Komunikaty PR

Premiera rzeźb Rafała Olbińskiego podczas finisażu wystawy „Laboratorium Rzeźby”

2020-08-25  |  13:30
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Twórcze dyskusje o polskim rynku rzeźby, wymiana artystycznych doświadczeń i rozmowy z pogranicza architektury oraz sztuki towarzyszyły gościom podczas uroczystego finisażu wystawy „Laboratorium Rzeźby”, organizowanej przez warszawską Galerię ToTuart. Zwieńczeniem wydarzenia było uroczyste odsłonięcie rzeźby Rafała Olbińskiego, jednego z najpopularniejszych w Polsce artystów surrealizmu magicznego, autora metaforycznych plakatów m.in. dla wielu instytucji kultury w Stanach Zjednoczonych i Europie

20 sierpnia 2020 roku w 1400-metrowej przestrzeni w Centrum Praskie Koneser artyści, architekci oraz przedstawiciele mediów mieli okazję podziwiać ekspozycję ponad 200 dzieł polskich rzeźbiarzy. „Laboratorium Rzeźby” było otwarte dla zwiedzających od 11 lipca, ale na zakończenie wystawy organizatorzy postanowili wzbogacić ekspozycję o jedno z premierowych dzieł, którego oficjalne odsłonięcie miało miejsce podczas spotkania.

Wydarzenie rozpoczęło się przemówieniem właściciela Galerii ToTuart, Marka Duchnowskiego, który powitał gości i podziękował wszystkim artystom. To dzięki ich twórczej pracy wystawa odniosła tak duży sukces.

Chcieliśmy stworzyć miejsce otwarte i przyjazne dla wszystkich, które dodatkowo wywoła dyskusję na temat kondycji rzeźby w Polsce, szczególnie w przestrzeni prywatnej, biurowej czy publicznej. Do wczoraj naszą wystawę odwiedziło ponad 5 tys. osób, co jak na aktualne warunki i sezon urlopowy jest świetnym wynikiem. Niektórzy odwiedzali nas wielokrotnie, wpatrując się godzinami w ulubioną rzeźbę – przyznaje Marek Duchnowski, właściciel Galerii ToTuart.

Olga Kisiel-Konopka, właścicielka OKK! PR podziękowała patronom medialnym i partnerom, którzy zaangażowali się w organizację i promocję wydarzenia.

Następnie na scenie pojawili się artyści, których rzeźby stały się częścią ekspozycji: Anna Wysocka, Rafał Olbiński oraz Oskar Zięta, a obok nich zasiadł wybitny architekt Bogdan Kulczyński z pracowni Kulczyński Architekt. W tak wyjątkowym towarzystwie prowadzono dyskusje o rzeźbie, jej roli w budynkach użyteczności publicznej oraz architekturze.

Artyści zapytani o to jak widzą przyszłość rzeźby w przestrzeni publicznej i prywatnej w Polsce wskazywali przykłady państw, które zdecydowały się na ustawowe zobowiązanie inwestorów do przeznaczenia części budżetu na sztukę, która ma dopełniać obiekty użyteczności publicznej i wspierać jednocześnie rozwój rodzimej kultury.

Oskar Zięta dodał, że widzi trzy równie istotne drogi dla rozwoju rzeźby w Polsce: edukacja, wsparcie instytucjonalne dla lokalnych artystów oraz zaangażowanie inwestorów prywatnych, którzy będą inwestować w sztukę do własnych mieszkań czy ogrodów.

Swoim architektonicznym spojrzeniem na rzeźbę podzielił się z gośćmi również architekt Bogdan Kulczyński - Jako architekt projektuję dziesiątki czy setki tysięcy metrów powierzchni mieszkaniowej i od zawsze wyobrażam sobie przestrzeń, która jest sygnowana sztuką. Myślę, że rzeźba będzie zdobywała sobie coraz większe uznanie, bo świat staje się 3D, a trzeci wymiar to właśnie rzeźba, z którą się coraz bardziej oswajamy – przyznał architekt.

Bardzo cenne było również doświadczenie prof. Anny Wysockiej, z wykształcenia malarki, która tworzy na granicy kilku dyscyplin sztuki. Przyznała, że rzeźba daje jej ogromną możliwość dialogu z przestrzenią. Jako artystka odwróciła tradycyjny proces tworzenia domu i zaprojektowała wnętrza wokół rzeźbiarskich totemów, które powstawały na terenie budowy z odrzucanych materiałów. Instalacje w ogrodzie i wewnątrz kameralnej przestrzeni stały się znakiem rozpoznawczym budynku.

Rozmowy zostały zwieńczone oficjalną premierą rzeźb Rafała Olbińskiego, które artysta przygotował specjalnie na to wydarzenie. Inspiracją do ich stworzenia był obraz artysty „La Donna del Lago”

- “La Donna del Lago” to niezwykle istotny obraz w moim życiu, który został stworzony do Opery Verdiego i doceniono go na jednej z ważniejszych wystaw w Nowym Jorku. Okazuje się, że był to bardzo wdzięczny temat do rzeźbiarskiej, trójwymiarowej interpretacji – mówił twórca Rafał Olbiński.

Licznie zgromadzeni goście byli pod wrażeniem ekspozycji przygotowanej przez Galerię ToTuart oraz twórczości polskich rzeźbiarzy. Idąc za słowami samego Rafała Olbińskiego – tą wystawę z łatwością można byłoby przenieść do Nowego Jorku, Mediolanu czy Paryża.

Ten sierpniowy wieczór z pewnością na długo pozostanie w pamięci gości, a właściciel Galerii ToTuart przyznał, że ma ambicje, aby projekt „Laboratorium Rzeźby” zyskał charakter cykliczny.

ARTYŚCI TWORZĄCY WYSTAWĘ: Adam Bakalarz, Bartosz Banasik, Zbigniew Blajerski, Katarzyna Bułka-Matłacz, Sylwester Chłodziński, Mikołaj Ciszewski, Mariusz Dydo, Dominika Donde, Marika Nowak, MEDRALA, Martha Mulawa, Jan Musiałowski, Krzysztof Renes, Rafał Olbiński, Marek Sułek, Artur Szołdra, Tomasz Sętowski, Anna Wysocka, VOZNY, Oskar Zięta

PATRONI: Architektura Murator, Dobre Wnętrze, M jak mieszkanie, Urzadzamy.pl, Konik Kreatywny, MAGAZIF, Exspace.pl, Foorni - Wnętrza Publiczne, OKK design, Polisz Design, designteka.pl, Świat Rezydencji, Archimania, Example.pl, Czas na Wnętrze, Weranda, Rynek i Sztuka

PARTNERZY: Artinfo.pl, BoConcept, Centrum Praskie Koneser, Dealer BMW Auto Fus Group, Bang & Olufsen, Nautilus

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Art of decoration Biuro prasowe
2024-07-19 | 01:00

Art of decoration

Styl Art Deco narodził się we Francji, a jego nazwa to połączenie francuskich słów art — sztuka i décoratif — dekoracyjny. Jego powstanie jest wyrazem sprzeciwu
Dom Śródziemnomorskie piękno
2024-07-19 | 01:00

Śródziemnomorskie piękno

Styl śródziemnomorski, czerpiący inspiracje z krajów takich jak Hiszpania, Włochy, Grecja i Maroko, wyróżnia się prostotą, elegancją i naturalnymi elementami. Dominują
Dom O czym pamiętać planując taras?
2024-07-18 | 01:00

O czym pamiętać planując taras?

Piękny taras jest przestrzenią, która stanowi serce ogrodu oraz miejsce relaksu i spotkań z najbliższymi. Jednak aby spełniał on wszystkie nasze oczekiwania, już na etapie planowania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

Prawo

Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

Podróże

Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.