Pośrednik nieruchomości czy samodzielny zakup? Na co się zdecydować?
Zakup mieszkania, domu czy działki to zazwyczaj najważniejsza życiowa inwestycja i nie ma nic gorszego niż źle ulokowane, skądinąd ogromne, pieniądze. Oczywiście można na własną rękę szukać swego miejsca na ziemi i liczyć na to, że się uda. Jednak to dość ryzykowne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli nie ma się żadnego doświadczenia związanego z rynkiem nieruchomości. Dlatego też, aby czuć się bezpiecznie, warto oddać się w ręce specjalisty – pośrednika nieruchomości.
- Kupując jakąkolwiek nieruchomość trzeba mieć pewność, że zainwestowane pieniądze nie okażą się katastrofą. Warto więc maksymalnie obniżyć jakiekolwiek ryzyko strat. Agent nieruchomości będzie gwarantem poczucia bezpieczeństwa. Przede wszystkim pomoże rzeczowo przeanalizować możliwość zysków i strat, a także załatwi wiele formalności – mówi Andrzej Kazberuk z białostockiego biura nieruchomości Homefull.
Zakup czy sprzedaż nieruchomości zazwyczaj nie przydarza się nam często, ale zawsze ma to wpływ na jakość naszego dalszego życia. Skorzystanie z szerokiej oferty usług, jakie mają do zaoferowania biura nieruchomości i agenci, najczęściej spotyka się z podstawowym pytaniem: Ile to kosztuje?
- Zazwyczaj koszt usługi biura nieruchomości to 3 procent od wartości inwestycji, ale ile by nie kosztowało warto skorzystać z porady doświadczonego pośrednika nieruchomości. Jego obecność najbardziej jest potrzebna w chwili uzgadniania warunków transakcji. Niejednokrotnie bywa tak, że strony potrafią zawzięcie walczyć o swoje oczekiwania finansowe, że tak naprawdę tylko pośrednik jest w stanie wyciszyć złe emocje i doprowadzić do pomyślnego końca transakcji – mówi Andrzej Kazberuk.
Kiedy szukamy odpowiedniej nieruchomości, doświadczony pośrednik pomoże nam sprecyzować nasze oczekiwania oraz możliwości finansowe i jako osoba dobrze orientująca się w realiach na lokalnym rynku nieruchomości podpowie nam, co jesteśmy w stanie nabyć.
Proces wyszukiwania ofert, które będą dla nas odpowiednie, potrafi być bardzo czasochłonny i nie zawsze odnajdziemy faktycznie te ogłoszenia, które będą spełniać nasze oczekiwania. Agencje nieruchomości zazwyczaj dysponują dużą bazą własnych ofert, na które mają wyłączność.
- Klient może z nich skorzystać tylko decydując się na usługi pośrednika – dodaj Andrzej Kazberuk z Homefull. - Co ważne, agenci obu stron współpracują ze sobą podczas transakcji .
Sprzedajesz – na co możesz liczyć?
Zawsze osoba sprzedająca chce uzyskać jak najlepszą (najwyższą) cenę, jednak bardzo często nie ma ona nic wspólnego z realiami. W ten sposób zainteresowanie ofertą jest znikome, a sprzedaż staje się niemożliwa. Doświadczony agent podpowie w jakich przedziałach cenowych umieścić ofertę, wcześniej oszacuje wartość nieruchomości. Dodatkowo pośrednik pokaże jak dzięki pewnym zabiegom najlepiej zaprezentować dom, mieszkanie, działkę czy lokal.
Profesjonalny agent nieruchomości będzie odpowiadał również za zorganizowanie sesji zdjęciowej, nakręcenie video przy użyciu profesjonalnego i nowoczesnego sprzętu. Podczas sprzedaży ważna jest tak zwana umowa Premium z klauzulą wyłączności. To rozwiązanie jest bardzo skuteczne i pozwala pośrednikowi rozwinąć skrzydła, a także reklamować ofertę w bardziej transparentny sposób.
Pomoc przedstawiciela agencji na pewno będzie nieodzowna podczas przygotowania dokumentów. Pośrednik może także szybciej zebrać wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do sprzedaży, jak m.in. akt nabycia nieruchomości, zaświadczenia ze spółdzielni, zaświadczenie o braku osób zameldowanych, wypis i wyrys z rejestrów gruntów itp.
Jednym słowem…
Zarówno sprzedający jak i kupujący dzięki pośrednictwu oszczędza czas, korzysta z większych możliwości biura, które dysponuje lepszymi narzędziami marketingowymi oraz większą wiedzą w tym zakresie. Warto więc zainwestować pieniądze, by móc cieszyć się swoim wymarzonym lokum lub korzystnie sprzedać swoją nieruchomość.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.