Pośrednik nieruchomości czy samodzielny zakup? Na co się zdecydować?
Zakup mieszkania, domu czy działki to zazwyczaj najważniejsza życiowa inwestycja i nie ma nic gorszego niż źle ulokowane, skądinąd ogromne, pieniądze. Oczywiście można na własną rękę szukać swego miejsca na ziemi i liczyć na to, że się uda. Jednak to dość ryzykowne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli nie ma się żadnego doświadczenia związanego z rynkiem nieruchomości. Dlatego też, aby czuć się bezpiecznie, warto oddać się w ręce specjalisty – pośrednika nieruchomości.
- Kupując jakąkolwiek nieruchomość trzeba mieć pewność, że zainwestowane pieniądze nie okażą się katastrofą. Warto więc maksymalnie obniżyć jakiekolwiek ryzyko strat. Agent nieruchomości będzie gwarantem poczucia bezpieczeństwa. Przede wszystkim pomoże rzeczowo przeanalizować możliwość zysków i strat, a także załatwi wiele formalności – mówi Andrzej Kazberuk z białostockiego biura nieruchomości Homefull.
Zakup czy sprzedaż nieruchomości zazwyczaj nie przydarza się nam często, ale zawsze ma to wpływ na jakość naszego dalszego życia. Skorzystanie z szerokiej oferty usług, jakie mają do zaoferowania biura nieruchomości i agenci, najczęściej spotyka się z podstawowym pytaniem: Ile to kosztuje?
- Zazwyczaj koszt usługi biura nieruchomości to 3 procent od wartości inwestycji, ale ile by nie kosztowało warto skorzystać z porady doświadczonego pośrednika nieruchomości. Jego obecność najbardziej jest potrzebna w chwili uzgadniania warunków transakcji. Niejednokrotnie bywa tak, że strony potrafią zawzięcie walczyć o swoje oczekiwania finansowe, że tak naprawdę tylko pośrednik jest w stanie wyciszyć złe emocje i doprowadzić do pomyślnego końca transakcji – mówi Andrzej Kazberuk.
Kiedy szukamy odpowiedniej nieruchomości, doświadczony pośrednik pomoże nam sprecyzować nasze oczekiwania oraz możliwości finansowe i jako osoba dobrze orientująca się w realiach na lokalnym rynku nieruchomości podpowie nam, co jesteśmy w stanie nabyć.
Proces wyszukiwania ofert, które będą dla nas odpowiednie, potrafi być bardzo czasochłonny i nie zawsze odnajdziemy faktycznie te ogłoszenia, które będą spełniać nasze oczekiwania. Agencje nieruchomości zazwyczaj dysponują dużą bazą własnych ofert, na które mają wyłączność.
- Klient może z nich skorzystać tylko decydując się na usługi pośrednika – dodaj Andrzej Kazberuk z Homefull. - Co ważne, agenci obu stron współpracują ze sobą podczas transakcji .
Sprzedajesz – na co możesz liczyć?
Zawsze osoba sprzedająca chce uzyskać jak najlepszą (najwyższą) cenę, jednak bardzo często nie ma ona nic wspólnego z realiami. W ten sposób zainteresowanie ofertą jest znikome, a sprzedaż staje się niemożliwa. Doświadczony agent podpowie w jakich przedziałach cenowych umieścić ofertę, wcześniej oszacuje wartość nieruchomości. Dodatkowo pośrednik pokaże jak dzięki pewnym zabiegom najlepiej zaprezentować dom, mieszkanie, działkę czy lokal.
Profesjonalny agent nieruchomości będzie odpowiadał również za zorganizowanie sesji zdjęciowej, nakręcenie video przy użyciu profesjonalnego i nowoczesnego sprzętu. Podczas sprzedaży ważna jest tak zwana umowa Premium z klauzulą wyłączności. To rozwiązanie jest bardzo skuteczne i pozwala pośrednikowi rozwinąć skrzydła, a także reklamować ofertę w bardziej transparentny sposób.
Pomoc przedstawiciela agencji na pewno będzie nieodzowna podczas przygotowania dokumentów. Pośrednik może także szybciej zebrać wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do sprzedaży, jak m.in. akt nabycia nieruchomości, zaświadczenia ze spółdzielni, zaświadczenie o braku osób zameldowanych, wypis i wyrys z rejestrów gruntów itp.
Jednym słowem…
Zarówno sprzedający jak i kupujący dzięki pośrednictwu oszczędza czas, korzysta z większych możliwości biura, które dysponuje lepszymi narzędziami marketingowymi oraz większą wiedzą w tym zakresie. Warto więc zainwestować pieniądze, by móc cieszyć się swoim wymarzonym lokum lub korzystnie sprzedać swoją nieruchomość.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.