Komunikaty PR

Przetestuj się bez wstydu! Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV

2024-11-20  |  10:00

W Polsce co roku wzrasta liczba osób żyjących z HIV: zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia1. Trwa Europejski Tydzień Testowania: inicjatywa, której celem jest zwiększenie ilości wykonanych testów w kierunku HIV, HCV i innych chorób przenoszonych drogą płciową oraz edukowanie o korzyściach wynikających ze wczesnej diagnozy. Przez cały rok, w każdym województwie w Polsce można bezpłatnie i w pełni anonimowo zrobić test w kierunku HIV, HCV czy kiły. W Warszawie, w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, Fundacja Edukacji Społecznej uruchomiła dodatkowy punkt badań.
 

W Polsce w 2021 r. żyło 16,9 tysięcy osób z rozpoznaniem HIV. To aż o 84% więcej w porównaniu do 2012 roku, a średni wzrost rozpoznań w latach (2012-2022) wyniósł 7,3%. Najwyższy wskaźnik rozpoznanych zakażeń HIV odnotowano w woj. mazowieckim (62,6 na 100 tys. mieszkańców), śląskim (61,6) i zachodniopomorskim (51,9) w porównaniu do ogólnopolskiej wartości 44,5 na 100 tysięcy.
 

Jak wskazują eksperci: poziom wiedzy i stereotypowe podejście do zakażenia HIV stanowią główną barierę do zwiększenia popularności testowania, dlatego też liczba osób seropozytywnych jest niedoszacowana W Polsce tylko co 10 dorosła osoba zrobiła test w kierunku HIV. Brak dostępu do tych testów u lekarzy rodzinnych oraz brak świadomości lekarzy, że osoby heteroseksualne także mogą być zakażone, skutkuje coraz częściej późnymi diagnozami. HIV nie wyjdzie w morfologii. Trzeba zrobić test, który w 30 punktach konsultacyjno-diagnostycznych jest bezpłatny i anonimowy – tłumaczy dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej, która to organizacja w Polsce jest jednym z partnerów Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV i HCV. Baza punktów do testowania znajduje się na stronie: https://aids.gov.pl/pkd/.

Problem z przełamaniem niechęci do testowania mają nie tylko Polki i Polacy: jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Europie prawie 17% osób żyjących z HIV pozostaje niezdiagnozowanych, a 51% wykrywa obecność wirusa na późnym etapie. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby aż 71% osób z HCV i 84% osób z HBV jest niezdiagnozowanych, rosną też statystyki dotyczące zachorowań na inne choroby przenoszone drogą płciową. Oznacza to, że programy zachęcające do testowania nie są jak na razie wystarczająco skuteczne: co ma poważne konsekwencje dla zdrowia poszczególnych osób, zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusów oraz finalnie podnosi koszty opieki zdrowotnej związanej z leczeniem powikłań spowodowanych późnym wykryciem infekcji. Jednym z globalnych celów zdrowotnych jest uzyskanie świadomości zakażenia HIV wśród 95% osób seropozytywnych oraz wśród 90% osób z wirusowym zapaleniem wątroby (typu B i C) do 2030 roku, bez zwiększenia popularności testów – nie będzie to możliwe.
 

Więcej informacji o Europejskim Tygodniu Testowania można znaleźć tutaj: https://www.testingweek.eu/.
 

Szczegółowe informacje dot. bezpłatnych punktów testowania na HIV, HCV i kiłę Fundacji Edukacji Społecznej w Warszawie:

• Otwarcie dodatkowego Punktu, gdzie można wykonać bezpłatne szybkie testy na HIV, HCV i kiłę: ul. Świętokrzyska 30 (Centrum Zdrowia FEDERA).

• wtorek - piątek (19-23 listopada); godz. 8-12 oraz 16-20 (ostatnie pobranie 15 min przed zamknięciem)

• sobota (23 listopada) godz. 18-22 (ostatnie pobranie 15 min przed zamknięciem)

• niedziela (1 grudnia) godz. 10-18 (ostatnie pobranie 15 min przed zamknięciem)

• Wydłużenie godzin otwarcia Punktu na ul. Nugat 3 (18-23 listopada)

• poniedziałek - piątek 10-14 oraz 16-20 (ostatnie pobranie 19:30) + sobota 10-14 oraz 16-20

• Zaproszenie również do Punktu na ul. Marszałkowskiej 68/70 (przez cały rok)

• standardowe godziny: poniedziałek - piątek 16-20 (ostatnie pobranie 19:30)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Infrastruktura

Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.