Komunikaty PR

Poznaj Warszawę na Pradze. Spacery, filmy i spotkania dla miłośników stolicy

2021-07-09  |  01:00
Biuro prasowe

Gdzie spotykali się przed wojną warszawiacy? Czy w stolicy można było trenować skoki narciarskie? Które rewiry miasta należało omijać, nie chcąc narazić się na spotkanie doliniarzy? I… kim oni właściwie byli? Odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące niegdysiejszej Warszawy, będzie można poznać w lipcu i sierpniu w ramach Lata Konesera.

Historia XX-wiecznej stolicy bywa zaskakująca. Można powiedzieć, że Warszawa sprzed kilkudziesięciu lat nie bardzo przypominała dzisiejsze miasto. I nie chodzi tu wyłącznie o architekturę, która w znacznym stopniu ucierpiała podczas wojennej zawieruchy. Również sposób spędzania wolnego czasu, moda czy nawet randkowanie wyglądały nieco inaczej. Jak? Istnieje kilka możliwości, by się tego dowiedzieć.   

Jedną z nich jest udział w bezpłatnym cyklu Kino PoWarszawsku. Na ekranie placu Konesera, na przełomie lipca i sierpnia, wyświetlone zostaną aż cztery kultowe filmy, których akcja toczy się nigdzie indziej tylko właśnie w stolicy. To jednak nie wszystko. Każdy pokaz zostanie uzupełniony o spotkania z pasjonatami dawnej Warszawy – Łukaszem Ostoją-Kasprzyckim i Wojciechem Friedmannem. Na pierwszy ogień (23 lipca, godz. 18.00-21.00) opowieści o niegdysiejszych miłościach i randkach oraz pokaz niezapomnianej komedii pomyłek Tadeusza Chmielewskiego „Nie lubię poniedziałku”. Oprócz tego, popularyzatorzy wiedzy na temat Warszawy przy okazji kolejnych projekcji obrazów z czasów PRL-u powiedzą o:

  • sporcie w dawnej Warszawie (30 lipca, godz. 18.00-21.00), film „Paragon gola”;
  • gastronomii i klubach dawnej Warszawy (6 sierpnia, godz. 18.00-21.00), film „Niewinni Czarodzieje”);
  • przestępczości dawnej stolicy (13 sierpnia, godz. 18.00-21.00), film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”).

Nie lada gratką dla wszystkich warszawiaków będą także spacery z przewodnikiem, organizowane przez Centrum Praskie Koneser i Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Podczas wyjątkowego oprowadzania po praskich ulicach każdy będzie mógł odkryć nie tylko znane, ale także te mniej oczywiste zabytki prawobrzeżnej części stolicy (każda sobota, od 10 do 31 lipca – w godz. 11-13.30 w j. polskim, a w godz. 15.00-17.30 w j. angielskim). Start wydarzenia: plac Konesera. Wstęp wolny, ale warto się pospieszyć – liczba uczestników jest ograniczona (zapisy na ppn.promocja@um.warszawa.pl). Zwłaszcza że każdy chętny otrzyma wyjątkowy upominek, czyli specjalnie przygotowane na tę okazję Pragle. To gra składająca się z 31 kart z 6 obrazkami na każdej z nich. Oczywiście symbole związane są z warszawską Pragą, a talia pozwala na kilka wariantów rozgrywki.

Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach Lata Konesera można znaleźć na: koneser.eu

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Hobby Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika Biuro prasowe
2025-06-17 | 09:30

Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika

Marka HONOR, globalny lider w branży technologicznej, zaprezentowała najnowszą serię smartfonów HONOR 400. Premiera ta jest nie tylko krokiem naprzód w dziedzinie
Hobby Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach
2025-06-05 | 06:00

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

9 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Archiwa Państwowe w Polsce już po raz osiemnasty aktywnie włączą się w wydarzenie,
Hobby Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
2024-12-19 | 11:30

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Mistrzostwa Świata Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń szachowych na świecie, zadebiutują w

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Edukacja

Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.