Projekt, która ułatwi życie osób niepełnosprawnych w Krakowie

Grupa krakowskich licealistów stworzyła stronę internetową disabled.pl - interaktywną mapę miejsc z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. Można z niej korzystać bezpłatnie. Inicjatywa powstała w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii".
Disabled.pl - Kraków przyjaźniejszy osobom niepełnosprawnym
Celem projektu jest dostarczenie przejrzystego źródła informacji, które ułatwi użytkownikom korzystanie z zasobów miasta, dzięki przedstawieniu w różnych kategoriach dziesiątek, a nawet setek przyjaznych im punktów.
Pracujemy nad tym, aby użytkownicy mieli możliwość dodawania miejsc do mapy samodzielnie. Planujemy rozwijać ten projekt nawet po zakończeniu konkursu “Zwolnieni z Teorii”, zarówno dodając nową funkcjonalność, jak i poszerzając zasięg naszej usługi. Na razie staramy się skupić na rozwoju bazy krakowskiej, lecz planujemy rozwój na większą skalę w niedalekiej przyszłości. Nacisk stawiamy na większe miasta, które mają większe
bazy potencjalnych użytkowników i zgłaszających punkty. Pragniemy też współpracować z urzędami, które mają historię wspierania podobnych inicjatyw społecznych, zwłaszcza w zakresie niepełnosprawności - mówi Jan Dworakowski, kierownik projektu.
Aby skorzystać z interaktywnej mapy wystarczy wejść na stronę disabled.pl i wybrać odpowiedni punkt, a wtedy można już zapoznać się z udogodnieniami dostępnymi w danym miejscu. Na liście znajdują się informacje dotyczące m.in. toalet, zniżek, parkingów, czy przestrzeni.
Razem możemy więcej!
Patronat nad tym ambitnym projektem objęła Fundacja CoderDojo Polska - to właśnie w organizowanych przez nią zajęciach uczestniczy kilku członków zespołu disabled.pl. CoderDojo kształci dzieci, młodzież i dorosłych w ramach bezpłatnych warsztatów programowania oraz kompetencji służących do kreatywnego wykorzystywania nowych technologii na co dzień. Celem tych działań jest właśnie rozwój technologicznych talentów, nauczenie młodych ludzi nieszablonowego myślenia i współpracy.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.