnym rozwiązaniem, które wydaje się być racjonalne i jest stosowane przez niektóre wspólnoty jest pobieranie opłat za dzierżawę fragmentu elewacji pod montaż zewnętrznej części klimatyzacji. Dokonuje się to na takich samych warunkach jak w przypadku wynajmu elewacji pod banery reklamowe.

Bardzo często zdarza się, że na montaż klimatyzacji zgody nie wyrażają sąsiedzi. Najczęstszym argumentem jest obawa przed hałasem jaki może powodować urządzenie. Przed zakupem warto sprawdzić, ile decybeli generuje urządzenie. Zwykle nie jest to hałas większy niż 40 decybeli dla jednostek wewnętrznych, co jest wartością większą niż codzienne hałasy docierające z centrum miasta z czego warto zdawać sobie sprawę. Większość jednostek zewnętrznych mieści się w przedziale do 62dB i może powodować dyskomfort sąsiadów. Dlatego wybierając jednostkę należy zainteresować się tym parametrem oraz zlecić montaż w sposób eliminujący przenoszenie drgań.

Niektórzy właściciele mieszkań chcąc uniknąć drogi formalnej decydują się na montaż urządzeń na balkonach kierując się przekonaniem, że to część ich mieszkania. Niestety, w takim przypadku również konieczna jest zgoda wspólnoty, bez jej uzyskania właściciel może być zmuszony do usunięcia urządzenia.

Dodatkowo w nowych budynkach o zgodę należy zapytać projektanta, który posiada prawa autorskie i dewelopera, który udzielił rękojmi i gwarancji. Jednak często w takich inwestycjach już na etapie projektu rezerwowane są miejsca na montaż klimatyzacji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:10

Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit

PLGBC Green Building Summit to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu budownictwu, architekturze i rynkowi nieruchomości. Najbliższa,
Dom Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie
2024-09-26 | 15:40

Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie

Dom to nie tyle ściany, co ludzie, którzy w nich zamieszkują. Najlepiej o tym świadczy dwupiętrowe mieszkanie dla rodziny, które za sprawą architekt Weroniki Budzichowskiej z To
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.