Pozytywne spotkania w Toruniu
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Toruń, 2 marca 2020 r. – HIV – ten skrót i idące za nim zagrożenie nadal budzi lęk. A przecież, dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym, zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności to już nie wyrok śmierci, a choroba przewlekła, z którą można dobrze żyć do starości. Trzeba tylko przyjmować leki antyretrowirusowe i dbać o siebie. Przypominać o tym będzie w czasie spotkania dla osób seropozytywnych toruńska Fundacja Parasol. Dzięki wygranej w konkursie Pozytywnie Otwarci, finansowanym przez Gilead Sciences Poland, Fundacja organizuje w Toruniu spotkania dla osób zakażonych HIV z lekarzami, terapeutami oraz dietetykami.
Najnowsze dane NIZP-PZH pokazują, że liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w naszym kraju rośnie. W okresie od stycznia do września 2019 (to najnowsze dane) zarejestrowano 1091 zakażeń. Dla porównania – w analogicznym okresie 2018 roku było ich 846. Codziennie 3-4 osoby dowiadują się w Polsce o swoim seropozytywnym statusie. Dla wielu jest to szok. Niemal wszyscy zadają sobie pytanie „jak dalej żyć?”. I właśnie odpowiedzi na te wątpliwości mają posłużyć warsztaty realizowane przez toruńską Fundację Parasol. Ich uczestnicy będą mogli porozmawiać z lekarzem specjalistą, wziąć udział w warsztatach rozwoju osobistego prowadzonych przez terapeutkę i psycholog oraz relaksacyjnych zajęciach jogi pomagających pokonać stres.
„Chcemy, aby osoby zakażone HIV przestały uważać, że już nie powinny oczekiwać niczego od życia. Żeby znowu zadbały o siebie, swoje zdrowie, kontakty towarzyskie, o swoje życie. Wykorzystujemy w projekcie sprawdzone działania – bezpośrednie spotkania ze specjalistami. Pierwsze z nich odbędzie się w Toruniu już 7 marca” – powiedział Andrzej Olczak z Fundacji Parasol.
Rozwinięciem dotychczas stosowanej przez stowarzyszenie formuły spotkań warsztatowych jest zorganizowanie zamkniętej grupy wsparcia w mediach społecznościowych, do której będą mogły włączać się również inne osoby zakażone, nie tylko uczestnicy spotkań.
„Dzięki nowoczesnym lekom z zakażeniem HIV można żyć do starości, jak z każdą chorobą przewlekłą, która z powodzeniem poddaje się terapii. Fundacja Parasol przypomina o tym podczas bezpośrednich spotkań z najbardziej zainteresowanymi. Co więcej, organizatorzy zadbali o to, aby samo spotkanie nie oznaczało końca motywacji – stąd koncepcja wykorzystania mediów społecznościowych. Są to bardzo cenne działania pomagające osobom HIV+ prowadzić normalne zdrowe życie, a między innymi to właśnie jest zadaniem naszego konkursu” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, „Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła blisko 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.