Projekt, która ułatwi życie osób niepełnosprawnych w Krakowie

Grupa krakowskich licealistów stworzyła stronę internetową disabled.pl - interaktywną mapę miejsc z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. Można z niej korzystać bezpłatnie. Inicjatywa powstała w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii".
Disabled.pl - Kraków przyjaźniejszy osobom niepełnosprawnym
Celem projektu jest dostarczenie przejrzystego źródła informacji, które ułatwi użytkownikom korzystanie z zasobów miasta, dzięki przedstawieniu w różnych kategoriach dziesiątek, a nawet setek przyjaznych im punktów.
Pracujemy nad tym, aby użytkownicy mieli możliwość dodawania miejsc do mapy samodzielnie. Planujemy rozwijać ten projekt nawet po zakończeniu konkursu “Zwolnieni z Teorii”, zarówno dodając nową funkcjonalność, jak i poszerzając zasięg naszej usługi. Na razie staramy się skupić na rozwoju bazy krakowskiej, lecz planujemy rozwój na większą skalę w niedalekiej przyszłości. Nacisk stawiamy na większe miasta, które mają większe
bazy potencjalnych użytkowników i zgłaszających punkty. Pragniemy też współpracować z urzędami, które mają historię wspierania podobnych inicjatyw społecznych, zwłaszcza w zakresie niepełnosprawności - mówi Jan Dworakowski, kierownik projektu.
Aby skorzystać z interaktywnej mapy wystarczy wejść na stronę disabled.pl i wybrać odpowiedni punkt, a wtedy można już zapoznać się z udogodnieniami dostępnymi w danym miejscu. Na liście znajdują się informacje dotyczące m.in. toalet, zniżek, parkingów, czy przestrzeni.
Razem możemy więcej!
Patronat nad tym ambitnym projektem objęła Fundacja CoderDojo Polska - to właśnie w organizowanych przez nią zajęciach uczestniczy kilku członków zespołu disabled.pl. CoderDojo kształci dzieci, młodzież i dorosłych w ramach bezpłatnych warsztatów programowania oraz kompetencji służących do kreatywnego wykorzystywania nowych technologii na co dzień. Celem tych działań jest właśnie rozwój technologicznych talentów, nauczenie młodych ludzi nieszablonowego myślenia i współpracy.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.