Profilaktyka kluczem do zdrowia w sezonie infekcyjnym
Sezon zachorowań na choroby infekcyjne tuż-tuż. Eksperci ostrzegają, że w tym roku będzie on dłuższy i bardziej nieprzewidywalny niż poprzednie. W obliczu rosnącej liczby zachorowań Medicover przypomina o istotnej roli profilaktyki – w szczególności szczepień ochronnych – i zachęca do korzystania z teleporad.
Nadciąga sezon infekcyjny, który może zacząć się jeszcze w październiku i potrwać nawet 7 miesięcy. Jak wynika z różnych estymacji – można spodziewać się większej liczby zachorowań, a co za tym idzie: większej liczby wizyt lekarskich. Taki trend Medicover zauważa od lat.
– Z naszych statystyk wynika, że w porównaniu do 2019 r. liczba zachorowań infekcyjnych na pacjenta wzrosła nawet o 30 proc.
– mówi Artur Białkowski, Dyrektor Zarządzający Pionem Usług Biznesowych w Medicover.
– W ostatnim czasie obserwujemy rekordowe na przestrzeni kilku lat zapotrzebowanie na internistów, lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz pulmonologów. Jest to spowodowane znacznie większą liczbą infekcji sezonowych oraz wydłużeniem sezonu zachorowań. Na przykładzie sezonu grypowego widzimy, że czas trwania sezonu, jego dynamika – stały się mniej przewidywalne od czasu wybuchu pandemii COVID-19
– dodaje.
Oprócz infekcji typowo sezonowych, wśród chorób, które szczególnie dają się we znaki pacjentom w tym sezonie, jest m.in. krztusiec. Jak podkreśla lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover, epidemiolog, lekarz medycyny rodzinnej:
– Krztusiec to bardzo zaraźliwa choroba, która może prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie u niemowląt. Początkowe objawy krztuśca są podobne do przeziębienia, ale kaszel jest charakterystyczny – napady są gwałtowne i kończą się typowym świstem przy wdechu. W przypadku podejrzenia krztuśca należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Szczepienia najlepszą ochroną
Medicover przypomina o istotnej roli profilaktyki w walce z infekcjami. Szczepienia ochronne to najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom zakaźnym.
– Szczepienia chronią nie tylko nas samych, ale także osoby z naszego otoczenia, które z różnych względów nie mogą być szczepione. Szczególne znaczenie mają szczepienia kobiet ciężarnych przeciwko krztuścowi i grypie. W ten sposób mama może przekazać przeciwciała swojemu dziecku i zapewnić ochronę przed tymi groźnymi chorobami w pierwszych miesiącach jego życia
– dodaje lek. Agnieszka Motyl.
Medicover rozpoczął zapisy na szczepienia przeciwko grypie, które chronią przed zachorowaniem, powikłaniami i ciężkim przebiegiem choroby. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z chorobami przewlekłymi (choroby serca i płuc, cukrzyca), kobiet w ciąży (szczepionka chroni również niemowlę) oraz osób z ich otoczenia, które są bardziej podatne na ciężki przebieg infekcji. Umówić się na szczepienie można wygodnie przez aplikację Medicover OnLine. Podczas tej samej wizyty istnieje możliwość zaszczepienia siebie lub dziecka również przeciwko innym chorobom, takim jak: krztusiec, pneumokoki, półpasiec, HPV, WZW A i B, błonica, tężec, KZM czy RSV. Wystarczy zgłosić taką potrzebę pielęgniarce lub lekarzowi.
Większa rola pielęgniarek i położnych
Warto pamiętać, że szczepienia mogą wykonywać nie tylko lekarze, lecz także pielęgniarki i położne. Dziś ich rola jest znacznie większa, a ich kompetencje pozwalają na wykonanie szerszego zakresu usług.
– W Medicover stawiamy na wysokie kompetencje pielęgniarek i położnych. Od lat z powodzeniem samodzielnie kwalifikują pacjentów do szczepień ochronnych oraz wykonują szczepienia, co przyczynia się do zwiększenia dostępności i wygody dla pacjentów. W przypadkach wymagających szerszej konsultacji medycznej pielęgniarki lub położne współpracują z lekarzem specjalistą
– mówi dr n. o zdr. Karolina Prasek, Dyrektor Działu Rozwoju Pielęgniarstwa i Położnictwa w Medicover w Polsce.
W Medicover pielęgniarki i położne świadczą także inne samodzielne usługi, takie jak kwalifikacja do szczepień, konsultacje, diagnostyka i terapia w wybranych chorobach. Zwiększenie roli i zakresu obowiązków pielęgniarki, które mają stosowne kwalifikacje, to także krok w kierunku usprawnienia systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
W trosce o bezpieczeństwo w sezonie infekcyjnym, Medicover zachęca również do korzystania z teleporad. Stanowią one wygodną i bezpieczną alternatywę dla tradycyjnej wizyty w placówce. Pozwalają na szybką konsultację z lekarzem bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie ważne, gdy chcemy uniknąć potencjalnego kontaktu z wirusem.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.