Komunikaty PR

Poznaj turecki region Morza Egejskiego dzięki popularnym trasom rowerowym

2024-10-25  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Region Morza Egejskiego, czyli turkusowe „wybrzeże szczęścia w Türkiye (Turcji)”, to prawdziwy raj dla miłośników jazdy na rowerze. Oferuje on zróżnicowane trasy, które zadowolą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych rowerzystów. Swoją różnorodnością i ilością atrakcji, poczynając od malowniczych wybrzeży i zapierających dech w piersiach widoków, przez starożytne miasta, zabytkowe wioski, urokliwe miejscowości należące do sieci miast Cittaslow, po pyszną oraz zdrową kuchnię egejską w  towarzystwie lokalnych win, przyciągają i zachwycają entuzjastów kolarstwa. Warto podkreślić, że region ten posiada nie tylko świetne trasy rowerowe, ale też przyjazną rowerzystom infrastrukturę obejmującą komfortowe zakwaterowanie z licznymi udogodnieniami, takimi jak bezpieczne miejsca do przechowywania rowerów oraz usługi czyszczenia i naprawy. Wskocz na rower i odkryj te niesamowite tereny na dwóch kółkach! Poniżej przybliżamy niektóre z najpopularniejszych tras rowerowych w okolicy.

Na rowerze przez historię i naturę – trasa EuroVelo 8

Türkiye (Turcja) po raz pierwszy została włączona do EuroVelo, czyli sieci długodystansowych tras rowerowych łączących cały kontynent europejski, w ramach trasy EuroVelo8. Znana jako Szlak Śródziemnomorski, rozciąga się na długości 5 900 km, przechodząc przez 11 krajów, z czego prawie 500 km wiedzie przez prowincję i miasto Izmir – trzecie co do wielkości miasto w Türkiye (Turcji). Trasa rozpoczyna się w porcie Dikili, a pierwszy przystanek to starożytne miasto Pergamon. Dalej szlak prowadzi przez malownicze zakątki, takie jak Ptasi Raj, Karşıyaka, Alsancak, Seferihisar, Sığacık, Urla i Alaçatı, kończąc swój bieg w starożytnym Efezie. Na trasie rowerzyści mają okazję zwiedzić dwa miejsca wpisane na listę UNESCO – Pergamon i Efez – oraz zatrzymać się w urokliwych wioskach, turystycznych kurortach i miasteczku Seferihisar należącym do sieci miast Cittaslow. Można tu także podziwiać flamingi w Ptasim Raju w delcie rzeki Gediz, cieszyć się wspaniałymi widokami wzdłuż wybrzeży Karşıyaka i Alsancak, odwiedzić winnice na Szlaku Winnic w Urli czy spróbować windsurfingu w Alaçatı.

Zdobywaj szczyty – górskie szlaki rowerowe w Marmaris

Dla miłośników adrenaliny, którzy poszukują bardziej ekstremalnych wrażeń, górskie szlaki rowerowe w Marmaris w prowincji Muğla stanowią idealne wyzwanie. Trasy te są stworzone dla rowerzystów szukających trudnego terenu, stromych podjazdów i emocjonujących zjazdów. Wiją się przez sosnowe lasy i górzyste krajobrazy otaczające Marmaris, oferując spektakularne widoki na bujną szatę roślinną, dzikie zatoki, wioski rybackie oraz turkusowe wody Morza Egejskiego. Jedną z ciekawszych tras jest Marmaris-Çamlıbel-Gökbel, która pozwala rowerzystom cieszyć się spokojem i świeżym powietrzem na dziewiczych wzgórzach. Z kolei trasa Marmaris-Karacasöğüt rozpoczyna się w starożytnym Amnistos, prowadząc przez wioskę Yeşilbelde, słynącą z rolnictwa ekologicznego, aż do Karacasöğüt – popularnego celu Błękitnych Rejsów. Natomiast trasa Marmaris-English Harbour to wyjątkowa wycieczka z krańca regionu Morza Śródziemnego wzdłuż turkusowych wód Morza Egejskiego. Ostatni przystanek, English Harbour, ma również fascynującą historię – podczas II wojny światowej schroniły się tu brytyjskie łodzie podwodne, uciekające przed niemiecką flotą. Najbardziej wymagającą trasą w regionie jest Selimiye-Orhaniye-Bayır. Startując w rybackiej wiosce Selimiye, rowerzyści pokonują 58-kilometrowy odcinek, wjeżdżając na wysokość 1285 metrów. Oprócz tych popularnych szlaków, w Marmaris i jego okolicach znajduje się wiele innych, równie wymagających tras. Wśród nich są krótsza droga İçmeler-Camiyani, pagórkowaty szlak Marmaris-Bördübet Yedi Adalar oraz malowniczy Çanlı-Karaca, którego ustronne ścieżki prowadzą do plaży. Dla tych, którzy poszukują prawdziwych rowerowych wyzwań i dreszczyku adrenaliny, opcji na pewno nie zabraknie.

Podążaj ekologicznymi ścieżkami – trasa Köyceğiz-Ortaca-Dalaman

Okolice Köyceğiz, Ortaca i Dalaman, położone na styku Morza Śródziemnego i Egejskiego oraz na terenach dawnych cywilizacji karyjskiej i licyjskiej, oferują wyjątkowe szlaki ekologiczne, stworzone przez Stowarzyszenie Turystyki, Kultury i Ochrony Środowiska w Dalyan. Ta sieć obejmuje pięć tras w Köyceğiz, cztery w Ortaca i pięć w Dalaman oraz ich łączniki. Wszystkie są oznakowane czerwonymi tabliczkami wskazującymi kierunek i mają długość około 30 km, co pozwala każdemu wybrać trasę dopasowaną do swojego poziomu zaawansowania i zainteresowań. Szlaki ECO oferują bogactwo naturalnych atrakcji i możliwości eksploracji. Na przykład mokradła, w tym jeziora Köyceğiz, Alagöl, Sülüklü, Sulungur i İztuzu, które podkreślają różnorodność regionu, a jezioro Kocagöl i staw Gökçeova zapewniają spokojną, relaksującą atmosferę. Cuda przyrody, takie jak kaniony Yuvarlakçay i Kepez, ukazują zachwycające widoki, a góry Çiçekbaba, Çal i Ölemez stanowią świetne miejsce do odkrywania uroków natury. Podczas jazdy rowerzyści mogą oddychać świeżym powietrzem wśród sosen i ochłodzić się w turkusowych wodach jezior, jednocześnie obserwując unikalne gatunki zwierząt, m.in. żółwie morskie, płazy z rodziny salamandrowatych – lyciasalamandra oraz gatunek ptaka z rodziny zimorodkowatych z okolic Izmiru (Halcyon smyrnensis). Co więcej trasy prowadzą przez starożytne miasta, Kaunos, Pisilis, Lydae, Oktapolis, Telmessos i Kibyra, stwarzając niepowtarzalną okazję do zgłębienia historii i kultury tych trzech regionów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.