Komunikaty PR

Problemy akustyczne mieszkań. Na co skarżą się Polacy?

2021-04-15  |  14:28
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.04 MB )

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników tj. cenę, wielkość posesji czy dzielnicę miasta. Istnieją jednak przeszkody, które często ujawniają się  dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzki. Jedną z nich jest hałas, który okazuje się  bardzo powszechnym problemem w Polsce.

 

Sąsiad (nie)doskonały

 

Na źródła hałasu w naszym domu takie jak pralka, odkurzacz czy suszarka do włosów możemy się przygotować i dostosować je do naszego planu dnia. Tego rodzaju dźwięki nie są też raczej na tyle głośne, by przeszkadzały sąsiadom. Najbardziej irytujące są czynniki, na które nie mamy wpływu. Mieszkańcy bloków najczęściej skarżą się na nieprzestrzeganie ciszy nocnej,  głośny płacz dziecka, wycie i szczekanie psa, tupanie, zbyt głośną muzykę, granie na instrumentach muzycznych, częste awantury oraz huczne imprezy. Czasami przeszkadzająca osoba nie robi tego świadomie lub hałasy są nieuniknione, bo np. remontuje kuchnię, która długo tego potrzebowała. Niestety równie często zdarza się, że hałasy mają swoją genezę w czystej złośliwości sąsiada.

 

“Cienkie ściany”

 

Nie zawsze jednak winni są sąsiedzi. Źródła problemu można doszukiwać się również w nieodpowiednio zaprojektowanych budynkach mieszkalnych, które nie spełniają podstawowych wymagań akustycznych. Niestety niejednokrotnie pojawiają się błędy w konstrukcji budynku, które uniemożliwiają komfortowe funkcjonowanie we wspólnocie mieszkaniowej. Popularne sformułowanie “w moim mieszkaniu są cienkie ściany” nie jest błędne, bo to właśnie jeden z najczęstszych błędów popełnianych podczas budowy. Inne to na przykład brak wyciszenia instalacji sanitarnej czy źle zamontowane okna w ścianie zewnętrznej.

 

Jak rozwiązać problem?

 

Nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jakiego typu dźwięki słyszymy. Do każdej sytuacji trzeba podejść indywidualnie. W niektórych sytuacjach, aby poprawić akustykę w mieszkaniu, będziemy zmuszeni wykonać remont podłogi u sąsiada, w innych wystarczające będzie zamontowanie podwieszanego sufitu czy dodatkowej warstwy na ścianie.

 

 

 

Poradzenie sobie z hałasem w bloku mieszkalnym to duże wyzwanie. W Polsce istnieją jednak inicjatywy, które starają się pomóc Polakom w kwestii komfortu akustycznego. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach “Komfort Ciszy”, które oferuje doradztwo w indywidualnych przypadkach. Dodatkowo organizacja prowadzi blog o akustyce, na którym tłumaczy między innymi, jak możemy wyciszyć swoje mieszkania oraz jakie prawa przysługują nam w walce o ciszę.

 

 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Moda na mieszkanie w kamienicy Biuro prasowe
2024-10-28 | 13:10

Moda na mieszkanie w kamienicy

Przez wiele lat mieszkania w kamienicy kojarzyły się najczęściej z zaniedbanymi klatkami schodowymi, słabym ogrzewaniem, brakiem windy czy ogólnie opłakanym stanem
Dom Jak wyposażyć luksusową kuchnię?
2024-10-28 | 08:00

Jak wyposażyć luksusową kuchnię?

Projektowanie luksusowej kuchni to podróż przez najnowsze trendy wnętrzarskie, gdzie funkcjonalność spotyka się z wyrafinowaną estetyką. Dziś luksus w kuchni nie oznacza tylko
Dom Jak wybrać magazyn energii? Przewodnik krok po kroku
2024-10-28 | 01:00

Jak wybrać magazyn energii? Przewodnik krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zwiększyć wartość swojej nieruchomości i jednocześnie obniżyć koszty utrzymania? Magazyn energii to rozwiązanie, które łączy te dwa cele. Pomoże

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Media

Beata Tadla: Nowe studio „Pytania na śniadanie” jest bardzo uniwersalne. Wszystko mi w nim pasuje i nie ma kakofonii kolorystycznej

Kiedy wystartowała nowa odsłona programu „Pytanie na śniadanie”, to w centrum uwagi widzów znalazły się nie tylko rozmowy prowadzących z gośćmi, ale także aranżacja niezwykle stylowego studia. Gospodyni programu ma nadzieję, że ta przestrzeń zostanie doskonale wykorzystana przez realizatorów, ponieważ stwarza ogromne możliwości. Zaznacza też, że jej samej do gustu szczególnie przypadła kolorystyka ścian imitująca surowy beton.

Ochrona środowiska

Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić

Według danych GUS w ubiegłym roku Warmię i Mazury odwiedziło blisko 1,3 mln turystów. Ta liczba ciągle rośnie, podobnie jak presja antropogeniczna i urbanizacyjna na ten region. Jak wynika z badań IBRiS, zarówno mieszkańcy, jak i turyści obawiają się, że może ona stanowić zagrożenie dla walorów przyrodniczych i krajobrazowych Mazur. Zrównoważony rozwój regionu wymaga świadomego planowania i szerokiej współpracy m.in. pomiędzy lokalnymi władzami i mieszkańcami, inwestorami oraz architektami i planistami, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami ochrony i kształtowania krajobrazu.