Przygody w duchu zrównoważonego rozwoju w okolicy góry Ida
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Góra Ida (zwana Kaz dağı lub Kaz dağları), położona między prowincjami Çanakkale i Balıkesir, w północno-zachodniej części Türkiye (Turcji), to wspaniała leśna ostoja flory i fauny, nasycona odżywczym, bogatym w jod, morskim powietrzem, często zwana „namiotem tlenowym”. Niezależnie od tego, czy eksplorujesz ją indywidualnie, czy w grupie, obszar w okolicy góry Ida to miejsce pełne atrakcji historycznych i kulturowych oraz przygód na łonie natury. Oprócz poznawania cudów tego malowniczego krajobrazu, który zainspirował liczne legendy, można również zwiedzić urocze, pobliskie wioski i cieszyć się miejscową architekturą oraz wyśmienitymi smakami regionu Morza Egejskiego.
Aktywnie korzystaj z piękna natury
Wycieczki przyrodnicze w otoczeniu niesamowitych lasów to tylko część atrakcji czekających na odwiedzających okolice góry Ida, czyli miejsca z jednym z najwyższych na świecie poziomów tlenu. Park Narodowy Kaz Dağı, rozciągający się na 21 000 hektarów i będący domem dla wielu endemicznych gatunków roślin i zwierząt, oferuje różnego rodzaju trasy turystyczne. To jeden z najpopularniejszych kierunków w Türkiye (Turcji) dla miłośników przyrody. Wędrówki w pobliżu góry Ida zachwycają cudami natury na każdym kroku. Najpopularniejsze szlaki trekkingowe w okolicy obejmują staw Hasanboğuldu, kanion Şahindere oraz wodospady Sütuven i Mıhlı. Wielbiciele natury mogą cieszyć się piknikami, które można zorganizować w wyznaczonych punktach wzdłuż tras, obserwować dziką przyrodę przez lornetkę i uwieczniać te wspaniałe widoki na zdjęciach, rysunkach lub innych formach sztuki. Kolejną możliwością obcowania z zapierającym dech w piersiach naturalnym pięknem góry Ida jest biwakowanie. Rozbij namiot w specjalnie przygotowanych do tego miejscach, słuchaj śpiewu ptaków i zaśnij pod gwiazdami, wdychając świeże, górskie powietrze. Ponadto kilka miejsc kempingowych na górze Ida umożliwia odwiedzającym pobyt w domkach budowanych na drzewach.
Odkrywanie bogatego dziedzictwa
Odkrywanie wiosek ukrytych pośród bujnej zielonej przyrody to kolejne, wyjątkowe atrakcje regionu góry Ida. W pobliżu tego pasma górskiego położnych jest dwanaście, malowniczych miejscowości, które urzekają domami o tradycyjnej architekturze i kawiarniami serwującymi lokalne specjały. Podróżni szukający bardziej komfortowego zakwaterowania mogą zatrzymać się w butikowych hotelach lub pensjonatach mieszczących się w starych, kamiennych domach. Wśród najbardziej znanych wiosek w prowincji Çanakkale wymienia się Yeşilyurt i Adatepe.
Yeşilyurt to tzw. magazyn tlenu z kamiennymi domami, brukowanymi uliczkami i zboczami porośniętymi drzewami migdałowymi oraz oliwnymi. Wioska słynie również z regionalnych przysmaków, zwłaszcza ze śniadań, podczas których podawane są oliwki, a także inne specjały na bazie oliwy z oliwek.
Adatepe w okolicach Küçükkuyu w prowincji Çanakkale, stała się popularnym ośrodkiem turystycznym dzięki odrestaurowaniu domów w tradycyjnym stylu. Podczas wizyty w tym spokojnym miejscu, koniecznie odwiedź Muzeum Oliwy z Oliwek oraz Ołtarz Zeusa. Przy wjeździe do Küçükkuyu mieści się muzeum prezentujące długą historię oliwy z oliwek, która jest równie cenna dziś, jak była w starożytności. W pobliżu Adatepe znajduje się też Ołtarz Zeusa, rzekomo ustawiony w miejscu, z którego Zeus obserwował wojnę trojańską. O wschodzie i zachodzie słońca można tu podziwiać zachwycające widoki na morze i okoliczną przyrodę. Odwiedzając wioski mieszczące się wokół góry Ida warto udać się na targowiska i bazary sprzedające lokalne i regionalne produkty, w tym rękodzieło i żywność ekologiczną.
W miejscowości Çanakkale, położonej niedaleko góry Ida, można zwiedzić starożytne miasto Troja, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tu prawdopodobnie rozegrała się opisana w „Iliadzie” Homera wojna trojańska. Oprócz refleksji na temat jednej z najstarszych legend świata, imponujące Muzeum Troi prezentuje artefakty z wykopalisk archeologicznych, ilustrujące życie i kulturę ludzi, którzy osiedlili się w tym regionie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.