Komunikaty PR

Profilaktyka HIV w poznańskich klubach

2022-04-27  |  10:15
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.56 MB )

Już od piątku w poznańskich klubach, oprócz rozrywki, na gości będą czekały informacje o profilaktyce i terapii HIV. Akcja zaczyna się 29 kwietnia o 22:00 w Dużym Lokum przy ul. Półwiejskiej 16 występem Siostry Mary Read. Na miejscu będą też wolontariusze, którzy podzielą się informacjami na temat wirusa. Wszystko to w ramach projektu edukacyjnego „Od przygody zwykle się zaczyna” Urzędu Miasta Poznania prowadzonego przez stowarzyszenie Grupa Stonewall. Kampania potrwa do października. Realizowana jest ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci.

Województwo wielkopolskie od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o liczbę nowo wykrytych zakażeń HIV. Zgodnie z danymi NIZP PZH-PIB w roku 2020 w Wielkopolsce odnotowano 76 przypadków HIV. Więcej było tylko na Mazowszu i w Małopolsce. Podobną sytuację obserwowaliśmy przed pandemią COVID-19. W roku 2019 wykryto w Wielkopolsce 131 nowych zakażeń (czwarte miejsce w Polsce), a w 2018 – 152 (trzecia pozycja). Te liczby pokazują, że wiedza na temat profilaktyki HIV jest w województwie bardzo potrzebna.

„Pracując z Grupą Stonewall, widzę jak duży jest głód informacji o chorobach przenoszonych drogą płciową. Problemem, który zauważyło Miasto Poznań, jest fakt, że poza środowiskiem LGBT+ w społeczeństwie brakuje wiedzy na temat nowoczesnej profilaktyki HIV, a także świadomości, że N=N, czyli że osoba HIV+ z niewykrywalnym poziomem wirusa we krwi nie przenosi zakażenia. Nie lepiej jest z wiedzą na temat innych chorób przenoszonych drogą płciową” – mówi Paweł Ziemba, koordynator poznańskich wydarzeń, przedstawiciel Stowarzyszenia Grupa Stonewall. – „Stąd projekt partyworkingu skierowanego do szerokiej rzeszy osób korzystających z klubów i dyskotek w Poznaniu, gdzie do tej pory nie była prowadzona podobna edukacja”.

Oprócz Dużego Lokum, wolontariusze będą też obecni m.in. w klubie Come back. W ramach projektu jeszcze przed wakacjami zacznie ponadto działać aplikacja mobilna mająca na celu podnoszenie poziomu wiedzy o HIV. Na podstawie dostępnej w aplikacji ankiety każdy będzie mógł oszacować, czy i kiedy powinien pójść do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, żeby zrobić bezpłatny, anonimowy test. Aplikacja poda też w przystępnej formie informację na temat profilaktyki HIV, m.in. zachowań ryzykownych.

„Podczas pandemii COVID-19 liczba wykonywanych w Polsce testów w kierunku zakażenia HIV znacząco spadła. To bardzo niebezpieczne, bo przecież ten wirus nie jest w odwrocie. Przeciwnie. Liczba zakażeń rośnie. Tymczasem ludzie nie robią badań, nie wiedzą o swoim statusie i nie podejmują leczenia. Dlatego cieszą akcje takie jak ta przygotowana przez Urząd Miasta Poznania oraz Grupę Stonewall. Dzięki niej możliwe będzie bezpośrednie dotarcie z wiedzą do młodzieży, a więc grupy, która HIV zakaża się najczęściej” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

 

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy czyścisz zęby czystą szczoteczką? Biuro prasowe
2024-08-19 | 01:00

Czy czyścisz zęby czystą szczoteczką?

Nawyk codziennego mycia zębów jest nam wpajany od najmłodszych lat. Świadomość związana z higieną jamy ustnej ciągle rośnie, nowoczesna technologia wspiera nas w dokładnym
Zdrowie Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia
2024-08-14 | 15:35

Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia

Wielu z nas traktuje bieganie, skakanie i jazdę na rowerze jako nieodłączne elementy dzieciństwa. Są to aktywności, które nie tylko dostarczają radości, ale także
Zdrowie Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami
2024-08-14 | 01:00

Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami

Zgodnie z wykonanymi w 2023 badaniami Instytutu IQS, jedynie 44% Polaków wykonuje regularne badania profilaktyczne. Tymczasem, wiele chorób, szczególnie we wczesnych stadiach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Agnieszka Hyży: Marzyłam o programie porannym, choć myślałam, że ten projekt już się nie wydarzy. Mam nadzieję, że format „Halo tu Polsat” wprowadzi na rynek nową jakość

Prezenterka mocno trzymała kciuki, by pomysł na program śniadaniowy w Polsacie stał się rzeczywistością, i teraz cieszy się, że może być jego częścią. Agnieszka Hyży poprowadzi „Halo tu Polsat” w duecie z Maciejem Rockiem. Jednocześnie kieruje słowa uznania i wdzięczności pod adresem dyrektora programowego stacji, Edwarda Miszczaka, bo ma świadomość, że gdyby nie on, to taki format nie trafiłby na antenę stacji, z którą jest związana. Wierzy też, że ich poranna propozycja przyciągnie widzów, którzy do tej pory oglądali „Dzień dobry TVN” bądź „Pytanie na śniadanie”.

Muzyka

Natalia Nykiel: Dla mnie to jest bardzo szalony rok, ale ja uwielbiam, jak mam wypchany kalendarz. Wtedy czuję, że żyję i czerpię z tego bardzo dużo energii

Artystka dzieli teraz swój czas pomiędzy scenę, studio nagrań i parkiet taneczny. Pod koniec lipca miał premierę jej singiel „Daylight”, w którym zaprezentowała słuchaczom brzmienia z gatunku drum & bass. Utwór zapowiada zaplanowaną na wrzesień EP-kę zatytułowaną „Atom”, na której znajdą się tylko piosenki w języku angielskim. Jednocześnie trwają prace nad nową płytą artystki z polskimi kompozycjami. Już wkrótce Natalię Nykiel będzie można również oglądać w popularnym show Polsatu, a fani mogą liczyć na spotkanie z nią podczas koncertów plenerowych, festiwali i innych wydarzeń masowych, jakie latem odbywają się w różnych miejscach Polski.

Problemy społeczne

Co czwarta kobieta poniżej 20. roku życia doświadczyła przemocy ze strony partnera. Problem dotyczy nie tylko krajów o niskich dochodach i dużych nierównościach

Jedna czwarta kobiet w wieku 15–19 lat doświadczyła choć raz przemocy ze strony swojego partnera, a 16 proc. w ciągu ostatniego roku – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To zjawisko powszechne na całym świecie, choć – jak wskazuje WHO – największy odsetek występowania tego problemu notuje się w krajach o niższych dochodach i takich, w których występują duże nierówności płci, m.in. w dostępie do edukacji, warunków zatrudnienia czy wynagrodzenia.