Przestrzeń seniora – jak stworzyć wnętrze przyjazne dla starszej osoby?
24/7 Communication
Świętojerska 5
00-236 Warszawa
karolina.zochowska|247.com.pl| |karolina.zochowska|247.com.pl
22 279 11 00
https://247.com.pl/
Codzienne czynności, proste do wykonania dla osoby młodej, często są wyzwaniem dla seniora. Aby pomóc naszym najbliższym – rodzicom czy dziadkom, w funkcjonowaniu oraz umilić im przebywanie w czterech kątach, szczególnie w tym wyjątkowym czasie, wyposaż wnętrze w praktyczne meble i dodatki, ułatwiające podstawowe czynności. O produktach idealnych do aranżacji przestrzeni dla seniora opowiada ekspert salonów Agata.
Z wiekiem poruszanie się po mieszkaniu lub korzystanie z wyposażenia domowego sprawia więcej trudności. Warto zadbać o komfort bliskiej nam osoby i przemyśleć dedykowaną jej przestrzeń. Do istotnych aspektów należy odległość między meblami oraz ich charakterystyka. Sprawdź, jakie modele sprawdzą się najlepiej w mieszkaniu seniora.
Priorytet dla kręgosłupa – materac
Aby zregenerować siły, osoby starsze potrzebują ok. 7 godzin snu na dobę. Za odpowiedni wypoczynek w ciągu nocy, czy każdej drzemki, odpowiada przede wszystkim łóżko i materac. Kluczowe jest prawidłowe ułożenie ciała oraz podparcie sylwetki. Odpowiednia amortyzacja kręgosłupa sprawia, że organizm może zmniejszyć napięcie mięśni i w efekcie skuteczniej odpocząć. Właściwie dopasowany materac to często również pomoc w zminimalizowaniu występujących u seniorów dolegliwości, jak ból kości lub drętwienie.
- Wybór materaca jest kwestią indywidualną, zależną od preferencji i masy ciała. Dla osób starszych polecane są szczególnie modele hybrydowe np. Rocket, Grab, Spectro, Elliptic – łączące zalety typu sprężynowego i piankowego oraz zapewniające podparcie ciała podczas snu i bardzo dobrą termoregulację przez zastosowanie nowych pianek. Świetnym rozwiązaniem będzie również model typu multipocket, który na każdym metrze kwadratowym ma wbudowanych kilkaset sprężyn. Ten typ materaca gwarantuje nie tylko wysoki komfort, ale również wsparcie sylwetki w każdym punkcie – radzi Gabriel Gdula, ekspert ds. materacy salonów Agata.
Wyposażenie sypialni
Po materacu czas na pozostałe elementy sypialni, a przede wszystkim – łóżko. Istotne jest, aby wybrany model miał właściwą wysokość, najlepiej na poziomie kolan. W ten sposób senior z łatwością na nim usiądzie oraz wstanie po drzemce. Bardzo funkcjonalny jest także regulowany stelaż, dzięki któremu można komfortowo unieść głowę lub nogi. Przestrzeń obok łóżka również warto dostosować do potrzeb starszej osoby. Wybierz szafkę nocną, idealną na okulary czy lampkę – niezbędną do lektury ulubionej książki. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na krawędzie mebli – zarówno łóżka, jak i szafek – i wybrać te bez ostrych wykończeń i rogów. Dzięki temu nawet w przypadku niefortunnego potknięcia, ryzyko kontuzji jest zminimalizowane.
Salon – odpowiednie meble tapicerowane
Aranżując przestrzeń dla seniora warto zdecydować się na klasykę i funkcjonalność. W salonie postaw na tapicerowaną sofę i rozkładane fotele z podłokietnikami – tak jak w przypadku łóżka, ważne jest, aby siedziska były na właściwej wysokości. Podłokietniki natomiast pozwolą na wygodniejsze ułożenie ciała oraz dodatkowo pomogą podczas wstawania. Idealnie sprawdzi się także narożnik z funkcją relaks, dzięki której możliwa jest regulacja kąta nachylenia zagłówków, czy wysuwanie siedziska. Szukając odpowiedniego modelu dla dziadków, postaw na ten wyposażony w mechanizm elektrycznego rozkładania. Dzięki temu, za pomocą jednego przycisku możliwe jest wysunięcie podnóżka i złożenie oparcia, aż do pozycji półleżącej.
Fotel typu uszak również znajdzie zastosowanie w pokoju dziennym rodziców lub dziadków. Posiada praktyczne podłokietniki, głębokie siedzisko oraz gładkie, subtelne oparcie idealnie wyprofilowane dla wygody seniora.
Dodatkowe meble i dekoracje do salonu
Gustowne meble w odcieniach naturalnego drewna czy dodatki w stonowanych kolorach to praktyczne i uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości wnętrz. Każdy senior z pewnością ucieszy się także z witryny, w której z powodzeniem można przechowywać zarówno dekoracje, jak i zastawę stołową. Nie zapomnij jednak, aby zachować odpowiednie odległości między meblami, zwiększające swobodę ruchu. Nie bez znaczenia jest również wybór dywanu do mieszkania starszej osoby. Najlepiej sprawdzą się miękkie i przytulne modele o większej powierzchni, które minimalizują ryzyko poslizgnięcia. Pamiętaj także o oświetleniu – to niezwykle ważny aspekt dla starszej osoby – wybierz lampy, dzięki którym pomieszczenie będzie jasne i dobrze widoczne.
Urządzenie wnętrza dla seniora to nie lada wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę potrzeby starszych rodziców czy dziadków, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Do istotnych elementów należą m.in. właściwa przestrzeń między meblami, ich wykończenie, odpowiednia wysokość łóżek i wszystkich siedzisk oraz duży dywan, zwiększający bezpieczeństwo podczas poruszania. Meble i dodatki przydatne do aranżacji znajdziesz w salonach Agata na terenie całej Polski oraz w sklepie internetowym www.agatameble.pl.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.