Posezonowa konserwacja drewna
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Przełom lata i jesieni to czas intensywnych prac w ogrodzie, który przed zimą wymaga odpowiedniego zaopiekowania. Lista zadań do wykonania w tym okresie powinna obejmować także konserwację drewna, aby skutecznie przygotować je przed nadchodzącymi trudnymi warunkami pogodowymi. Marka Drewnochron podpowiada, jak odpowiednio zabezpieczyć drewno, by zachować jego funkcjonalność oraz walory estetyczne.
O mobilną architekturę ogrodową, jak np. meble łatwiej jest zimą zadbać, bo można je przechować pod zadaszeniem. Nie sposób jednak w ten sam sposób postąpić po sezonie z altaną czy ogrodzeniem, więc są one przez cały jesienno-zimowy okres wystawione na działanie niskich temperatur czy wilgoci. Aby zapewnić im skuteczną ochronę w tych wymagających warunkach, warto zaimpregnować je stosownym preparatem, jak np. Drewnochron Impregnat Eco&Protection. Dzięki technologii Extreme Aqua Stop, opierającej się na zastosowaniu specjalnych wosków, tworzy on hydrofobową powłokę, przez co woda nie wnika do środka, lecz spływa z powierzchni drewna. W rezultacie elementy ogrodowej architektury zyskują odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, dodatkowo są też zabezpieczone przed działaniem grzybów pleśniowych. Wszechstronne właściwości impregnatu sprawiają, że za jednym razem można nim pomalować zarówno altany, jak i płoty czy meble, by po sezonie znów były efektowną ozdobą ogrodu.
Narażone na działanie zmiennej pogody są też deski tarasowe, które pozostawione pod chmurką w jesienno-zimowym okresie także muszą się mierzyć bezpośrednio z kapryśną w tym czasie aurą. W walce z wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi, które mają negatywny wpływ na drewno, na powierzchniach płaskich świetnie sprawdzi się olejowanie. Olej marki Drewnochron dogłębnie penetruje surowiec i wzmacnia jego strukturę, zapobiegając rozsychaniu. W efekcie deski zyskują zabezpieczenie przed niszczącym działaniem zmiennych warunków pogodowych, a także przed promieniowaniem UV, plamami i zabrudzeniami.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.