Przestrzeń seniora – jak stworzyć wnętrze przyjazne dla starszej osoby?
24/7 Communication
Świętojerska 5
00-236 Warszawa
karolina.zochowska|247.com.pl| |karolina.zochowska|247.com.pl
22 279 11 00
https://247.com.pl/
Codzienne czynności, proste do wykonania dla osoby młodej, często są wyzwaniem dla seniora. Aby pomóc naszym najbliższym – rodzicom czy dziadkom, w funkcjonowaniu oraz umilić im przebywanie w czterech kątach, szczególnie w tym wyjątkowym czasie, wyposaż wnętrze w praktyczne meble i dodatki, ułatwiające podstawowe czynności. O produktach idealnych do aranżacji przestrzeni dla seniora opowiada ekspert salonów Agata.
Z wiekiem poruszanie się po mieszkaniu lub korzystanie z wyposażenia domowego sprawia więcej trudności. Warto zadbać o komfort bliskiej nam osoby i przemyśleć dedykowaną jej przestrzeń. Do istotnych aspektów należy odległość między meblami oraz ich charakterystyka. Sprawdź, jakie modele sprawdzą się najlepiej w mieszkaniu seniora.
Priorytet dla kręgosłupa – materac
Aby zregenerować siły, osoby starsze potrzebują ok. 7 godzin snu na dobę. Za odpowiedni wypoczynek w ciągu nocy, czy każdej drzemki, odpowiada przede wszystkim łóżko i materac. Kluczowe jest prawidłowe ułożenie ciała oraz podparcie sylwetki. Odpowiednia amortyzacja kręgosłupa sprawia, że organizm może zmniejszyć napięcie mięśni i w efekcie skuteczniej odpocząć. Właściwie dopasowany materac to często również pomoc w zminimalizowaniu występujących u seniorów dolegliwości, jak ból kości lub drętwienie.
- Wybór materaca jest kwestią indywidualną, zależną od preferencji i masy ciała. Dla osób starszych polecane są szczególnie modele hybrydowe np. Rocket, Grab, Spectro, Elliptic – łączące zalety typu sprężynowego i piankowego oraz zapewniające podparcie ciała podczas snu i bardzo dobrą termoregulację przez zastosowanie nowych pianek. Świetnym rozwiązaniem będzie również model typu multipocket, który na każdym metrze kwadratowym ma wbudowanych kilkaset sprężyn. Ten typ materaca gwarantuje nie tylko wysoki komfort, ale również wsparcie sylwetki w każdym punkcie – radzi Gabriel Gdula, ekspert ds. materacy salonów Agata.
Wyposażenie sypialni
Po materacu czas na pozostałe elementy sypialni, a przede wszystkim – łóżko. Istotne jest, aby wybrany model miał właściwą wysokość, najlepiej na poziomie kolan. W ten sposób senior z łatwością na nim usiądzie oraz wstanie po drzemce. Bardzo funkcjonalny jest także regulowany stelaż, dzięki któremu można komfortowo unieść głowę lub nogi. Przestrzeń obok łóżka również warto dostosować do potrzeb starszej osoby. Wybierz szafkę nocną, idealną na okulary czy lampkę – niezbędną do lektury ulubionej książki. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na krawędzie mebli – zarówno łóżka, jak i szafek – i wybrać te bez ostrych wykończeń i rogów. Dzięki temu nawet w przypadku niefortunnego potknięcia, ryzyko kontuzji jest zminimalizowane.
Salon – odpowiednie meble tapicerowane
Aranżując przestrzeń dla seniora warto zdecydować się na klasykę i funkcjonalność. W salonie postaw na tapicerowaną sofę i rozkładane fotele z podłokietnikami – tak jak w przypadku łóżka, ważne jest, aby siedziska były na właściwej wysokości. Podłokietniki natomiast pozwolą na wygodniejsze ułożenie ciała oraz dodatkowo pomogą podczas wstawania. Idealnie sprawdzi się także narożnik z funkcją relaks, dzięki której możliwa jest regulacja kąta nachylenia zagłówków, czy wysuwanie siedziska. Szukając odpowiedniego modelu dla dziadków, postaw na ten wyposażony w mechanizm elektrycznego rozkładania. Dzięki temu, za pomocą jednego przycisku możliwe jest wysunięcie podnóżka i złożenie oparcia, aż do pozycji półleżącej.
Fotel typu uszak również znajdzie zastosowanie w pokoju dziennym rodziców lub dziadków. Posiada praktyczne podłokietniki, głębokie siedzisko oraz gładkie, subtelne oparcie idealnie wyprofilowane dla wygody seniora.
Dodatkowe meble i dekoracje do salonu
Gustowne meble w odcieniach naturalnego drewna czy dodatki w stonowanych kolorach to praktyczne i uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości wnętrz. Każdy senior z pewnością ucieszy się także z witryny, w której z powodzeniem można przechowywać zarówno dekoracje, jak i zastawę stołową. Nie zapomnij jednak, aby zachować odpowiednie odległości między meblami, zwiększające swobodę ruchu. Nie bez znaczenia jest również wybór dywanu do mieszkania starszej osoby. Najlepiej sprawdzą się miękkie i przytulne modele o większej powierzchni, które minimalizują ryzyko poslizgnięcia. Pamiętaj także o oświetleniu – to niezwykle ważny aspekt dla starszej osoby – wybierz lampy, dzięki którym pomieszczenie będzie jasne i dobrze widoczne.
Urządzenie wnętrza dla seniora to nie lada wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę potrzeby starszych rodziców czy dziadków, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Do istotnych elementów należą m.in. właściwa przestrzeń między meblami, ich wykończenie, odpowiednia wysokość łóżek i wszystkich siedzisk oraz duży dywan, zwiększający bezpieczeństwo podczas poruszania. Meble i dodatki przydatne do aranżacji znajdziesz w salonach Agata na terenie całej Polski oraz w sklepie internetowym www.agatameble.pl.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.