Proste przyjemności na zimowe wieczory
Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to patent na proste, ale niesamowicie relaksujące spędzanie czasu, który może być jeszcze przyjemniejszy, jeśli zadbamy o miłe dla oka dodatki.
Gdy za oknem szaro i zimno, mało komu chce się wychodzić z domu. I nie ma w tym nic złego - nie musimy cały czas żyć w biegu, odpoczynek jest bardzo ważny. Jeśli więc tylko mamy czas i ochotę, umośćmy się w ulubionym fotelu czy na kanapie i poleniuchujmy na zdrowie!
Propozycje czasoumilaczy
Co możemy robić w ramach zimowego leniuchowania w domu? Oprócz spędzenia wieczoru z ulubionym czasopismem, książką czy serialem możemy także:
- Zrobić gorące kakao z bitą śmietaną i cynamonem albo czekoladową posypką z dodatkiem pianek marshmallow, herbatę z plasterkiem pomarańczy, konfiturą, miodem i goździkami lub inny pyszny rozgrzewający napój - koniecznie w ulubionym kubku!
- Zaplanować sobie wieczór pielęgnacji. To idealny moment na długą kąpiel z ulubionym olejkiem albo pachnącą solą czy musującą kulą, ale też na wykorzystanie próbek czy maseczek, które czekają w łazienkowej szufladzie. Jeśli nie mamy wanny, możemy zrobić rozgrzewającą kąpiel stóp, później posmarować je grubą warstwą kremu i włożyć miękkie skarpetki.
- Urządzić z przyjaciółmi wieczór gier planszowych lub karcianych.
- Zorganizować rodzinny maraton filmowy lub nadrobić ulubiony program telewizyjny.
- Wspólnie z bliskimi upiec rogaliki do kawy lub herbaty, na przykład z tego przepisu na żurawinowe pyszności:
Do ciasta przygotujmy:
4 szklanki mąki
200 g masła
40 g drożdży
1 szklanka śmietany kwaśnej
2 łyżki cukru
Białko jajka do posmarowania ciasta
Nadzienie:
750 g żurawiny świeżej
0,5 szklanki cukru
Instrukcja:
Drożdże wymieszaj ze śmietaną. Wszystkie składniki umieść w misce i zagnieć ciasto. Odłóż na około godzinę do wyrastania. Po tym czasie podziel je na cztery części. Z każdej części rozwałkuj okrąg i podziel na osiem równych trójkątów, nałóż łyżeczkę żurawiny i zwiń rogalik. Posmaruj rogaliki białkiem i piecz w nagrzanym do 190 st. C. piekarniku ok 12-15 min, aż będą rumiane. Po upieczeniu posyp rogaliki cukrem pudrem i ułóż na tacy.
„Przytulne” akcesoria
Wieczór z takimi atrakcjami to murowany relaks. Nic nie stoi jednak ma przeszkodzie, by jeszcze bardziej go umilić. Można to zrobić na wiele sposobów. - Na przykład sprawiając sobie nowy, mięciutki koc w uroczym kolorze, ciepłą piżamę, kapcie lub skarpetki. To drobiazgi, których w najbliższym czasie będziemy używać na co dzień, warto więc, by były jak najbardziej komfortowe, a przy tym ładne - wyjaśnia dekoratorka związana z marką KiK.
Ciepłą i przytulną atmosferę błyskawicznie można też wyczarować w każdym wnętrzu za pomocą świec. - Mogą być zapachowe lub nie, kojące światło małych płomyków będzie miało tak samo relaksujący efekt - mówi ekspertka.
Dekoratorka związana z siecią sklepów KiK zauważa również, że jeśli nasze czasoumilacze są związane z kuchnią i jedzeniem, warto też pomyśleć o kilku drobiazgach, które uprzyjemnią nam przygotowanie pysznych smakołyków. - Jeśli na przykład codziennie po pracy zamierzamy testować różne herbaty, specjalne pudełko z przegródkami na torebki może być strzałem w dziesiątkę. A nowy kubek, którego będziemy używać do tego wieczornego rytuału, sprawi, że sam jego widok będzie nas wprowadzał w stan relaksu - mówi. - Kilka wygodnych w użytkowaniu akcesoriów do pieczenia prostych słodkości to również świetna inwestycja. Jeśli zimą trudno nam się oprzeć słodyczom, te zrobione w domu będą o wiele zdrowsze, a przy okazji zapewnią nam darmową aromaterapię - trudno o bardziej „przytulny” zapach w domu niż ten przygotowanych własnoręcznie ciasteczek lub ciast

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.