Komunikaty PR

Przychodzi pacjent do farmaceuty…

2020-05-25  |  16:45

Chociaż można odnieść wrażenie, że największym zdrowotnym wyzwaniem w 2020 roku jest pandemia wirusa Covid-19, to okazuje się, że jest w tym tylko część prawdy. Dla wielu osób, zwłaszcza tych borykających się z chorobami przewlekłymi, równie dużym wyzwaniem jest otrzymanie niezbędnego leczenia w sytuacji wprowadzonych obostrzeń sanitarnych. Jakie ułatwienia, a jakie utrudnienie czekają na pacjentów w aptekach? Przeprowadzony w ramach programu „Recepta na sukces” cykl bezpłatnych konsultacji z farmaceutą online #porozmawiajmyotwarcie dowodzi, że pacjenci częściej teraz poszukują porady zdrowotnej właśnie w aptece.

 

Strach przed odwiedzinami w przychodni w czasach szalejącej pandemii, jest oczywiście zrozumiały. Jednak, pomimo zagrożenia, pacjenci wciąż potrzebują porad medycznych i leczenia. Jak się okazuje, coraz częściej swoje problemy zdrowotne decydują się powierzyć farmaceutom. Zachęcają do tego również wprowadzone 1 kwietnia 2020 roku zmiany dotyczące recepty farmaceutycznej. Farmaceuta z pełnymi uprawnieniami, podobnie jak pielęgniarka, ma bowiem prawo wystawić receptę w sprawach nagłych, zagrażających życiu i niezbędnych do kontynuacji leczenia - z pewnymi ograniczeniami odnośnie środków psychoaktywnych. Wielu pacjentów pytało o możliwość skorzystania z recepty farmaceutycznej podczas akcji #porozmawiajmy otwarcie. Widać, że wprowadzona w ustawie zmiana okazała się dla wielu osób wybawieniem, zwłaszcza w okresie izolacji. – mówi Agnieszka Stankiewicz, farmaceutka i edukatorka, która wzięła udział w akcji #porozmawiajmyotwarcie

 

Nie w każdy przypadku da się uniknąć kontaktu z lekarzem. Jednak dostępne obecnie rozwiązania z zakresu szeroko rozumianej telemedycyny, pozwalają w wielu sytuacjach na uniknięcie wizyty stacjonarnej. Myślę, że wszystkich przeciwników e-recepty epidemia przekonała, że jest to znakomite rozwiązanie, które okazuje się zbawienne w tym trudnym okresie. – mówi Agnieszka Stankiewicz. Jak e-recepta ułatwia życie pacjentom? E-porady medyczne w połączeniu z e-receptą pozwalają w wielu przypadkach na uniknięcie wizyty  w przychodni, a to w obecnej sytuacji, zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo chorych. – tłumaczy Stankiewicz. I dodaje: E-recepta to również duże ułatwienie dla farmaceutów, ponieważ nie dość, że jest bardziej czytelna i zawiera zdecydowanie mniej błędów, to nawet jeśli się one pojawią, dane znajdujące się na dokumencie pozwalają nam na natychmiastowy kontakt z lekarzem i weryfikację wątpliwości. Pacjenci nie muszą zatem udawać się do przychodni za każdym razem, kiedy recepta nie jest prawidłowo wystawiona.

 

Oczywiście, nie wszystko wygląda tak kolorowo. Apteka jest specyficznym miejscem, do którego najczęściej trafiają ludzie szukający pomocy i wsparcia. Jeśli do tego dołożymy permanentny stres wynikający z pandemii, znużenie i irytację związaną z izolacją, długie kolejki i inne utrudnienia, okazuje się, że rola farmaceuty nie ogranicza się jedynie do wydawania leków, a wymaga wyjątkowej cierpliwości, empatii i wiedzy psychologicznej w zakresie komunikacji. Maseczki, przyłbice, wygrodzenia, czyli wszystkie środki, które mają nam zapewnić ochronę, niestety wpływają na komunikację z pacjentami i wymagają dużo większej uwagi, cierpliwości i obustronnego zrozumienia – zwraca uwagę Stankiewicz.

 

Pacjenci, którzy skorzystali z bezpłatnych konsultacji online w ramach akcji  #porozmawiajmyotwarcie, pokazali, jak ogromne jest zainteresowanie tematami związanymi z prewencją dotyczącą wirusa COVID-19. Bez względu na wiek i ogólny stan zdrowia, jest wśród pacjentów ogromna potrzeba uchronienia się przed zachorowaniem – opowiada Agnieszka Stankiewicz. I tłumaczy: Można sobie pomóc, stosując w tym okresie zdrową, zbilansowana dietę i higieniczny tryb życia. Szczególnie warto zadbać o jakość snu,

który ma ogromne znaczenie w budowaniu ogólnej odporności organizmu. Osobom z chorobami przewlekłymi polecam dodatkowo skorzystanie ze środków wzmacniających. Ważne, aby były to leki, których skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi.

 

Obostrzenia sanitarne związane z pandemią wirusa COVID-19, oczywiście dotyczą również aptek. Mają one jednak na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy z ich usług korzystają. Wydaje się jednak, że zalety z wprowadzonych e-rozwiązań mogą zrekompensować pacjentom takie niedogodności, jak  dłuższe kolejki i utrudniony dostęp do produktów, które wcześniej były na wyciągnięcie ręki.

***

Gedeon Richter Plc., z siedzibą w Budapeszcie, jest jedną z największych firm farmaceutycznych
w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2017 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,4 mld euro (1,6 mld dol.), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 4,1 mld euro (4,9 mld dol.). Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje wiele ważnych obszarów terapeutycznych, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, spółka Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów firma Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.

Więcej informacji: www.gedeonrichter.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.