Profilaktyka kluczem do zdrowia w sezonie infekcyjnym
Sezon zachorowań na choroby infekcyjne tuż-tuż. Eksperci ostrzegają, że w tym roku będzie on dłuższy i bardziej nieprzewidywalny niż poprzednie. W obliczu rosnącej liczby zachorowań Medicover przypomina o istotnej roli profilaktyki – w szczególności szczepień ochronnych – i zachęca do korzystania z teleporad.
Nadciąga sezon infekcyjny, który może zacząć się jeszcze w październiku i potrwać nawet 7 miesięcy. Jak wynika z różnych estymacji – można spodziewać się większej liczby zachorowań, a co za tym idzie: większej liczby wizyt lekarskich. Taki trend Medicover zauważa od lat.
– Z naszych statystyk wynika, że w porównaniu do 2019 r. liczba zachorowań infekcyjnych na pacjenta wzrosła nawet o 30 proc.
– mówi Artur Białkowski, Dyrektor Zarządzający Pionem Usług Biznesowych w Medicover.
– W ostatnim czasie obserwujemy rekordowe na przestrzeni kilku lat zapotrzebowanie na internistów, lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz pulmonologów. Jest to spowodowane znacznie większą liczbą infekcji sezonowych oraz wydłużeniem sezonu zachorowań. Na przykładzie sezonu grypowego widzimy, że czas trwania sezonu, jego dynamika – stały się mniej przewidywalne od czasu wybuchu pandemii COVID-19
– dodaje.
Oprócz infekcji typowo sezonowych, wśród chorób, które szczególnie dają się we znaki pacjentom w tym sezonie, jest m.in. krztusiec. Jak podkreśla lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover, epidemiolog, lekarz medycyny rodzinnej:
– Krztusiec to bardzo zaraźliwa choroba, która może prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie u niemowląt. Początkowe objawy krztuśca są podobne do przeziębienia, ale kaszel jest charakterystyczny – napady są gwałtowne i kończą się typowym świstem przy wdechu. W przypadku podejrzenia krztuśca należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Szczepienia najlepszą ochroną
Medicover przypomina o istotnej roli profilaktyki w walce z infekcjami. Szczepienia ochronne to najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom zakaźnym.
– Szczepienia chronią nie tylko nas samych, ale także osoby z naszego otoczenia, które z różnych względów nie mogą być szczepione. Szczególne znaczenie mają szczepienia kobiet ciężarnych przeciwko krztuścowi i grypie. W ten sposób mama może przekazać przeciwciała swojemu dziecku i zapewnić ochronę przed tymi groźnymi chorobami w pierwszych miesiącach jego życia
– dodaje lek. Agnieszka Motyl.
Medicover rozpoczął zapisy na szczepienia przeciwko grypie, które chronią przed zachorowaniem, powikłaniami i ciężkim przebiegiem choroby. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z chorobami przewlekłymi (choroby serca i płuc, cukrzyca), kobiet w ciąży (szczepionka chroni również niemowlę) oraz osób z ich otoczenia, które są bardziej podatne na ciężki przebieg infekcji. Umówić się na szczepienie można wygodnie przez aplikację Medicover OnLine. Podczas tej samej wizyty istnieje możliwość zaszczepienia siebie lub dziecka również przeciwko innym chorobom, takim jak: krztusiec, pneumokoki, półpasiec, HPV, WZW A i B, błonica, tężec, KZM czy RSV. Wystarczy zgłosić taką potrzebę pielęgniarce lub lekarzowi.
Większa rola pielęgniarek i położnych
Warto pamiętać, że szczepienia mogą wykonywać nie tylko lekarze, lecz także pielęgniarki i położne. Dziś ich rola jest znacznie większa, a ich kompetencje pozwalają na wykonanie szerszego zakresu usług.
– W Medicover stawiamy na wysokie kompetencje pielęgniarek i położnych. Od lat z powodzeniem samodzielnie kwalifikują pacjentów do szczepień ochronnych oraz wykonują szczepienia, co przyczynia się do zwiększenia dostępności i wygody dla pacjentów. W przypadkach wymagających szerszej konsultacji medycznej pielęgniarki lub położne współpracują z lekarzem specjalistą
– mówi dr n. o zdr. Karolina Prasek, Dyrektor Działu Rozwoju Pielęgniarstwa i Położnictwa w Medicover w Polsce.
W Medicover pielęgniarki i położne świadczą także inne samodzielne usługi, takie jak kwalifikacja do szczepień, konsultacje, diagnostyka i terapia w wybranych chorobach. Zwiększenie roli i zakresu obowiązków pielęgniarki, które mają stosowne kwalifikacje, to także krok w kierunku usprawnienia systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
W trosce o bezpieczeństwo w sezonie infekcyjnym, Medicover zachęca również do korzystania z teleporad. Stanowią one wygodną i bezpieczną alternatywę dla tradycyjnej wizyty w placówce. Pozwalają na szybką konsultację z lekarzem bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie ważne, gdy chcemy uniknąć potencjalnego kontaktu z wirusem.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.