PROSTE METODY NA SKUTECZNY ZABIEG I EFEKTYWNE ODŻYWIANIE ROŚLIN UPRAWNYCH
Coraz częściej niesprzyjające warunki pogodowe występujące w okresie wegetacyjnym roślin są powodem, który w sposób ciągły zmusza branżę rolniczą do tworzenia nowych, a ulepszania już istniejących, środków mających na celu zminimalizowanie bądź ograniczenie negatywnych skutków, jakie niesie za sobą przebieg pogody. Obecnie na rynku dostępne są produkty, których działanie znacznie poprawia efektywność stosowanych zabiegów, dostarczając im niezbędnych składników pokarmowych, szczególnie w początkowym okresie rozwoju roślin. W jaki sposób je dobierać oraz stosować, aby przyniosły wymierne i satysfakcjonujące efekty?
Stosowanie dotychczasowych znanych rozwiązań nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, dlatego warto przyjrzeć się nowościom wprowadzanym na rynek. Producenci, opracowując najnowsze fabrykaty, kierują się aktualnymi badaniami rynku, ale również wiedzą o zmianach klimatu. Realnym zagrożeniem, które przez ostatnie lata powodowało znaczne straty w plonach roślin uprawnych są coraz to częstsze okresy posuszne, będące elementem suszy hydrologicznej występującej na znacznym terenie Polski. Produktami doskonale wspierającymi pobieranie składników odżywczych z nawozów oraz przemianę wodną roślin są kondycjonery wody.
W procedurę aplikowania środków ochrony, a także nawozów dolistnych jest wpisane ryzyko utraty części ich substancji czynnej i składników pokarmowych stosowanego produktu, wynikające z niewłaściwego przygotowania cieczy roboczej. Konsekwencją tego jest ograniczona skuteczność wykonywanego zabiegu, w trakcie którego znaczna część oprysku zamiast pozostać na roślinie i być przez nią pobrana, w bardzo łatwy sposób trafia do gleby, a potem do wód gruntowych. Prowadzi to do potencjalnych skażeń środowiska. Przekłada się to również na ekonomię danego gospodarstwa. Stosowanie kondycjonerów pozwala ograniczyć wspomniane straty, eliminując zagrożenia i podnosząc skuteczność zabiegów.
– Kondycjonery stały się nieodłącznym elementem zabiegów ochronnych wykonywanych na plantacjach w Polsce i całym świecie, a świadczy o tym chociażby wzrost zainteresowania naszym płynnym nawozem kondycjonującym wodę, jakim jest MI6. Jako firma Agrami opracowujemy i dostarczamy naszym klientom w Polsce, jak również za granicą, całą gamę innowacyjnych produktów poprawiających opłacalność produkcji danego gospodarstwa i wpływających pozytywnie na prawidłowy rozwój roślin przy wciąż zmieniających się warunkach klimatycznych – mówi Marek Różniak, producent nawozów marki Agrami.
Dobór preparatu powinien być oparty o wcześniejszą analizę zapotrzebowania uprawianego gatunku rośliny na poszczególne składniki pokarmowe oraz sprawdzeniu wartości pH wody czy też cieczy roboczej w opryskiwaczu. Płynny nawóz wieloskładnikowy MI6 będący tylko częścią oferty firmy Agrami, czołowego producenta nawozów dolistnych, oprócz zapewnienia optymalnej wartości pH cieczy użytkowej (zawiera indykator), dostarcza również roślinie niezbędne składniki pokarmowe potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju, takie jak: azot, fosfor, siarkę i magnez. Badania potwierdziły zminimalizowanie strat składników pokarmowych podczas wykonywanych zabiegów, lepsze pobranie ich przez roślinę, a także zwiększenie odporności na stres roślin spowodowany występującymi okresami posuchy oraz niskimi temperaturami w trakcie okresu wegetacji. Wzbogacony został również o właściwości adiuwantu, co wspomaga skuteczność działania aplikowanej substancji czynnej stosowanego środka.
Kondycjonery wody mogą być stosowane zarówno w uprawach rolniczych, jak i ogrodniczych. Poprawiają jakość wody do zabiegów ochrony roślin oraz ułatwiają wnikanie składników pokarmowych i substancji czynnych do roślin. Ich stosowanie poprawi skuteczność oprysku oraz przyniesie korzyści ekonomiczne.

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?

Tylko 7% Polaków wie, co oznacza pierwotna czystość wody
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.