Premiery online albumów Bovskiej i projektu Płomień 81 w wirtualnym studiu Empik
Empik i Going. zapowiadają kolejne muzyczne spotkania z najpopularniejszymi polskimi wykonawcami w ramach cyklu #premieraonline. W najbliższym tygodniu w wirtualnym studiu zagoszczą Bovska ze swym wyczekiwanym albumem „Sorrento” (28 kwietnia) oraz powracający po 15 latach duet Płomień 81 (29 kwietnia), czyli Pezet i Onar. Tradycyjnie, rozmowy będą transmitowane na profilu Empiku na Facebooku, a fani będą mieli szansę zadawać artystom pytania w komentarzach.
Wirtualne studio Empiku, stworzone w ramach akcji #premieraonline, to od kilku tygodni miejsce spotkań miłośników literatury i muzyki z ulubionymi twórcami. Dotychczas gościli w nim m.in. Artur Rojek, Katarzyna Puzyńska, B.A. Paris, Igor Herbut, Jan-Rapowanie czy Łona i Webber, a transmisje śledziło już ponad 0,5 mln publiczność. W najbliższym tygodniu do grona artystów dołączą Bovska i zespół Płomień 81, którzy opowiedzą o swoich najnowszych dziełach. We wtorek 28 kwietnia wokalistka i tekściarka Bovska porozmawia z widzami o swoim premierowym, czwartym krążku „Sorrento” – najdojrzalszym w całej jej dyskografii – oraz zaśpiewa kilka piosenek. Natomiast dzień później do dyspozycji fanów będą legendy polskiej sceny hip-hopowej – Pezet i Onar, twórcy projektu Płomień 81. Transmisje na żywo obu spotkań odbędą się na stronie Facebook.com/Empikcom. Rozmowy będą tłumaczone na język migowy.
Bovska – wtorek, 28 kwietnia, godz. 18:00
Bovska powraca z wyczekiwanym, czwartym albumem, zatytułowanym „Sorrento” (Wydawnictwo Agora). Artystka nominowana do Fryderyków 2017 po raz kolejny otworzy przed słuchaczami drzwi do swojego wyrazistego, pełnego emocji świata. Piosenkarka kontynuuje elektryzującą współpracę z Janem Smoczyńskim, który wystąpił w roli współkompozytora oraz producenta premierowej płyty. Na krążku słychać nową, słodko-gorzką odsłonę ich wspólnej, muzycznej wizji. Warstwę liryczną, jak zawsze, Bovska stworzyła sama. Jedyny wyjątek stanowi piosenka „Guziki”, współtworzona przez Vienia. Po rozmowie poprowadzonej przez Justynę Dżbik-Kluge (Radio ZET) wokalistka wykona kilka utworów.
Płomień 81 – wtorek, 29 kwietnia, godz. 18:00
W 1998 roku Pezet i Onar, szkolni koledzy, założyli na warszawskim Ursynowie zespół Płomień 81, który wkrótce zyskał status kultowego. Po 15 latach od wydania płyty „Historie z sąsiedztwa" duet powraca na hip-hopową scenę. Na nowym albumie „Szkoła 81” znalazło się kilkanaście premierowych kompozycji, do części których zwrotki i refreny dograli weterani sceny i przedstawiciele nowej szkoły rapu.
– Tytuł płyty oddaje to, co chcieliśmy zrobić. Mamy swoje lata i staż na scenie, ale nie chcieliśmy nagrywać oldschool-owej płyty. Z drugiej strony mamy 2019, ale nic na siłę, nic wbrew sobie i nic dlatego, że tak teraz brzmi newschool. Chcieliśmy zrobić naszą szkołę, taką, w której dobrze się czujemy, taką, którą się jaramy – „Szkołę 81” – mówi Onar.
Rozmowę z twórcami projektu Płomień 81 poprowadzi Filip Antonowicz (@Rudy Rudanacja). Na spotkanie zapraszają Empik, Going. oraz Superelaks/Koka Beats i e-Muzyka.
Warto pamiętać, że Empik bezterminowo przedłużył możliwość skorzystania z 60-dniowego darmowego pakietu Empik Premium. Aktywacja usługi zapewnia szereg korzyści, m.in. darmową dostawę produktów z szerokiej oferty Empik.com, zwrot części środków za zakupy, atrakcyjne promocje i oferty specjalne Empik Foto. Pozwala także odkrywać tysiące audiobooków i e-booków oraz szeroką ofertę słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go. Szczegóły akcji znajdują się na stronie www.empik.com/podarujmy-sobie-usmiech.
BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...
"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Łódź bez makijażu w debiutanckiej płycie Wolnych Bałut
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.