Komunikaty PR

Poznaj Warszawę na Pradze. Spacery, filmy i spotkania dla miłośników stolicy

2021-07-09  |  01:00
Biuro prasowe

Gdzie spotykali się przed wojną warszawiacy? Czy w stolicy można było trenować skoki narciarskie? Które rewiry miasta należało omijać, nie chcąc narazić się na spotkanie doliniarzy? I… kim oni właściwie byli? Odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące niegdysiejszej Warszawy, będzie można poznać w lipcu i sierpniu w ramach Lata Konesera.

Historia XX-wiecznej stolicy bywa zaskakująca. Można powiedzieć, że Warszawa sprzed kilkudziesięciu lat nie bardzo przypominała dzisiejsze miasto. I nie chodzi tu wyłącznie o architekturę, która w znacznym stopniu ucierpiała podczas wojennej zawieruchy. Również sposób spędzania wolnego czasu, moda czy nawet randkowanie wyglądały nieco inaczej. Jak? Istnieje kilka możliwości, by się tego dowiedzieć.   

Jedną z nich jest udział w bezpłatnym cyklu Kino PoWarszawsku. Na ekranie placu Konesera, na przełomie lipca i sierpnia, wyświetlone zostaną aż cztery kultowe filmy, których akcja toczy się nigdzie indziej tylko właśnie w stolicy. To jednak nie wszystko. Każdy pokaz zostanie uzupełniony o spotkania z pasjonatami dawnej Warszawy – Łukaszem Ostoją-Kasprzyckim i Wojciechem Friedmannem. Na pierwszy ogień (23 lipca, godz. 18.00-21.00) opowieści o niegdysiejszych miłościach i randkach oraz pokaz niezapomnianej komedii pomyłek Tadeusza Chmielewskiego „Nie lubię poniedziałku”. Oprócz tego, popularyzatorzy wiedzy na temat Warszawy przy okazji kolejnych projekcji obrazów z czasów PRL-u powiedzą o:

  • sporcie w dawnej Warszawie (30 lipca, godz. 18.00-21.00), film „Paragon gola”;
  • gastronomii i klubach dawnej Warszawy (6 sierpnia, godz. 18.00-21.00), film „Niewinni Czarodzieje”);
  • przestępczości dawnej stolicy (13 sierpnia, godz. 18.00-21.00), film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”).

Nie lada gratką dla wszystkich warszawiaków będą także spacery z przewodnikiem, organizowane przez Centrum Praskie Koneser i Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Podczas wyjątkowego oprowadzania po praskich ulicach każdy będzie mógł odkryć nie tylko znane, ale także te mniej oczywiste zabytki prawobrzeżnej części stolicy (każda sobota, od 10 do 31 lipca – w godz. 11-13.30 w j. polskim, a w godz. 15.00-17.30 w j. angielskim). Start wydarzenia: plac Konesera. Wstęp wolny, ale warto się pospieszyć – liczba uczestników jest ograniczona (zapisy na ppn.promocja@um.warszawa.pl). Zwłaszcza że każdy chętny otrzyma wyjątkowy upominek, czyli specjalnie przygotowane na tę okazję Pragle. To gra składająca się z 31 kart z 6 obrazkami na każdej z nich. Oczywiście symbole związane są z warszawską Pragą, a talia pozwala na kilka wariantów rozgrywki.

Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach Lata Konesera można znaleźć na: koneser.eu

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Hobby Spacer wspomnieniowy po Turzynie z Joanną Olszowską – część 2 Biuro prasowe
2024-09-26 | 11:05

Spacer wspomnieniowy po Turzynie z Joanną Olszowską – część 2

Druga część spaceru po naszym najbliższym sąsiedztwie – osiedlu Turzyn – obdbędzie się oczywiście z przewodniczką miejską i naszą sąsiadką, Joanną Olszowską.
Hobby G2A.COM – globalny marketplace z cyfrową rozrywką zdobywa prestiżowe nagrody
2024-09-25 | 11:30

G2A.COM – globalny marketplace z cyfrową rozrywką zdobywa prestiżowe nagrody

G2A.COM, największa na świecie platforma marketplace z ofertą cyfrową, została wyróżniona w Londynie podczas prestiżowych eCommerce Awards 2024. Firma z polskimi
Hobby Crimen – Mercenary Tales zadebiutuje na PlayStation VR2!
2024-09-11 | 09:30

Crimen – Mercenary Tales zadebiutuje na PlayStation VR2!

Spółka Carbon Studio wyznaczyła termin premiery na PlayStation VR2 epickiej gry utrzymanej w komiksowym, zawadiackim stylu. Już 13 września br. wielbiciele dobrego humoru i wartkiej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.