Komunikaty PR

Prawie 90% badanych zostaje w kraju na wakacje – jak fajnie spędzić je w domu?

2020-06-23  |  09:00
Biuro prasowe

Babbel, jedna z najpopularniejszych w Polsce i na świecie aplikacji do nauki języków obcych, przedstawia 6 pomysłów na to, jak sprawić, by poczuć się we własnym domu jak w dalekiej podróży.

Wakacje w czasach pandemii

Według badania przeprowadzonego pod koniec kwietnia 2020 przez Profitroom aż 80% respondentów planuje w tym roku wakacyjny wyjazd. Wielu z nas zmieniło jednak plany dotyczące kierunku podróży i postanowiło zostać w kraju - blisko 90% badanych. Jedynie 30% respondentów rozważa zagraniczny odpoczynek. Natomiast większość Polaków nadal czeka na rozwój epidemicznej sytuacji i w momencie przeprowadzenia badania nie dokonało jeszcze rezerwacji konkretnego miejsca na letni odpoczynek [1].

Na te decyzje największy wpływ mają zaburzenia w standardowym funkcjonowaniu ruchu lotniczego oraz obostrzenia dotyczące bezpieczeństwa. Ci z nas, którzy przed wybuchem epidemii zarezerwowali loty i hotele, dziś odwołują te rezerwacje i decydują się spędzić wolny czas w kraju lub w zaciszu własnego domu.

Nowa rzeczywistość, nowy pomysł na wakacje

Zdążyliśmy przyzwyczaić się do pracy czy nauki z domu, a także szukania sposobów na nowe formy relaksu w czterech ścianach. Z badań firmy Antal [2] wynika, że aż 2,5 mln Polaków jest zatrudnionych w branżach, które mają możliwość zdalnej pracy. Aż 64% chciałoby częściej mieć okazję na skorzystanie z takiej formy pracy [3]. W tej sytuacji domowy urlop bez dalekich wycieczek zdaje się naturalnym przedłużeniem obecnego stanu rzeczy.

- Wiele branż w czasie pandemii przeniosło swoje działania do przestrzeni internetowej. Spektakle oglądane w telewizji czy serwisy kinowe to dziś rozwiązania, którego nikogo nie dziwią. Podobnie jak edukacja, która nauczyła się funkcjonować online. Nigdy też tak intensywnie jak dziś nie korzystaliśmy z dobrodziejstw, które proponuje nam Internet. Aktywnie uczymy się języków przez sprawdzone aplikacje, nabywamy nowe umiejętności i dokształcamy się siedząc na kanapie. Być może teraz przyszła pora na to, by przekonać się i nauczyć odpoczywać w domu oraz na to, by znaleźć swoje własne sposoby, żeby takie „wakacje” mogły być satysfakcjonujące dla wszystkich członków rodziny - komentuje Piotr Wojsznis, content manager w firmie Babbel.

1. Nie możesz polecieć do Hiszpanii? Spraw, aby Hiszpania przyleciała do Ciebie!

Siłownie, treningi, ćwiczenia - zdaje się, że przyzwyczailiśmy się już do aktywności na macie we własnym domu. A co gdyby zdecydować się np. na naukę flamenco online? Takie zajęcia to nie tylko praca nad swoją kondycją, ale także próba poznania i zrozumienia innej kultury. Do aktywności można zaprosić też swoich bliskich. Często takie zajęcia odbywają się „live” - trener widzi nasze ruchy i postępy, komentuje, zauważa błędy, uczy nowych kroków i układów.

2. Poznaj wykwintne francuskie wina nie wychodząc z domu

Profesjonalnego sommeliera możesz zaprosić do własnego domu. Będzie na żywo opowiadał o historii i wybranych gatunkach wina, wyczuwalnych nutach zapachowych czy smaku, podczas gdy Ty wraz z ukochaną osobą możesz już całkiem w realu” dokonywać degustacji. Jeżeli w tle przygrywać będzie odpowiednia muzyka, a wybrane trunki będą np. francuskie możesz poczuć się jakbyś spędzał ciepły, letni wieczór nad Loarą!

3. Odpoczynek jak w najlepszym SPA

Długa kąpiel z użyciem aromatycznych soli czy olejków, ulubiona, wyciszająca muzyka, peeling, maseczka, a w ręku książka lub ulubiony magazyn. Możesz także zapalić świece i kadzidła lub użyć musującej kuli do kąpieli - wszystko zależy od Twojej kreatywności! Po powrocie z takiego domowego SPA” zaproś się na kinowy seans. Możesz wybrać film dotyczący Twojego ulubionego, wakacyjnego kierunku!

4. Doszlifuj swoje umiejętności językowe!

Elementem każdej kultury jest także jej język, a wakacje spędzone w domu mogą być świetną okazją do tego, by przygotować się językowo do wymarzonego wyjazdu np. w przyszłym sezonie. Dziś jego nauka jest prostsza, niż kiedykolwiek i można szlifować swoje umiejętności w zaciszu własnego domu. Z pomocą przyjdą nam przykładowo świetnie zaprojektowane aplikacje językowe, np. Babbel, dzięki któremu możemy w łatwy i intuicyjny sposób regularnie polepszać swoje umiejętności i naprawdę solidnie przygotować się na kolejne wakacje, które spędzimy już zapewne poza własnym domem.

5. Włochy w Twojej kuchni

Podróże po świecie to także poznawanie nowych smaków. Dla niektórych regionalna kuchnia jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o wyjeździe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować lokalnych przysmaków z różnych części świata we własnej kuchni. Bardzo popularna jest kuchnia włoska, której składniki są łatwo dostępne w sklepach lub internecie. Tematyczna kolacja to świetny pomysł na spotkanie z przyjaciółmi lub wspólne, rodzinne gotowanie. Przepisy na nieznane, ale niezwykle smaczne, włoskie dania, m.in. Ragù, Gnocchi, Arancini czy tapenady są na wyciągnięcie ręki w sieci.

6. Zgłębiaj kulturę przez kino pod chmurką

Nawet najmniejszy balkon może stać się świetną salą kinową. Jeżeli dysponujesz ogrodem warto zaprosić na taki wieczór sąsiadów czy znajomych. Tematem seansów mogą być właśnie podróże i filmy o dalekich zakątkach świata. Hiszpańskie produkcje, czeskie komedie, filmy dokumentalne - wybór jest ogromny! Takie kino można także połączyć z tematycznymi przekąskami. To świetny pomysł na udany wieczór lub na to, by poznać swoich sąsiadów. Internet pełen jest też pomysłów na to, jak technicznie przygotować taki seans.

  • Bez wątpienia podróże kształcą. Ale wiedzę na temat konkretnego miejsca i kultury możemy zdobyć dużo wcześniej, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że skorzystamy z nieograniczonych zasobów Internetu lub sięgniemy po odpowiednią książkę. Co prawda odkrywanie świata w ten sposób nie zastąpi nam podróżowania, ale może do niego znakomicie przygotować. Tak jak języki. Dlatego warto pomyśleć o nauce na długo przed wyjazdem. Jeśli zatem zostajemy w domu, zróbmy wszystko, by tegoroczne wakacje także były kształcące. - przekonuje Piotr Wojsznis, content manager w firmie Babbel.

[1] Badanie Profitroom: Ponad 90% Polaków planuje wakacje 2020 w kraju - ogólnopolskie badanie (https://www.profitroom.com/pl/blog/ponad-90-polakow-planuje-wakacje-2020-w-kraju-ogolnopolskie-badanie/) 

[2] Badanie Antal: Koronawirus: Rośnie liczba osób, które pracują z domu (https://antal.pl/wiedza/artykul/koronawirus-rosnie-liczba-osob-ktore-pracuja-z-domu) 

[3] Badanie: Lubimy pracę zdalną. Pracownicy po powrocie do biura chcą częściej korzystać z home office (https://www.propertydesign.pl/design/185/badanie_lubimy_prace_zdalna_pracownicy_po_powrocie_do_biura_chca_czesciej_korzystac_z_home_office,28904.html) 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.