Komunikaty PR

Prawie 40 milionów osób odwiedziło Wielki Bazar w Stambule w 2022 roku

2023-01-25  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Wielki Bazar lub Kryty Bazar, historyczne centrum handlu i zakupów, położony w sercu Stambułu, po odrestaurowaniu w 2022 roku odwiedziło 39 766 801 osób. Wspaniała konstrukcja, pełna krętych korytarzy, w których mieszczą się tysiące sklepów, oferujących różnego rodzaju produkty, od tekstyliów po antyki, od wieków pozostaje bardzo chętnie odwiedzanym miejscem.

Wielki Bazar, zadaszony kompleks przypominający małe miasteczko, w którym codziennie można spotkać tysiące pracowników i kupujących, został w zeszłym roku, po przeprowadzonej renowacji, ponownie otwarty. Liczba odwiedzających wzrosła o prawie 56% z 25,5 mln osób w 2021 roku, do około 40 mln w 2022 roku. Oznacza to, że w minionym roku pojawiało się tu średnio 100 000 gości dziennie.

Szlakiem historii i zakupów w Stambule

Historia położonego na obszarze Nuruosmaniye, Mercan i Beyazıt Wielkiego Bazaru sięga połowy XV wieku. Zgodnie z wykształconym w czasach osmańskich systemem fundacji, który obejmował aspekty społeczno-gospodarcze i kulturalne, obiekty takie jak bazary były budowane w pobliżu miejsc kultu religijnego oraz ośrodków o charakterze społeczno-charytatywnym, żeby zadbać o ich potrzeby, takie jak koszty utrzymania i naprawy. Budowa Wielkiego Bazaru, jednego z najważniejszych zabytków Stambułu, rozpoczęła się w 1461 roku za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy, w celu zapewnienia finansowania Hagii Sophii. Z czasem Wielki Bazar stał się najważniejszym w regionie ośrodkiem handlu i centrum finansowym, w którym handlowano klejnotami oraz metalami szlachetnymi z całego świata.

Wielki Bazar, nie tylko najstarsze, ale i największe centrum handlowe na świecie, w całej swojej historii przeszedł kilka remontów po pożarach i trzęsieniach ziemi, które go dotknęły. Nad niektórymi renowacjami czuwali znani architekci, m.in. Sarkis Balyan. Zabytek, zwany w języku tureckim Kapalıçarşı, stał się bohaterem wielu dzieł kultury. Wielki Bazar pojawił się zarówno w literaturze, w tym w dziennikach z podróży, jak również w sztuce. Ponadto, do dzisiaj przyciąga miliony turystów i pozostaje najczęściej odwiedzanym zabytkowym bazarem na świecie.

Pierwsza zasada zakupów na Wielkim Bazarze: „Targuj się!”

Na zabytkowym Wielkim Bazarze, który przez 500 lat swojej historii był stale rozbudowywany, pracuje obecnie około 2500 osób. Odwiedzających przyciągają dostępne tu niezliczone produkty – od dywanów po torebki, od wyrobów tekstylnych po złotą i srebrną biżuterię, a także antyki oraz płytki ceramiczne. W części budynku zwanej han (gospoda) znajduje się około 1200 stoisk rzemieślników specjalizujących się w rękodziele, z którego turecki zabytek jest najbardziej znany. Latem bazar jest otwarty w godzinach 08.30-19.30, a zimą 08.30-19.00.

Wizyta na Wielkim Bazarze daje możliwość poczucia historycznej atmosfery Stambułu oraz obserwacji jego dynamiki gospodarczej, innymi słowy, doświadczenia całego Stambułu poprzez jedno miejsce. Poszukiwanie idealnej pamiątki może zakończyć się fascynującym spacerem po krętych uliczkach i pasażach Wielkiego Bazaru, podczas którego można natrafić na liczne kawiarnie i restauracje oraz urokliwe sklepy. Odwiedzając go nigdy nie zapominaj o złotej zasadzie zakupów na Wielkim Bazarze: „Targuj się przy każdej okazji!”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-09 | 13:40

Jak składać reklamację za opóźniony lub odwołany lot?

Wyjeżdżając na upragnione i długo planowane wakacje, oczekujemy samych dobrych chwil. Marzymy o słońcu, relaksie na plaży, odkrywaniu i zwiedzaniu nowych miejsc. Niestety, może zdarzyć się, że na wakacje wylecimy z opóźnieniem
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-09 | 11:00

Nowy program poleceń dla użytkowników Travelist.pl

Portal rezerwacyjny Travelist.pl wprowadził nowy, atrakcyjny program poleceń dla swoich klientów. Akcja opiera się na prostych i przejrzystych zasadach – za każdą poleconą osobę, która zrealizuje pobyt
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-09 | 10:00

Ruszyła hotelowa wyprzedaż – Summer Black Weeks na Travelist

Półmetek wakacji to doskonała okazja, by zaplanować wymarzony wypoczynek w Polsce lub za granicą – jeszcze tego lata, w chłodniejszych miesiącach albo w kolejnym sezonie. Na portalu rezerwacyjnym Travelist.pl

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.