Komunikaty PR

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

2024-07-06  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany może trwać cały rok, ale nawet w takiej sytuacji prace ociepleniowe wymagają dobrego przygotowania.       

Oczywiście, to pewien skrót myślowy. Choć co do zasady granice między porami roku zacierają się, wiele zależy od regionu geograficznego. Zima w górach różni się od tej nad morzem, a tu z kolei znaczenie ma wiatr. Uwzględnienie warunków zewnętrznych przy planowaniu prac ociepleniowych jest kluczowe. „Chodzi przede wszystkim o dwie rzeczy. Temperaturę i nasłonecznienie” - przypomina Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w Styropminie, firmie produkującej najpopularniejszy materiał ociepleniowy - styropian.

Zacznijmy od temperatury

Optymalny zakres temperatur dla prac ociepleniowych to między plus 5 a plus 25 stopni Celsjusza. Warto więc z wyprzedzeniem zaplanować orientacyjny termin, w którym możemy zrobić termoizolację i w razie gdyby wypadł on w środku sezonu letniego, upewnić się, że wybrana ekipa budowlana jest gotowa elastycznie reagować na aurę na zewnątrz i nie będzie nas popędzać, gdy za oknem upały.

Ochrona przed słońcem

Nawet gdy pogoda będzie nam sprzyjać i zmieścimy się w optymalnym zakresie temperatur, styropian trzeba chronić przed nasłonecznieniem. To praktycznie jedyny czynnik zewnętrzny, który ma negatywny wpływ na styropian. Płyty mogą się deformować i tracić swoje właściwości.

Styropian szary (grafitowy) nieco szybciej może reagować na oddziaływanie promieni UV, bo jako ciemny szybciej się nagrzewa. Niemniej podstawową zasadą pracy z płytami styropianowymi - niezależnie jakimi - powinna być ich ochrona przed słońcem - do początku do końca.

Co to znaczy? Wyjaśnia Dariusz Pruszkowski: „Kupując styropian, dobrze obejrzyjmy każdą paczkę, opakowania muszą być nieuszkodzone, i w ogóle byłoby dobrze, żeby nie sprawiały wrażenia sfatygowanych. Podczas transportu i magazynowania również trzeba zadbać o to, by paczki nie były narażone na zniszczenie czy nawet małe uszkodzenie. Przechowywać je najlepiej w zadaszonym, przewiewnym pomieszczeniu. I wreszcie samo układanie termoizolacji powinno się odbywać za specjalnym osłonami.”

Osłony to już zadanie dla ekipy budowlanej. Jeśli dom jest piętrowy zazwyczaj rozstawia się rusztowania i na nich rozpina się siatki ochronne. Jeśli budynek jest parterowy, robotnicy zazwyczaj nie korzystają z rusztowań, a podestów, wówczas warto wcześniej zapytać ekipę, jak zamierza umocować osłony.

Termoizolacja to ulga także latem

Na koniec warto pamiętać, że efekty prawidłowo położonej termoizolacji będziemy odczuwać także w czasie upałów. Najczęściej kojarzy się ją z „trzymaniem ciepła” (także z powodu nazwy - docieplenie), a więc podstawowy efekt jest znaczący zimą. Im mniej ciepła ucieka, tym bardziej komfortowo jest w domu i mniej za nie płacimy.

Ale termoizolacja chroni także przed nadmiernym nagrzewaniem się domu w czasie bardzo wysokich temperatur. A to oznacza większy komfort w czasie upałów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.